Оқушыларға достар арасындағы рухани жақындықтың мәнін ұғындыру, достық сезімдерін дамытуға ықпал ету

Тәрбие сағаты Достық Релаксация

Бұл материал оқушылар арасында жағымды қарым-қатынас орнатуға, бір-бірін сыйлауға, адал дос болуға тәрбиелеуге және айналасындағы адамдарға тілеулестік пен ізгі ниетті дамытуға бағытталған.

Сабақтың мақсаты

  • Құрбылар арасында жағымды қарым-қатынас орнатуға ықпал ету.
  • Бір-бірін құрметтеуге, адал достық құндылығын түсінуге тәрбиелеу.
  • Ізгі тілек, жанашырлық және мейірімді ниетті дамыту.

Сабақтың міндеттері

Түсінік қалыптастыру

«Дос» және «достық» ұғымдарының мәнін ашу, қарым-қатынастағы рөлін түсіндіру.

Рухани жақындық

Достар арасындағы рухани үндестіктің маңызын ұғындыру, достық сезімін дамыту.

Мінез-құлық мәдениеті

Сыпайылық, әдептілік, жауапкершілік, сезімталдық және адалдыққа тәрбиелеу.

Ресурстар

Көрнекі материалдар, достық туралы бейнематериал, постер мен эмблема жасауға арналған құралдар.

Сабақ барысы

Сабақ құрылымы тыныштық сәттері, дәйексөз талдауы, бейнематериал арқылы ой қозғау және шығармашылық тапсырмалар арқылы бекітуден тұрады.

1) Ұйымдастыру кезеңі

Тыныштық сәті

«Нұрға бөлену» релаксациясы

Ыңғайланып отырыңыз. Денеңізді түзу ұстаңыз, аяқ-қолыңызды айқастырмаңыз. Қолыңызды тізеңізге немесе үстелге қойыңыз. Көзіңізді жұмып, тынысыңызды бірқалыпты реттеңіз.

Елестетіңіз: күн нұры төбеңізден түсіп, кеудеңізге қарай баяу жылжиды. Кеудеңіздің ортасында гүлдің түйнегі бар. Ол нұрмен жайлап ашылып, балғын әрі таза гүлге айналады. Бұл гүл ойыңызды, сезіміңізді, эмоцияңызды және ниетіңізді тазартып, жүрек кеңістігін ашады.

Нұр біртіндеп бүкіл бойыңызға тарайды. Оны оймен қолыңызға түсіріңіз: қолыңыз нұрға бөленіп, сәуле шашады. Қолыңыз тек жақсылық жасайды және өзгелерге көмектеседі.

Нұр аяқтарыңызға тарайды: аяқтарыңыз жарық шашып, сізді игі істерге бастайтын жақсы жерлерге апарады. Олар нұр мен махаббаттың құралына айналады.

Нұр аузыңызға, тіліңізге жетеді: тіліңіз тек шындықты, ізгі әрі мейірімді сөздерді айтады. Нұр құлағыңызға бағытталады: құлағыңыз жақсы сөз бен әсем әуенді ғана естиді. Нұр көздеріңізге де жетеді: көзіңіз жақсылықты көріп, әр нәрседен жақсыны аңғарады.

Басыңыз түгел нұрға бөленіп, санаңызға тек ізгі, жарық ойлар келеді. Нұр күшейіп, денеңізден сыртқа тарайды да, жан-жағыңызға сәуле шашады.

Осы нұрды туыстарыңызға, мұғалімдеріңізге, достарыңызға және таныстарыңызға бағыттаңыз. Уақытша түсініспей, ренжісіп жүрген адамдарға да нұр жолдаңыз — олардың да жүрегі нұрға толсын.

Нұр бүкіл әлемге: барлық адамдарға, жан-жануарларға, өсімдіктерге және тіршілік атаулыға таралсын. Ғаламның түкпір-түкпіріне нұр бағыттаңыз.

Іштей қайталаңыз:

«Мен нұрлымын. Нұр менің ішімде. Мен — Нұрмын.»

Нұр, махаббат және тыныштық күйінде біраз уақыт отырыңыз. Кейін осы нұрды жүрегіңізге орналастырыңыз: нұрға толы әлем жүрегіңізде екенін сезініңіз. Жайлап көзіңізді ашыңыз.

