Тапсырмалар Wiki материалдары
Сабақ: «Жыл мезгілдері» (2-сынып, әдебиеттік оқу)
Бұл сабақ жоспары 2-сынып оқушыларының қыс, көктем, жаз, күз туралы түсінігін кеңейтуге және әр мезгілдің маусымдық өзгерістерін жүйелі түрде әңгімелей айтуға үйретуге бағытталған.
Сілтеме
- Білім стандарты
- Пән бағдарламасы
- «Әдебиеттік оқу» оқулығы (2-сынып)
- Интернет материалдары
Автор туралы
Сабақ барысында болгар ақыны Калина Малина туралы қысқаша мәлімет беріледі және мәтіндегі жыл мезгілдеріне қатысты шумақтармен жұмыс жасалады.
Мақсаты мен күтілетін нәтиже
Мақсаты
Балалардың төрт мезгіл туралы түсінігін кеңейте отырып, әр жыл мезгіліндегі маусымдық өзгерістерді сипаттап, әңгімелей айтуға үйрету.
Күтілетін нәтиже
- Жыл мезгілдері туралы түсінігі тереңдейді.
- Өзгенің пікірін тыңдап, құрметтеуді үйренеді.
Негізгі идеялар
- Шағын топта жұмыс арқылы бірін-бірі оқыту дағдысын қалыптастыру.
- Тапсырманы орындауда өмірлік тәжірибесі мен білімін қолдануға үйрету.
- Өздігінен білім алуға ынталандыру және дербестік қабілетін дамыту.
Ресурстар мен жабдықтар
Wiki материалдары
Жыл мезгілдері туралы мәтіндер, бейнематериалдар, пікірлер.
Сабақтың жабдықтары
- Мультимедиялық проектор
- A3–A4 қағаз, түрлі түсті маркерлер, қарындаш
- Стикерлер, флипчарт
- Бейнематериалдар
Портфолиоға тапсырма
Оқушы жеке портфолиосына «Жыл мезгілдері» тақырыбы бойынша жинаған деректерін жүйелеп, қысқаша қорытындысымен бірге енгізеді.
Ұсыныс
Әр мезгілге арналған 3–5 дерек, бір сурет/сызба және 2 сөйлемдік жеке пікір қосу.
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі
- Смайликтер арқылы оқушылардың сабаққа көңіл күйін анықтау.
- Түстер бойынша топқа бөлу (әр түс белгілі бір жыл мезгіліне сәйкес).
- Топ басшысын сайлау.
- Бағалау критерийлері мен бағалау парағымен таныстыру.
II. Үй тапсырмасын тексеру
«Сыр сандық» таблосы арқылы үй тапсырмасы тексеріледі: әр оқушы/топ сұраққа жауап беріп, тапсырманың орындалуын дәлелдейді.
Қызығушылықты ояту: тірек сөздер
Тірек сөздерге сүйеніп, қай жыл мезгілі екенін анықтау және ойды жалғастыру.
I топ
Көбелек, гүл, көк майса, өрістен қайтқан малдар… (жаз)
II топ
Сарғайған жапырақ, қызған еңбек, қайтқан құстар, егін… (күз)
III топ
Терезедегі ою, жер беті аппақ, ақ боран… (қыс)
IV топ
Мал төлдеп, жер бусанып, күн ұзарған, ояну… (көктем)
Мағынаны тану: жаңа тақырып
Оқушылар тірек сөздерге сүйене отырып, бүгінгі сабақтың тақырыбын шығарады: «Жыл мезгілдері».
Ертегілерді қорғау (топтық жұмыс)
Әр топқа жыл мезгілдері туралы ертегі беріледі. Топ ішінде талқылап, негізгі ойды анықтап, қорытынды тұжырымын сынып алдында қорғайды.
Оқулықпен жұмыс
- Калина Малина туралы қысқаша мәлімет беру.
- Әр топ өз мезгіліне сәйкес келетін шумақты тауып, мәнерлеп оқиды.
Жұптық жұмыс: «Шығармашыл жұп» (5 минут)
I жұп — бейнелеуші
Тақырыпқа сай сурет салу.
II жұп — сөз тапқыштар
Эссе жазу, мақал-мәтел айту, шағын өлең шығару немесе жатқа айту.
Сергіту сәті: «Автор орындығы»
Оқушылар шумақтарды кезекпен жалғастырып айтады. Мақсаты — сөйлеу еркіндігін арттыру және мәтін мазмұнын есте бекіту.
Топтық тапсырмалар
I топ
«Алтын күз» бен «қоңыр күзді» салыстыр.
II топ
Көктемді тағы қалай атауға болады?
III топ
«Егінді жаз мезгілінде орады» деген пікірмен келісесің бе? Неліктен?
IV топ
«Боранды қыс», «қыстың бір ашық күні», «ақ қар күмістей жарқырайды» деген теңеулерді қолданып, қыс мезгілін сипатта.
Екі жақты пікір
Әр жыл мезгілінің жағымды және жағымсыз жақтарын атап, дәлел келтіру.
Жағымды жағы
- Ауа райының жайлылығы, табиғат көркі, еңбек пен демалыс мүмкіндігі.
Жағымсыз жағы
- Суық, боран, жаңбыр, лайсаң немесе аптап ыстық сияқты қолайсыздықтар.
Ой қорыту
«Білемін – Үйрендім – Үйренгім келеді» (БҮҮ) кестесі арқылы ауызша қорытынды жасалады.
Бағалау
Бағалау барысында оқушының топтық жұмысқа қатысуы, ой айтуы, дәлелдеуі және шығармашылық тапсырма орындауы ескеріледі.