Қолданылатын технология

Математика 2-сынып Жаңа сабақ Дәстүрлі әдіс

Сабақтың тақырыбы

Ұзындық өлшем бірліктері. Километр.

Қолданылатын технология

ДБІ технологиясы.

Пәнаралық байланыс

Күнделікті өмірмен және дүниетанумен байланыс.

Сабақтың әдіс-тәсілдері

Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік, өздік жұмыс.

Көрнекіліктер

Ұзындық өлшем бірліктеріне қатысты суреттер мен сызғыш.

Сабақтың мақсаты

1) Білімділік

Оқушыларды ұзындықтың жаңа өлшем бірліктерімен — миллиметр және километрмен — таныстыру; миллиметр дәлдігімен өлшеуге үйрету.

2) Дамытушылық

Логикалық ойлауды, есте сақтау қабілетін және есептеу дағдыларын дамыту.

3) Тәрбиелік

Шапшаңдыққа, тиянақтылыққа тәрбиелеу.

Сабақ жоспары

  1. I Ұйымдастыру кезеңі (психологиялық дайындық)
  2. II Өткенді пысықтау
  3. III Жаңа сабақ
  4. IV Қорытынды
  5. V Бағалау
  6. VI Үй тапсырмасы

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі (психологиялық дайындық)

Жақсы істі үйренейік еселеп, жамандықтан бойды аулақ ұстайық. Оқулықтан санап, есептеп, сан әлеміне құтты қадам басайық!

II. Өткенді пысықтау (ауызша жұмыс)

Есептер арқылы өткен тақырып қайталанады, оқушылардың жылдам ойлау және дәл есептеу дағдылары тексеріледі.

  • Үйдің биіктігі 16 м, ал сарайдың биіктігі 4 м. Сарай үйден неше метрге аласа?

  • Бақта 16 шие ағашы бар. Бұл алмұрт ағашынан 4 ағашқа кем. Бақта неше алмұрт ағашы бар?

III. Жаңа сабақ

Практикалық тапсырма

Дәптерге ұзындығы 1 см және 1 дм кесінділерді сызу. Сызғыштағы ең кішкентай бөліктер нені білдіретінін анықтау (миллиметр ұғымына шығару).

Негізгі ұғымдар

  • «Метр» сөзі француз тілінен аударғанда «өлшем» дегенді білдіреді.
  • «Кило»мың деген мағына береді.
  • Сондықтан 1 км = 1000 м.

Оқулықпен жұмыс

№1 (ауызша талдау)

Метр және «кило» сөздерінің мағынасына сүйеніп, километр мен метрдің байланысын түсіндіру.

№2 (ауызша орындалады)

Қысқа есептерді жылдам есептеу арқылы жаңа өлшем бірліктерін қолдану.

№3 (қысқаша жазба)

  • І күні — 12 км
  • ІІ күні — ?, барлығы 40 км
  • ІІІ күні — ?, ІІ күнмен бірдей

№4 (есептеу)

  • (48 − 8) + 6
  • (55 − 17) + 6

Сергіту сәті (көңіл-күй және қимыл)

  • Алдымен ұсақ жауын болып, кейін үлкен тамшы болып «жауамыз».

  • Торғайға, шағалаға, бүркітке айналып «ұшамыз».

  • Көңілді сайқымазақ болып секіреміз.

№6 (салыстыру белгілерін қой)

*, белгісінің орнына >, < немесе = қойылады.

  • 6 дм 8 см * 60 см
  • 1 м * 80 см
  • 52 см * 5 дм 1 см
  • 10 дм * 1 м
  • 11 кг + 30 кг * 90 кг − 60 кг
  • 19 кг + 18 кг * 15 кг + 17 кг
  • Т.б.

№7 (нәтижелер)

  • 1) 7 см
  • 2) 9 см
  • 3) 3 см

№8 (өздік жұмыс)

Тапсырма оқушыларға өздік жұмыс ретінде беріледі (өлшем бірліктерін түрлендіру және қолдану).

IV. Қорытынды

Бүгінгі сабақта нені үйрендік?

  • Миллиметр мен километр ұғымдарын бекіттік.
  • Километр мен метрдің байланысын қолдандық: 1 км = 1000 м.
  • Өлшеу және салыстыру тапсырмаларын орындадық.

V. Бағалау

Оқушылардың ауызша жауаптары, есептеу дәлдігі және өздік жұмыс нәтижелері бойынша бағаланады.

VI. Үй тапсырмасы

Оқулықтағы берілген тапсырмаларды орындау (мұғалім нақты нөмірлерін көрсетеді).