Талдау Басқа сөз таптарымен салыстыра отырып айырмашылығын табу Берілген сөйлемдерге морфологиялық талдау жасау, еліктеуіш сөздерді ажырату
Сабақтың тақырыбы: Еліктеу сөздің түрлері. Еліктеуіш сөздер.
Сілтеме: қазақ тілі оқулығы, Блум таксономиясы, әдістемелік нұсқаулықтар.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: еліктеу сөздің мағыналық түрлерін біліп, еліктеуіш сөздің мағынасын, пайда болу тәсілін, қолданылу аясын түсіну;
Дамытушылық: ой алғырлығы мен тапқырлық, бейнелі сөйлеу шеберлігін дамыту;
Тәрбиелік: тіл тазалығына мән беру, табиғат құбылыстарының қасиеттеріне мән беру;
Оқыту нәтижесі:
1. Еліктеу сөздердің мағыналық түрлерін біледі, еліктеуіш сөздің неден қалай пайда болатынын, қалай жасалатынын біледі;
2. Тапсырмаларды орындай отырып еліктеуіш сөздерді тауып, қандай қызмет атқаратынын түсінеді;
3. Еліктеу сөздерді қолдана отырып тапсырмаларды жүйелі орындауға мүмкіндік алады;
Сабақтың типі: Білім және іс - әрекет тәсілдерін кешенді қолдану
Сабақтың көрнекілігі: интербелсенді тақта, үлестірмелі қағаздар, Блоб ағашы, Бағдаршам парағы
Әдіс - тәсілдер: ой қозғау, зерттеушілік әңгіме, топтық әңгіме, Екі түрлі күнделік , Сөйлейтін сандар , Бағдаршам
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру
1 - әрекет.
• Сәлемдесу, түгендеу, назарларын сабаққа аудару (1 минут)
• Блоб ағашы әдісімен бүгінгі сабақ ахуалын қалыптастыра отырып, сабақты бастау (3 минут) (2, 3 - модуль)
2 - әрекет. Үй тапсырмасын тексеру(5 минут)
Әр топтың өздеріне берілген тапсырмаларын тексеріп шығу
1 - топ: еліктеуіш сөздерді қатыстыра отырып, эссе жазу.
2 - топ: еліктеуіш сөздері бар мақал - мәтелдер жазып, жаттап келу.
3 - топ: еліктеуіш сөздері бар жұмбақтар жазып, жаттап келу.
3 - әрекет. Топқа бөлу
• Жемістер таңдау әдісімен сынып оқушыларын топқа бөлу (2 минут) (1, 2, 5, 6, 7 - модуль)
1 - топ Алма
2 - топ Мандарин
3 - топ Банан
4 - әрекет.
Теориясы Оқу тапсырмалары Уақыты
4 - әрекет.
Білу
Кім? Не?
Қашан? Қайда?
Миға шабуыл әдісі Еліктеу сөз деген не? Еліктеу сөздер топқа бөлінеді ме? Неге байланысты? Еліктеу сөздер сөйлемде қандай қызмет атқарады?
Еліктеуіш сөздер қалай пайда болады?
Балалар жауабын тыңдап болған соң, интербелсенді тақтадан кестені көрсетіп, мысалдар келтіру
5 минут
5 - әрекет.
Түсіну
Неге?
Неліктен?
Не үшін? 1 - топ
Етістіктерге тиісті еліктеуіш сөздер тауып, байланыстыр.
Сынды, ұйықтау, шайнау, секіру, күлу, жүру,
2 - топ
Берілген еліктеу сөздерді етістіктермен тіркестір.
Бұрқ - сарқ, сатыр - сұтыр, шиқ - шиқ, зу - зу, зыр - зыр, гүрс, сарт - сұрт, қытыр - қытыр
3 - топ
Қатты қорыққан кездегі қозғалыс(селк)
Қазанның жай қайнауы(бүлк)
Жіңішке дауыстың естілуі(шіңк)
Жөтелдің түрі(күрк)
Тамшының дыбысы(тырс)
Күлкінің түрі(кеңк)
Қасыңнан бірнәрсе тез өте шықты(зу)
5 минут
6 - әрекет.
