Оқушыларды қазақ өнерін құрметтеуге тәрбиелеу
Сабақтың тақырыбы: Әдебиет пен өнер
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: ХХ ғасырдың І жартысындағы қазақ әдебиеті мен өнерінің дамуы туралы түсінік беру.
Тәрбиелік: Оқушыларды қазақ өнерін құрметтеуге тәрбиелеу.
Дамытушылық: Оқушылардың көркем әдеби кітаптарды оқуға деген құштарлықтарын ояту.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақты меңгерту.
Сабақтың әдісі: Мәтінмен жұмыс, сұрақ - жауап, топтық сайыс.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, суреттер, үлестірмелі қағаздар, кітап көрмесі.
Пәнаралық байаныс: Қазақ әдебиеті, география, музыка, бейнелеу өнері.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
1. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
2. Оқушыларды екі топқа бөлу.
І. топ - Әдебиетшілер.
ІІ. топ - Өнерпаздар.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.
Шарты: екі топқа өткен тақырыптар бойынша 10 тест беріледі. Әрбір дұрыс жауап 1 ұпаймен бағаланады.
1. Сауатсыздықты жою қоғамы ұйымдастырылды:
A) 1941ж.
Ә) 1937ж.
Б) 1924ж.
2. 15 жастан 50 жасқа дейінгі жалпыға бірдей міндетті сауат ашу енгізілді:
А) 1931ж.
Ә) 1936ж.
Б) 1937ж.
3. Республиканың Халық Комиссарлар Кеңесі Қазақ АКСР біріңғай еңбек мектептерінің жарғысын қабылдады:
A) 1936ж.
Ә) 1926ж.
Б) 1937ж.
4. Қазақстанда тұңғыш жоғары оқу орны - педагогикалық институт ашылды:
A) 1936ж.
Ә) 1928ж.
Б) 1937ж.
5. С. М Киров атындағы Қазақ мемлекеттік университеті ашылды:
A) 1936ж.
Ә) 1937ж.
Б) 1934ж.
6. Ұлы Отан соғысы қарсаңында Қазақстанда жоғары оқу орындар саны:
A) 20 жоғары оқу орны.
Ә) 30 жоғары оқу орны.
Б) 40 жоғары оқу орны.
8. КСРО Ғылым академиясының Қазақстандағы базасы құрылды:
A) 1932ж.
Ә) 1937ж.
Б) 1934ж.
9. 1932 жылы күзде балалар үйіне орналастырылған балалар саны
А) 68 мың
Ә) 60 мың
Б) 65 мың
10. 1926 жылы М. Е. Массон қай қаланың орнында қазба жұмысын жүргізді:
А) Түркістан
Ә) Тараз
Б) Сауран
ІІІ. Жаңа сабақ:
Мәтінмен жұмыс.
1 тапсырма
Шарты: Екі топ берілген тұлғалардың авторларын табу керек.
Дұрыс жауап 2 ұпаймен бағаланады.
І. Әдебиетшілер тобы
ІІ. Өнерпаздар тобы
1. С. Мұханов
1. М. Әуезов
2. Ғ. Мүсірепов
2. С. Сейфуллин
3. І. Жансүгіров
3. М. Жұмабаев
4. С. Ерубаев
4. Ж. Аймауытов
5. Б. Майлин
5. Ғ. Мұстафин
6. И. Байзақов
6. Ә. Әбішев
2 тапсырма.
Шарты: Төменде берілген жылдар мен қалалар арасындағы байланысты табу қажет. Дұрыс жауап 3 ұпаймен бағаланады.
1. 1925 ж
1. Семей
2. 1926 ж
2. Франкфурт
3. 1933ж
3. Қызылорда
4. 1927ж
4. Париж
5. 1930ж
5. Алматы.
3 тапсырма.
Шарты: Берілген мәліметтерді пайдалана отырып, тұлғаны табуы тиіс.
Дұрыс жауап 4 ұпаймен бағаланады.
1. Шығармасында 1916 жылғы ұлт - азаттық қозғалыс туралы жазды.
2. Этнограф және сазгер. 1932 жылы Қазақстанның халық әртісі атағын иеленді.
3. Ұлы Отан соғысы жылдарында өзінің өлеңі арқылы жауынгерлерді рухтандырды.
4. 1936 жылы мамыр айында Мәскеуде өткен қазақ өнерінің алғашқы онкүндігіне қатысып, КСРО халық әртісі атағын иеленді.
5. 1913 жылы "Шолпан" атты алғашқы жыр жинағы жарық көрді.
6. "Ащы өзек" және "Өшпенділік" романдарының авторы.
7. 1927 жылы Германияның Майындағы Франкфурт қаласында өткен дүниежүзілік музыка көрмесіне қатысты.
8. 1926 жылы Қызылордада ашылған ұлттық қазақ театрын басқарды.
9. 1946 жылы 1маусымда ашылған Қазақ Ғылым академиясының тұңғыш президенті болып сайланды.
10. Суретші П. Г Хлудовтың шәкірті. Қазақ бейнелеу өнерінің негізін салушылардың бірі.
ІҮ. Қорытынды
Әр топтың сайыс барысында жинаған ұпайларын есепке алу арқылы жеңген топты анықтау.
Ү. Бағалау.
ҮІ. Үйге тапсырма:§17. оқу.
Әдеби кітаптарды оқып келу.
Шешендік өнерді оқыту әдістемесі
Халық қол өнер негізінде еңбекке тәрбиелеу әдістемесі
ШЕШЕНДІК СӨЗДЕРДІ ОҚЫТУ АРҚЫЛЫ ОҚУШЫЛАРДЫҢ СӨЙЛЕУ ТІЛІН ДАМЫТУ
Дидактикадағы оқыту технологиясын, әдістері олардың бір-бірімен байланысы
ОҚУШЫ БОЙЫНДА ҰЛТТЫҚ ҚҰНДЫЛЫҚТАРДЫ ҚАЛЫПТАСТЫРУДА КӨРКЕМ ЕҢБЕК ПӘНІНІҢ РӨЛІ
Оқушыларды адамгершілік қасиеттерге ұлттық салт-дәстүрлері арқылы тәрбиелеудің теориялық негіздері
Ұлттық салт-дәстүрлер негізінде бастауыш сынып оқушыларын тәрбиелеудегі әдістемелік нұсқау
Қазақ салт-дәстүрлері арқылы оқушыларды имандылыққа тәрбиелеу. Оқушыларға имандылық тәрбиесін беру педагогикалық проблема
Қазақ салт-дәстүрінің тәрбиелік негіздері
Қазақ батырларының қаһармандық бейнесі арқылы оқушыларды отансүйгіштікке тәрбиелеу
Қазақстан Республикасының заңдарын сақтауын тексерулерді ұйымдастыру мен жүргiзу ережесi
Қазақстанның халықаралық экономикалық қатынастардағы орны
Оңтүстік Қазақстан облысындағы несие нарығының қазіргі жағдайын талдау
Ауыл мектебі оқушыларын рухани-адамгершілікке тәрбиелеудің педагогикалық шарттарының орындалуы
Қазақстан Республикасындағы ақша реформалары және оның ерекшелiктерi
Қазақ тiлiн оқытудың, ұйымдастырудың әдiстемелiк ерекшелiктерi
Қазақстандағы саяси PR технологияларының сайлау кампанияларындағы қолдану
Қазақстанның ұлттық экологиялық проблемалары
Оңтүстік Қазақстан облысы топонимиясының физикалық-географиялық астарлары