Тригонометриялық функциялар қасиеті
Қызылорда облысы, Шиелі кенті,
№48 Ә. Қоңыратбаев атындағы орта мектептің
Математика - информатика пәні мұғалімі Уашев Мырзағали
Алгебра 9 сынып
Тақырыбы: Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары
Мақсаты: 1) Білімділік: Аргументтердің берілген мәндері бойынша тригонометриялық функциялардың мәндерін табуды үйрену дағдысын қалыптастыру, алған білімдері мен біліктерін жүйелеп жалпылау.
2) Дамытушылық: Есептеу дағдыларын, шығармашылық және стандарттан тыс ойлау қабілеттерін, шығармашылық белсенділіктерін дамыту.
3) Тәрбиелік: Пәнге деген қызығушылықтарын арттырып, өзіндік және өзара бақылау дағдыларын, коммуникативтік құзырлықтарын қалыптастыру.
Типі: Жалпылау сабағы
Сабақ түрі: Жаттықтыру - практикум
Әдісі: Ізденушілік, зерттеу, практикалық және өзіндік жұмыс
Бақылау түрі: өзіндік және өзара, мұғалім тұрғысынан бақылау
Көрнекі құрал: Слайдтар, кесте, формулалар
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңін жүргізу.
Оқушыларды топқа бөлу: Үшбұрыштар, төртбұрыштар, дөңгелек, көпбұрыштар тобы.
Сабақ сөзінің мәнін ашу.
ІІ. Аргументтердің берілген мәндері бойынша тригонометриялық функцияның мәндерін табуда қажетті анықтамалар мен формулаларды қолданудағы білім мен біліктің практикада қажеттілігін сезіну, сабақтың тақырыбы, мақсаты, міндеттерімен таныстыру. Сабақта одан әрі жұмыс істеуде оқушылардың белсенділіктерін арттыру.
ІІІ. Берілетін тапсырмаларды орындауда мазмұны мен жүйенің бірізділігі
ІV. Мұғалімнің бақылауымен өзіндік жеке тапсырмаларды орындатуы - тест
V. Орындалған тапсырмаларды жалпылау және жүйелеу
VI. Сабақты қорытындылау және үй жұмысына нұсқау беру
ОЖСБ тапсырмалары
1) Топтарға жасырын таңдау арқылы тапсырма беру. Постер қорғау
1. Градустық өлшем;
2. Радиандық өлшем;
3. Тригонометриялық функциялар;
4. Тригонометриялық функциялар қасиеті.
2) Жаттығулар кезеңі
А) Деңгейлік тапсырмалар жинағы әр топқа
1. А) 1050 қай ширекке тиісті? В) 3sin300 - 4cos2700+tg450 C) ctg450+ctg600+ctg300
2. А) 2150қай ширекке тиісті? В) 3sin300+2 √3sin600+1 C) 2cos600+4sin300+5cos00
3. А) 3400 қай ширекке тиісті? В) 3sin600 - 1 2ctg450 C) 5cos270 0 +2sin300+3ctg900
4. А) 1600 қай ширекке тиісті? В) 3sin600 - 1 2tg450+tg450 C) sin900 - cos1800+sin2700+3
Б) Оң және сол бөліктерде тұрған тұжырымдарды сәйестендіріп, бағыт арқылы анықтама шығатындай етіп қосыңдар.
Комплекс айнымалы жалпы дәрежелік функция
Түрлендірілген Фурье қатарының ең жақсы жуықтауы туралы теорема
Мектеп оқушыларына тригонометриялық функциялардың графиктерін салуды түсіндіруде есептеулерді жүргізу
Оқушылардың тригонометриялық теңдеулер мен теңсіздіктерді шешу дағдыларын қалыптастыруға бағытталған техниканы жасау
Тригонометриялық теңдеулер
Тригонометриялық функциялар
Теңдеулер теориясы
Үзіліссіз функцияларға есептер
Функцияның туындысы. Функцияны бірінші және екінші ретті туындылар арқылы зерттеу
Тригонометриялық функцияларды жетілдіре оқыту жолдары
Экранды басқаратын процедуралар мен функциялар
Қаржының мәнi, функциялары және ролi
Орталық банктердің функциялары
Нарықтық экономикадағы несиенің функциялары
Тригонометриялық теңсіздіктер
Менің алтын қайырымды жан құрбым Тілеубектегі Анарбекқызы Жүсіпнемересі Гүлсананың бойындағы ең бір ерекше ұнайтын қасиеті - оның ақкөңілділігі мен асқан мейірімділігі
Бәрі мынау сыбызғының қасиеті
Ғалым да, шахтер да бас иетін, Ұстазым барсенің қасиетің
Иә, туған жердің қадір - қасиетін түсіну үшін данышпан болудың қажеті жоқ
Өсе келе отанның қадір қасиетін түсінесің