Оқушылардың жауаптарын бағалау. Оқушыларды топқа бөлу
Сабақтың тақырыбы
Ата салтым — асыл қазынам (Лексикадан өткенді қайталау)
Сабақтың мақсаты
- Білімділік: лексика бойынша алған білімдерін тереңдету, ой-өрісті кеңейту, сөздерді қолданыста дұрыс қолдануға және мәтіннен таба білуге үйрету.
- Тәрбиелік: ана тілін құрметтеуге, ұлтжандылыққа тәрбиелеу; халық даналығы мен өсиетін үлгі ету; сөз өнеріне қызығушылықты арттыру.
- Дамытушылық: логикалық ойлау, ізденімпаздық және шығармашылық қабілеттерді дамыту.
Сабақтың сипаттамасы
- Түрі
- Дәстүрлі сабақ
- Әдіс-тәсілдері
- Түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелеу, талдау, ойын түрлері
- Көрнекілігі
- Тірек сызба, кеспе қағаздар, интербелсенді тақта, электронды сызба
Негізгі идея
Қазақ халқының салт-дәстүрлері ұлттық мінез-құлық пен құндылықтарды танытады. Әдет-ғұрып пен ырым-тыйымдар халықтың тұрмысына, тәрбиесіне, сеніміне қарай қалыптасқан.
Мақал
«Алты жыл аш болсаң да, атаңның салтын ұмытпа».
Той-думан, жиын, мерекелерде орындалатын дәстүрлер — мәдени жадымыздың үзілмегенінің белгісі.
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі
- 1 Оқушылармен сәлемдесу.
- 2 Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
- 3 Сабаққа қатысымды тексеру.
- 4 Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру.
II. Тақырыпқа кіріспе: салт-дәстүр және ұлттық ойындар
Оқушыларға сұрақ: қандай салт-дәстүрлерді білесіңдер?
Топқа бөлу
«Шашу» әдісі арқылы.
Ұлттық ойындар
- Теңге ілу
- Көкпар
- Қыз қуу
- Жамбы ату
- Сақина салу
- Ақсүйек
Оқу форматы
Лексика тақырыбын қайталау барысында ұлттық ойын элементтері қолданылады. Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы ұпай жинайды.
«Көкпар» ойыны: білім сайысы (сұрақтар)
«Көкпардың» орнына сұрақтар қойылады. Ең көп жауап берген оқушы жеңімпаз атанады.
- 1) Лексика нені зерттейді?
- 2) Жалпылама лексика дегеніміз не?
- 3) Сөз мағынасы нешеге бөлінеді?
- 4) Сөздің тура және ауыспалы мағынасы дегеніміз не?
- 5) Көп мағыналы сөздер дегеніміз не?
- 6) Омоним дегеніміз не?
- 7) Антоним дегеніміз не?
- 8) Синоним дегеніміз не?
- 9) Табу дегеніміз не?
- 10) Эвфемизм мен дисфемизм дегеніміз не?
«Жүзік салу» ойыны: сұрақ-жауапты жалғастыру
- 1) Тұрақты тіркес дегеніміз не? Мысал келтір.
- 2) Мақал-мәтел дегеніміз не?
- 3) Сөздік қор дегеніміз не?
- 4) Қазақ тілінің сөздік құрамы дегеніміз не?
- 5) Көнерген сөздер дегеніміз не?
- 6) Жаңа сөздер дегеніміз не?
- 7) Сөздердің қолданылу өрісіне қарай неше түрге бөлінеді?
- 8) Жалпылама лексика дегеніміз не?
- 9) Қолданылу өрісі тар лексика дегеніміз не?
- 10) Кірме сөздер дегеніміз не?
Жазба жұмысы (дәптермен жұмыс)
1-тапсырма
Дұрысын тап. Сөздердің дұрыс тіркесін құрастырып, сөйлем жазыңдар.
Берілген тіркестер:
- Биік оқушы
- Жақсы көмектес
- Терең аспан
- Ашық тау
- Ыстық құдық
- Үлкенге ықылас
Талдау:
- Бір сөйлемге тұлғалық талдау.
- Бір сөйлемге сөйлем мүшелері бойынша талдау.
- Бір сөзге фонетикалық талдау.
2-тапсырма
Тұрақты тіркестердің мағынасын анықтап, сөйлем құрастырыңдар.
- Айы оңынан туды
- Ит өлген жер
- Бетінен оты шықты
- Төбе шашы тік тұрды
- Ат ізін салмау
- Көзді ашып жұмғанша
Талдау:
- Бір сөйлемге тұлғалық талдау.
- Бір сөйлемге сөйлем мүшелері бойынша талдау.
- Бір сөзге фонетикалық талдау.
3-тапсырма
Топтық жұмыс (қатарларды толықтыру).
1-топ: Синонимдік қатар
Алыс — …; Биік — …; Әдемі — …; Үлкен — …; Ас — …
2-топ: Антонимдік қатар
Алыс — …; Ащы — …; Биік — …; Терең — …; Таныс — …
3-топ: Омонимдік қатар
Ой — 1… 2…; Сана — 1… 2…; Нан — 1… 2…; Ер — 1… 2…; Жиырма — 1… 2…
Кітаппен жұмыс
212-жаттығу
Суреттер топтамасындағы 18-суретте бейнеленген адамдардың іс-әрекетін сипаттаңдар: қандай ұлттық бұйым дайындап жатқанын дәлелдеп айтыңдар және жазыңдар. Әңгімелеріңнің дұрыс құрылуына мән беріңдер.
221-жаттығу
Махмұд Қашқаридің нақыл сөздерін жаттап алыңдар:
- I топ — 1-бөлім
- II топ — 2-бөлім
- III топ — 3-бөлім
Нақыл сөздерді оқып, мағынасын талдап, түсіндіріңдер.
III. Сабақты бекіту
«Лексика» тарауынан не білдіңдер? Ойларыңды парақшаға жазып, тақтадағы сызбаға іліңдер.
Негізгі ұғымдар
Тура/ауыспалы мағына, көп мағыналылық, табу, эвфемизм, дисфемизм
Семантикалық байланыстар
Омоним, синоним, антоним, тұрақты тіркес
IV. Қорытынды
Ел басы биылғы жолдауында тіл туралы: ана тіліміз Мәңгілік Елде мәңгілік тіл болып қала беретінін атап өтті.
V. Үй тапсырмасы
Тұрақты тіркестерді пайдаланып, «Мен — елімнің ертеңімін» тақырыбында ойтолғау жазып келу.
VI. Бағалау
Оқушылардың жауаптары мен белсенділігіне қарай бағалау жүргізіледі.