Атаның баласы

Сабақ тақырыбы: лиро-эпостық жырлар

Негізгі мәліметтер

Сынып
8
Күні
Қатысқан оқушылар саны
Қатыспаған оқушылар саны

Мектеп

№5 мектеп-гимназия КММ

Пәні: Қазақ тілі мен әдебиеті

Мұғалім: Шатемірқызы Ақмарал

Оқу мақсаттары (бағдарламаға сілтеме)

О.8.3.3.1

Прозалық және поэзиялық шығармалардың композициялық құрылымын анықтау; кейіпкердің іс-әрекетіне немесе лирикалық кейіпкер образына баға беру.

О.8.3.5.1

Қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді қолдана отырып, мәтінге өзгеріс енгізу; ерекшеліктерді бақылау.

Сабақ мақсаттары (барлығы)

Автордың көзқарасы мен көңіл күйі арқылы негізгі ойды анықтайды.

Сабақ мақсаттары (көбі)

Пікірін сенімді дәлелдейді; демеулік шылаулардың қызметін біледі.

Сабақ мақсаттары (кейбірі)

Мәтіндерді талдап, салыстырады; демеулік шылауларды ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолданады.

Бағалау критерийлері

  • Тақырыпқа қатысты мәтіндерді оқиды, көтерілген мәселелер бойынша ақпарат береді.
  • Негізгі ойды анықтайды, сұрақтарға еркін жауап береді.
  • Өз ойын жүйелі жеткізеді.

Құндылықтар

Зайырлы қоғам және жоғары руханият.

Тілдік мақсат

Пәнге тән лексика мен терминология

туынды сүйіспеншілік шежіре

Диалог пен жазуға пайдалы сөздер

халық ауыз әдебиеті лиро-эпостық жырлар

Лиро-эпостық жырлар туралы қысқаша түсінік

Лиро-эпостық жырлар (ғашықтық жырлар) — лирикалық та, эпикалық та сипатқа ие шығармалар. Оқиға желісі бір-бірін шынайы сүйген екі жастың махаббатына құрылады. Көп жағдайда кейіпкерлер сүйгеніне қосылуды аңсап, ескі салт-сананың қысымына қарсы тұрады; оқиға көбіне трагедиялық аяқталумен сипатталады.

Бұл жырларда халықтың тұрмыс-салты, әдет-ғұрпы, наным-сенімі мен көңіл күйі кең суреттеледі. Әдетте, бақытқа кедергі келтіретін күш ретінде ата-ананың қарсылығы, қызға ғашық басқа жігіттің жауыздығы немесе екі рудың араздығы көрсетіледі.

Сабақтың барысы

Сабақтың басы

Психологиялық ахуал (раппорт)

Оқушылар шеңберге тұрып, бірге айтады:

  • Біз қазақ тілін жақсы көреміз.
  • Қазақша сөздік қорымыз күннен күнге көбейіп келеді.
  • Бүгін мақсатымызға жетеміз.

Қызығушылық ояту және үй тапсырмасын қайталау

Сұрақ

Халық ауыз әдебиеті деген не?

Дескриптор: сұрақтарға жауап береді.

«Кім жылдам?» (лексикалық минимум)

Мақсаты: берілген сөздердің қазақша/орысша сәйкестігін табу және мағынасын бекіту.

  • любовь
  • чувство
  • сверстники
  • совесть
  • невеста
  • ізетті
  • подросток-девочка
  • наследственность
  • жена старшего брата

Сұрақ

Халық ауыз әдебиетінің қандай түрлері бар?

Дескриптор: сұрақтарға жауап береді.

Мадақтау

Үй жұмысын жақсы орындаған оқушыларға қолдау сөздері айтылады: «Жарайсың!», «Күтпеген едім!», «Сен талаптысың!»

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты

Тақырып: Лиро-эпостық жырлар

Мақсат: лиро-эпостық жырлар туралы білімімізді кеңейту.

Мәтіналды жұмыс және оқылым

Жаңа сөздер

Мұғалім интерактивті тақта арқылы жаңа сөздермен таныстырады. Оқушылар аудармасын оқулықтан тауып, қайталайды және сөздік дәптерге жазады.

туынды сүйіспеншілік шежіре

Оқылым (3-тапсырма)

Мәтінді оқып, тақырып қойыңыз. Оқушылар мәтінді аударып, түсінгенін қысқаша баяндайды.

1-топ

Тірек сөздерді табу.

2-топ

Жоспар құру.

3-топ

Диаграмма толтыру.

Дескриптор

  • Сызба жасайды, ізденеді, толтырады.
  • Тірек сөздерді табады.
  • Жоспар құрады.

Жазылым

2-тапсырма

Қажетті етістіктерді қойып, мақал-мәтелдерді толықтырып жазыңыз.

  1. Ел үмітін ер ақтар,
    Ер атағын ел сақтар.

  2. Ер жігіт елі үшін туады,
    Елі үшін өледі.

  3. Атаның баласы болма,
    Адамның баласы бол.

  4. Ақылды адам айтқызбай біледі.

Дескриптор

  • Қажетті етістіктерді дәл табады.
  • Мақал-мәтелдерді сауатты жазады.

Қалыптастырушы бағалау

Топ басшылары бір-бірінің жұмысын түрлі түсті стикерлер арқылы бағалайды.

Кері байланыс және сергіту

«Аяқталмаған ой» әдісі

Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, топтағы жұмыс барысын тізбектейді:

Алдымен, біз … деп ойладық.

Кейін мынадай мәселе пайда болды: …

Мәселені шешу үшін … жасадық.

Бұдан біз … көрдік.

Демек, бұл … екенін білдіреді.

Сонымен, біз … деген қорытындыға келдік.

Физминут: «Қарын мен төбе»

Мидың екі жартышарын қатар іске қосуға арналған жаттығу:

  1. Оң қолмен басты шапалақтау, сол қолмен ішті сипау.
  2. Мұғалімнің белгісімен қолды тез алмастыру: сол қолмен басты шапалақтау, оң қолмен ішті сипау.
  3. 4–5 рет қайталау.

«Бір сөзбен» әдісі

Оқушылар тапсырманы қалай орындағанын бір сөзбен сипаттайды.

«Ойтаразы»: бес саусақ тәсілі

Оқушылар сұрақтарға қысқаша жауап жазады:

Бас бармақ — басты мәселе

Бүгін сабақта қай мәселе өте құнды болды?

Балаң үйрек — бірлесу

Мен топта/жұпта қалай жұмыс жасадым? Кімге көмектестім?

Ортан терек — ойлану

Мен бүгін қандай білік-дағдыға ие болдым?

Шылдыр шүмек — шынайылық

Маған сабақ ұнады ма? Неліктен?

Кішкентай бөбек — көңіл күй

Сабақта өзімді қалай сезіндім?

Үй тапсырмасы

Оқулықтағы 4-тапсырма беріледі. Тапсырманың шарты және орындау жолы түсіндіріледі.