Әдістемелік түсіндірме

Толық тыныштық кезінде баланың жүрек соғуы мен тыныс алу ырғағы реттеліп, денесі жеңілдейді. Оқушы ой жинақтай алады, ішкі «Менін» түсінуге, сезімі мен көңіл күйін анық сезінуге мүмкіндік алады. Мұғалім жаттығу барысында дене қалпының дұрыс болуына, тыныс алудың бірқалыптылығына және бұлшық еттердің босаңсуына ерекше назар аударуы тиіс.

Үй тапсырмасын тексеру

Өткен тақырыпқа қысқаша шолу жасап, «дос» туралы ұғымды еске түсіру.

2) Дәйексөз

«Адамның басы бәлеге ұрынған кездегі ең жақсы қамал — адал достар».

Аристотель

Көзқарас

Дос — қиын сәтте тірек болатын адам.

Себебі

Адал достық қорған сияқты: сенім береді, жалғыздық сезімін азайтады.

Мысал

Сәтсіздікке ұшырағанда жанында болып, қолдау көрсететін, дұрыс шешімге жетелейтін дос.

Жалпылау

Шынайы достық — тұрақты құндылық, оны сенім мен сыйластық күшейтеді.

3) Әңгімелеу (мұғалім сыйы)

Достық туралы бейнематериал

Сый ретінде достық тақырыбындағы бейне көрсетіледі. Бейнематериалда екі достың өмірі арқылы «дос» және «достық» ұғымдарының мағынасы ашылады. Көрсетілімнен кейін оқушылармен бірге талқылау жүргізіліп, негізгі ойлар қорытындыланады.

4) Шығармашылық және топтық жұмыс

Оқушылардың шығармашылығын дамыту үшін әр топқа түрлі тапсырмалар ұсынылады.

Тапсырма 1

  • «Дос» тақырыбында постер құрастыру.
  • Достық эмблемасын жасау.

Тапсырма 2

  • «Дос туралы» бір шумақ өлең құрастыру.
  • Топпен «Жан досым» әнін орындау.

6) Үй тапсырмасы

«Дос» тақырыбында эссе жазу.

7) Соңғы тыныштық сәті

«Тыныштық... бар жерде, тыныштық... бүкіл әлемде»

Ыңғайланып отырыңыз. Көзіңізді жұмып, денеңізді босатыңыз. Тыныштыққа бой алдырыңыз.

Көз алдыңызға жаңа атып келе жатқан шуақты таңды елестетіңіз. Сіз тауға алып баратын жіңішке соқпақ жолмен жүріп келесіз. Таза ауа, мөлдір бұлақтың сыңғыры, құстардың сайраған үні естіледі. Демалысыңыз жеңіл, бойыңыз күш-қуатқа толы.

Жер-Анаға, табиғатқа деген махаббат — өзіңізге деген махаббатпен тығыз байланысты екенін сезініңіз. Күн шуағы денеңізге сәуле шашады, самал жел шашыңызды тербеп, бойыңызға сергектік береді.

Табиғаттың қуаты сізге мейірімін сыйлап, таң нұрымен қарсы алады. Енді осы күш бүкіл денеңізге қуат беріп тұрғанын сезініңіз. Сол қуатты жақындарыңызбен, достарыңызбен бөлісіп жатқаныңызды елестетіңіз.

Бұл қуат сіздің өміріңізбен үйлесіп, ішкі тыныштығыңызды күшейтеді. Сіз өзіңізді бақытты әрі нық сезінесіз.

Әдістемелік түсіндірме

Релаксация оқушының жүрек соғуы мен тынысын қалыпқа келтіреді, денені босаңсытып, зейінді тұрақтандырады. Мұғалім жаттығуды өткізгенде оқушының дене қалпын, тынысының бірқалыптылығын және өзін еркін ұстауын бақылағаны дұрыс.

Қорытынды

Сабақ достықтың құндылығын түсіндіруге, өзара сыйластық пен жауапкершілікті нығайтуға және ішкі тыныштықты сезінуге бағытталған жұмыстармен қорытындыланады.