Балаларға танысу, амандасу үлгілерін үйрету

Сабақ туралы мәлімет

Пән

Қазақ тілі

Сынып

Мектепалды даярлық сынып

Сабақтың тақырыбы

Сәлем! Сау бол!

Сабақтың түрі

Жаңа сабақ

Сабақтың әдістері

Түсіндіру, көрсету, сұрақ-жауап, суретпен жұмыс

Көрнекіліктер

Суреттер, әліппе-дәптері, әдістемелік құрал, демонстрациялық материалдар

Сабақтың мақсаты

1) Білімділік

Балаларға танысу және амандасу үлгілерін үйрету.

2) Дамытушылық

Амандасу және қоштасу үлгілерін орынды қолдана білуге дағдыландыру.

3) Тәрбиелік

Әдепті әрі сыпайы сөйлеу мәнерін қалыптастыру.

Меңгерілетін сөздер мен сөз тіркестері

Сәлем Сәлеметсіз бе? Сау болыңыз Сау бол

Назар аудару

Құрдастармен көбіне «Сәлем!», ал үлкендермен «Сәлеметсіз бе?» деп амандасуға үйретіледі. Қоштасқанда «Сау бол» және «Сау болыңыз» қолданылады.

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі

Мұғалім балалармен жылы қарым-қатынас орнатып, олардың оқу іс-әрекетіне деген жағымды көңіл күйін қалыптастыруға көңіл бөледі.

II. Тақырыпты ұсыну

Жаңа тақырып әліппе-дәптерде берілген алғашқы сурет арқылы ұсынылады. Мұғалім оқушылардың назарын суретке аударып, тақырыпқа қатысты қысқаша түсінік береді.

III. Тапсырмалармен жұмыс

1) Сурет арқылы түсіндіру

Мұғалім екі баланың амандасып тұрған суретін көрсетіп, олардың бір-біріне «Сәлем!» деп амандасатынын түсіндіреді. Одан кейін бір баламен амандасып көрсетеді.

Кейін үлкен адаммен амандасу үлгісіне назар аударып, үлкен кісілерге «Сәлеметсіз бе!» деп сәлемдесуді үйретеді. Қоштасу үлгілері де суреттер арқылы таныстырылады.

2) Шеңберде жаттығу

Балалар шеңберге тұрып, бір-бірімен амандасу мен қоштасуды жаттықтырады. Мысалы:

— Арман, сәлем!

— Сәлем, Қанат!

Атын атап амандасу және қоштасу балалардың бір-бірінің есімін есте сақтауына, өзара жылы қарым-қатынас орнатуына ықпал етеді.

3) Үлкендермен амандасу және қоштасу

Балалардың үлкен адаммен амандасуы мен қоштасуын бекіту үшін мұғалім қонаққа 1–2 үлкен адамды шақырады (педагог мамандар, күтушілер және т.б.). Олардың қатысуымен сәлемдесу мен қоштасу үлгілері жаттықтырылады.

Сергіту сәті

Қимыл-қозғалыс арқылы қысқа сергіту жаттығуы орындалады.

4) Бекіту

Мұғалім әліппе-дәптердегі суретке қайта назар аудартып, суреттегі адамдармен қалай амандасу және қоштасу керегін қайталатады. Осы арқылы тақырып бекітіледі.

IV. Сабақты қорытындылау

Мұғалім балалармен сабақ барысында алған әсерлері туралы еркін әңгіме жүргізіп, оқу іс-әрекетінің нәтижесін қорытындылайды.