Қолдану
Тақырыпқа байланысты тапсырмаларды орындау
Берілген еліктеуіш сөздерді қолдана отырып сөйлем құрастыру.
Шарт - шұрт, бұрқ - бұрқ, сақ - сақ, сылқ - сылқ, дүңк - дүңк, күтір - күтір
5минут
7 - әрекет.
Талдау
Басқа сөз таптарымен салыстыра отырып айырмашылығын табу Берілген сөйлемдерге морфологиялық талдау жасау, еліктеуіш сөздерді ажырату.
1. Ол кірпігін қағып еді, жасқа толған жанарынан жас тамшылары тыр - тырс тамды.
2. Ерке бұлақ кең далаға еркелей сылқ - сылқ ағып жатты.
3. Күмбір - күмбір төгілген домбыра күйіне қобыздың зарлы әуені қосылып, Айдынның денесі шымыр ете түсті.
5минут
8 - әрекет.
Жинақтау
Алынған ақпарат негізінде қорытынды жасау Сөйлейтін сандар
54-81-21-45-35-49-48-63-40
і ---т—е---к—л—ш—у—і--е
3*7= 5*9= 6*8=
7*5= 9*9= 7*9=
6*9= 8*5= 7*7=
5минут
9 - әрекет.
Бағалау
Екі түрлі күнделік әдісімен алған білімдерін жинақтап, бағалайды
Бүгінгі сабақта не білдім? Сабақтан алған әсерім
5 минут
10 - әрекет. Үй тапсырмасы.(2 минут)(2, 3, 5 - модульдер)
300 - жаттығу(Мәтінді көшіріп жазып, еліктеуіш сөздердің мағынасын ашу)
301 - жаттығу(Еліктеуіш сөздерді пайдалана отырып, табиғат құбылыстарын суреттеп шығарма жазып келу)
11 - әрекет. Мұғалімнің бағалауы(1 минут)
Фишка тарата отырып, білімдерін бағалау
Қызыл фишка - 5
Көк фишка - 4
Сары фишка – 3
Қара фишка - 2
12 - әрекет. Рефлексия Бағдаршам (1 минут)
Сөйлем мен сөз тіркесін оқытудың әдіс-тәсілдері
Қазіргі қазақ тіліндегі сөз тіркесі синтаксисінің табиғаты және профессор Т.Сайрамбаевтың қосқан үлесі
Етістікті мектепте оқыту
Еліктеу сөздердің лексика - грамматикалық ерекшеліктері
Сөз таптарының орналасу ерекшеліктері
Бастауыш сыныптарда қазақ тілінің морфологиялық жүйесін оқыту арқылы оқушылардың сауаттылығын арттыру
Сөз таптары жүйесіндегі одағай сөздер
Үстеулердің үстеулер тіркесі
Ағылшын тіліндегі эпитеттердің стилистикада алатын орны
Сөз таптары орыс
Басқару процесiнiң мазмұны
Оңтүстік Қазақстан облысындағы несие нарығының қазіргі жағдайын талдау
Фирманың баға саясаты және баға стратегиясы нарық құрылымының әсерін талдау
Ақтөбе қаласы бойынша салық және басқа да міндетті төлемдердің бюджетке түсуін талдаудың ақпараттық жүйесін тұрғызу
Мәтін және онымен жұмыстың бағдарламалық талаптарын орындаудың негізгі жолы – тілдік талдау
Экранды басқаратын процедуралар мен функциялар
Желілік жоспарлау мен басқару әдісін қолданғандағы экономикалық талдаудың және бизнес жоспарлаудың стратегиясы және тактикасы
Кәсіпорынның өндіріске, өнімді сатуға жұмсалған және басқа да шығындары
Мақта тазалау кәсіпорын басқарушылық есебін және ішкі аудитін ұйымдастыруды ( Шардара - мақта ЖШС)