Жалаң сөйлемдерді оқы

Қазақ тілі 3-сынып Білім мен дағды қалыптастыру

Мектеп: Атырау қаласы, №2 орта мектеп

Мұғалім: Айтбаева Талиғат Садуатқызы (бастауыш сынып)

Сабақ тақырыбы: Жалаң және жайылма сөйлем

Бұл сабақта оқушылар жалаң және жайылма сөйлемнің ерекшеліктерін ажыратып, сөйлем мүшелері арқылы дәлелдеуді үйренеді. Топтық жұмыс пен жаттығулар арқылы ойды нақты әрі сауатты жеткізу дағдысы дамытылады.

Сабақ мақсаттары

Білімділік

  • Жалаң және жайылма сөйлемдер туралы түсінік қалыптастыру.
  • Жалаң/жайылма түрге бөліну сөйлем мүшелеріне байланысты екенін меңгерту.
  • Оқушыларды жылдам ойлап, ойын жинақы әрі нақты жеткізуге үйрету.

Тәрбиелік

Сабақты халықтық педагогикамен байланыстырып, оқушылардың бойында адамгершілік құндылықтарды қалыптастыру.

Дамытушылық

Өзіндік жұмыс жасауға, ізденуге және топпен бірлесе әрекет етуге баулу.

Сабақ барысы

Қадамдар оқушылардың қызығушылығын оятудан бастап, жаңа ұғымды меңгерту, бекіту және қорытынды рефлексияға дейін бірізді түрде ұйымдастырылған.

  1. I. Ұйымдастыру

    Қызығушылықты ояту

    Еске түсіру және ынталандыру стратегиялары арқылы сабаққа назар аударту.

  2. II. Үй жұмысын тексеру

    195-жаттығу

    Сөйлем мүшелерінің байланысы туралы ережені қайталау және тапсырманы талдау.

  3. III. Жаңа сабақ

    Сұрақ-жауап

    Тұрлаулы мүшелер

    Сөйлемнің тұрлаулы мүшелері туралы не білеміз?

    Бастауыш

    Бастауыш деген не?

    Баяндауыш

    Баяндауыш деген не?

  4. IV. Оқулықпен жұмыс

    196-жаттығу

    Сөйлемдерді оқып, екі бағандағы үлгілерді салыстыру. Қандай айырмашылық бар екенін байқау, жалаң және жайылма сөйлемдердің санын анықтау, ережені тұжырымдау.

  5. V. Топтық жұмыс

    Үш бағыт

    I топ

    Қыс туралы әңгімелеу.

    II топ

    Көктем және оның ерекшеліктері туралы әңгімелеу.

    III топ

    Жаз туралы жалаң және жайылма сөйлемдері бар мәтін құрастыру.

    Оқушылар жұмыстарын қорғайды және жалаң, жайылма сөйлемдерге мысалдар келтіреді.

  6. VI. Дәптермен жұмыс

    197-жаттығу

    Көркем жазу: тапсырманы әдемі және сауатты орындау.

  7. VII. Сергіту сәті

    Қысқа белсенділік
  8. VIII. Тақтамен жұмыс

    198-жаттығу

    Жалаң сөйлемдерді оқып, төмендегі сөздерді қолданып, оларды жайылма сөйлемге айналдырып жазу:

    қатты балалар тез дүкенге
  9. IX. Ой қорыту

    Пікір айту
    • Қазақстанның өсу жолдары.
    • Қазақтың салт-дәстүрлері.
    • Қазақстанның елу елдің қатарына кіруі туралы оқушылар пікірі.
    • 12 жылдық білім беруге көшудің мақсаты.
  10. X. Ой қозғау стратегиясы

    Топтастыру
    Ұстаз Білім Талап
  11. XI. Жатқа жазу

    199-жаттығу

    Мәтінді тыңдап, сауатты әрі дұрыс жазу арқылы емле және тілдік дағдыны бекіту.

  12. XII. Қорытынды (INSERT әдісі)

    Рефлексия

    Не білеміз?

    Алдыңғы білімді еске түсіру.

    Не білгіміз келеді?

    Сұрақ қою, мақсатты нақтылау.

    Нені білдік?

    Жаңа ұғымды қорытындылау.

  13. XIII. Бағалау

    Қорытынды баға

    Оқушылардың белсенділігі, тапсырмаларды орындауы және өз ойын дәлелдеп айтуы бойынша бағалау жүргізіледі.