Ауыл алды ақша қар, Ақша қарда балалар
Сабақтың тақырыбы
«Көңілді қыс». Жіңішке дауысты дыбыстар.
Мақсаты
- Өлеңді мәнерлеп оқуға жаттықтыру.
- Ойды жүйелі жинақтап сөйлеуге үйрету.
- Жіңішке дауысты дыбыстар туралы білімді кеңейту.
- Сөздік қорды молайту, танымдық белсенділікті арттыру.
- Ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Әдістері
- Көрнекілік
- Сұрақ-жауап
- Ойын
- Әңгімелеу
Көрнекілігі
Сюжетті суреттер.
Сабақтың барысы
I. Бағдарлау–мотивациялық кезең
Мұғалім үстел үстінен хат тауып алады. Хаттың ішінен аққаланың бөлшектері шығып, оның өтініші оқылады: сынып іші жылы болғандықтан, аққала еріп бара жатыр. Ол балалардан төмендегі тапсырмаларды орындауға көмектесуді сұрайды. Мұғалім оқушыларды аққалаға тезірек көмектесуге шақырады.
1-тапсырма
ЖұмбақМына жұмбақтардың шешімін табыңдар:
-
Ұстай қалсаң еріп кетер,
Әуре болма теріп бекер.Жауабы: қар
-
Қыста ғана болады,
Ұстасаң қолың тоңады.Жауабы: қар
2-тапсырма
ОқуМына сөйлемдерді оқыңдар. Неше сөйлем бар екенін анықтаңдар:
3-тапсырма
ЖалғастыруМына өлең жолдарын әрі қарай жалғастырыңдар:
Ауыл алды ақша қар,
Ақша қарда балалар
...................................
...................................
4-тапсырма
Әңгімелеу«Қысқы ойын» тақырыбында әңгімелеп айтыңдар.
II. Операционалдық–орындаушылық кезең
Оқулықпен жұмыс
31-жаттығу
- Өлеңді мәнерлеп оқу.
- Сөздік жұмысы.
- Оқушылардың өлеңді кезекпен оқуы.
- Мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру.
Сұрақтар
- Балалар, өлеңде не туралы айтылған?
- Өлеңде балалар қандай ойындар ойнаған?
- Қыс мезгілі қандай? Ол сендерге ұнады ма?
Мұғалім өлеңнен жіңішке дауысты дыбыстары бар сөздерді тапқызып, оқытады.
32-жаттығу
- Сюжетті суреттерге қарап, қысқы ойын түрлерін анықтау.
-
«Қай әріп жоғалды?» ойыны:
т... л... т, с... .... р, к... лт, к... л, ш... п
Бұл бос орындар қандай дауысты дыбыстарды білдіреді?
- Өзіндік диктант.
III. Рефлексиялық–бағалау кезеңі
Сөйлем құрастыру
Орындары ауыстырылып берілген сөздерден сөйлем құраңдар:
-
қызығы, қыс, басталды.
-
Айбол, киінді, жылы.
Толықтыру тесті
Жіңішке дауысты дыбыстар:
...................................