Туған айлары бойынша қатарға тұрғызып, топқа бөлу

Сабақтың мазмұны мен құрылымы

Бұл сабақта импульстің сақталу заңы және реактивті қозғалыс қарастырылады. Материал теория мен практиканы ұштастыра отырып ұсынылады, ал оқушылардың бірлескен жұмысы мен өзіндік ой айту дағдылары сабақ бойы жүйелі түрде дамытылады.

Сабақтың тақырыбы

Импульстің сақталу заңы. Реактивті қозғалыс

Түйінді ұғымдар

  • Импульс
  • Реактивті қозғалыс
  • Зымыран

Мақсаты

Импульстің салыстырмалы шама екенін түсіндіру және импульстің сақталу заңының барлық инерциялық санақ жүйелерінде орындалатынын дәлелді мысалдар арқылы көрсету. Жаңа мәлімет бере отырып, теориялық білімді практикалық тапсырмалармен байланыстыру.

Оқыту нәтижесі

  • 1 Импульстің сақталу заңы мен реактивті қозғалыс туралы білімі қалыптасады.
  • 2 Өз ойын анық әрі ашық жеткізе алады.
  • 3 Топта, жұпта және жеке жұмыс жасау дағдылары дамиды.

Әдіс-тәсілдер

Сыни ойлау АКТ Топтық жұмыс Жұптық жұмыс Жеке жұмыс Оқыту үшін бағалау Жаңа тәсілдер Дарынды және талантты оқушылармен жұмыс

Сабақтың өту барысы

Сабақ құрылымы оқушылардың белсенді қатысуын қамтамасыз ететін әрекеттер тізбегімен ұйымдастырылады: ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, қызығушылықты ояту, мазмұнды меңгеру, бағалау, бекіту және рефлексия.

1) Ұйымдастыру кезеңі

  • Амандасу және жағымды орта қалыптастыру

    Оқушылармен амандасу. «Шаттық шеңбері» тренингі арқылы сыныпта жылы қарым-қатынас орнату: бір-біріне жақсы тілек айтып, ынтымақтастық атмосферасын құру.

    Құралдар: интерактивті тақта

  • Топқа бөлу

    Оқушыларды туған айлары бойынша қатарға тұрғызып, кейін 6 адамнан топтарға бөлу.

    Құралдар: суреттер, интерактивті тақта

2) Қызығушылықты ояту

«Сиқырлы қобдиша» әдісі

Оқушылар қобдишадан сұрақ алып, жауап береді. Түсіну деңгейі «Бағдаршам» түстері арқылы бағаланады.

Құралдар: сұрақтар, бағалау түстері

3) Жаңа білімді меңгерту

Тақырыпшалар бойынша жұмыс

4 топқа бөлімдер бөлінеді. Әуелі жеке оқып, кейін топта талқылап, таныстырылым дайындайды.

I топ

§20

II топ

§21 (I, II тақырыпшалар)

III топ

§21 (III тақырыпша)

IV топ

§21 (IV, V тақырыпшалар)

Құралдар: оқулық, плакат, маркерлер

Таныстырылымды қорғау және кері байланыс

Әр топ өз таныстырылымын қорғайды. Бағалау: «2 жұлдыз, 1 тілек» және «3 шапалақ».

4) Бекіту: есептер шығару

Деңгейлеп тапсырма

Тақырып бойынша 3 есеп беріледі. Уақыт аяқталған соң жауаптар тақтаға шығарылады. Оқушылар бірлесе отырып есептерді дәптерге шығарады, кейін жұптасып дәптерлерін алмастырып тексереді.

Бағалау: жұптық бағалау

Құралдар: интерактивті тақта, дәптер

5) Шығармашылық тапсырма

Синквейн әдісі: «Зымыран»

Оқушылар «Зымыран» сөзіне 5 жолды өлең құрастырады: алдымен жеке, кейін жұпта, соңында топта. Топ таңдаған нұсқа сынып алдында оқылады.

Бағалау: қол шапалақтау

Құралдар: слайд

6) Үй тапсырмасы және рефлексия

Үй тапсырмасы

  • §20, §21 оқу
  • 17-жаттығу: (1, 3, 5)
  • «Ғарыш саласының қазіргі жетістіктері» тақырыбында эссе жазу

Рефлексия

«Мен бүгін…» әдісі: аяқталмаған сөйлемді толықтыру арқылы сабақтан алған әсері мен түсінігін жинақтайды.