Параллель және перпендикуляр түзулер туралы алғашқы түсініктерін қалыптастыру

Сабақтың тақырыбы

Параллель және перпендикуляр түзулер (слайдпен).

Мақсаты

  • Параллель және перпендикуляр түзулер туралы бастапқы түсінік қалыптастыру.
  • Өтілген есеп түрлерін шығару арқылы дағдыларды бекіту.
  • Шығармашылықты және сын тұрғысынан ойлау қабілетін дамыту.
  • Ұқыптылыққа, достықты құрметтеуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі

Аралас сабақ, топтық жұмыс.

Көрнекіліктер

  • Қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер
  • Слайд
  • Электронды оқулық

Әдіс-тәсілдер

Түсіндіру Сұрақ-жауап Өзіндік жұмыс Есептеу Салыстыру СТО Т-кестесі Модульдік оқыту

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі

  • Сабаққа даярлық: амандасу, қатысушыларды түгендеу.
  • Психологиялық дайындық (хормен айту).

Мұғалімнің сөзі

Сабағымыз басталды — балаларға пайдалы.
Бәрін ұғып алыңдар, санауға зер салыңдар.

II. Үй тапсырмасын тексеру

«Біліміңді бағала» (сұрақ-жауап).

100 тг 500 тг 1000 тг

Үй тапсырмасы

100 тг

№ 7.

«Калькулятор» ойыны

100 тг

360 : 9 + 28 : 2 − 2 • 1 + 38 : 2

Жауабы: 71

Минутпен өрнекте

100 тг

Ең ұзақ көрінген кемпірқосақ аспанда 3 сағат тұрды. Бұл Англияда болған.

Шаршы туралы есеп

500 тг

Шаршының ауданы 64 см². Оның периметрі нешеуге тең?

Теңдеуді шеш

500 тг

x : 1000 = 25

Артық сандарды тап

500 тг

1, 7, 14, 21, 28 — артық сандар қайсысы және неге артық?

Жылдамдыққа есеп

1000 тг

Егер арбаға жегілген аттар 16 км/сағ жүрсе, сол арбаны жүргізіп отырған арбакеш 1 сағатта неше км жол жүреді?

Метрмен өрнекте

1000 тг

Ең қалың мұздың қалыңдығы — 4 км 776 м.

Мұғалімнің сұрағы: Бұл қайда болуы мүмкін?

Анықтаманы тап

1000 тг

Екі жағынан нүктелермен шектелген түзу сызықтың бөлігі қалай аталады?

Жауабы: кесінді.