Бағалау бетшелері
Сабақтың мақсаты
Білімділік
Оқушылардың квадрат теңсіздіктерді квадраттық функцияның графигі арқылы шешу бойынша білімдерін есептер шығару арқылы жинақтау, жүйелеу және бекіту.
Дамытушылық
Логикалық ойлау қабілетін және математикалық пайымдау дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік
Математиканы өмірмен байланыстыра отырып, қазақтың ұлттық ойындары арқылы ұжымшылдыққа тәрбиелеу.
Оқу нәтижелері
-
1
Өз пікірін еркін айтуға және өзгенің пікірін құрметтеуге үйренеді.
-
2
Квадрат теңсіздіктерді квадраттық функцияның графигі арқылы шешуге есептер шығара алады.
-
3
Өмірлік жағдаяттардағы теңсіздіктерді ажырата алады.
Сабақ барысы
Топқа бөлу: қазақтың ою-өрнегі «қошқар мүйіз» бойынша
1) Ұйымдастыру кезеңі
Мұғалімнің іс-әрекеті
- Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару.
- Сабақтың мақсаты мен кезеңдерін нақтылау.
- Оқушыларды топқа бөлу.
Оқушының іс-әрекеті
- Оқу құралдарын дайындайды.
- «Қошқар мүйіз» оюы бойынша топтарға бөлінеді.
- Мақсат және жоспармен танысады.
Ресурстар
- «Қошқар мүйіз» ою-өрнегінің суреттері
- Түрлі түсті маркерлер
- Бағалау парақтары
- Интерактивті тақтадағы слайдтер
2) Үй тапсырмасын тексеру
Тақырып: «Өміріміздегі теңсіздіктер». Әр топ үйден дайындап келген мысалдарын ортаға салып, параққа жазып, қысқаша түсіндіреді.
Бағалау
Слайдтағы критерий бойынша топқа ұпай беріледі. Әр оқушы ұпайды бағалау парағына түсіреді.
Нәтиже
Оқушылар өмірдегі теңсіздіктерді мысал арқылы таниды, өз ойларын жүйелі жеткізеді және топ алдында қорғайды.
3) «Арқан тартыс» (топтық жұмыс)
Оқулық: №286 есеп
Оқушылар топтасып есеп шығарады. Әр топ өз шешімін тақтада көрсетеді.
Бағалау критерийі
- 4 есеп3 ұпай
- 3 есеп2 ұпай
- 2 есеп1 ұпай
- 1 есеп0 ұпай
4) «Теңге ілу» (жеке жұмыс)
Теңге жинау арқылы бағалау
Оқушылар жеке есеп шығару арқылы «теңге» жинайды. Әр дұрыс орындалған тапсырмаға сәйкес ұпай беріледі.
Тапсырмалар
- 5 теңге: [-2; 4] ∩ [1; 6] =
- 10 теңге: [-4; 1] ∩ [3; 7] =
- 20 теңге: (-2; 4) ∪ [1; 6] =
Ескерту: Мәтіндегі «È» белгісі бірлестікті білдіреді (∪).
Бағалау критерийі
- 35 теңге4 ұпай
- 30 теңге3 ұпай
- 25 теңге2 ұпай
- 15 теңге1 ұпай
5) «Сақина салу» (сергіту сәті, диалогтік оқыту)
Мұғалімнің іс-әрекеті
Ойын шартын түсіндіреді. Наурыз мерекесіне орай, алақанына сақина салып, бірінші топтағы оқушыға жылы тілек айтып береді.
Оқушының іс-әрекеті
Оқушылар бірінен соң бірі сақинаны бір-бірінің алақанына салып, қысқа әрі мәнді тілек айтады.
6) «Қыз қуу» (жұптық жұмыс)
Ойын шарты бойынша ұлдар сыныптағы көрші жұптағы қыздарды есеп шығару арқылы «қуып жетуге» тырысады. Ұлдарға да, қыздарға да бірдей деңгейдегі тапсырмалар беріледі. Егер белгіленген уақыт ішінде ұл бала өз есебін шығарып үлгермесе, қасындағы жұбының айтқан тілегін орындайды.
Қыздардың тапсырмасы
(2x − 1)2
Ескерту: Бастапқы мәтін үзіндісі толық емес болғандықтан, тапсырманың жалғасы берілмеді.