Ойлау, есте сақтау қабілеттерін, математикалық тілін дамыту, бағыт - бағдар бере отырып өздігінен жұмыс істеуге, өзіндік талдау мен топтық жұмысты шапшаңдықпен орындауға дағдыландыру
Сабақтың тақырыбы: 6 санының құрамы
Сабақтың мақсаты: 1. 6 санының құрамын меңгерту, өрнек құру арқылы оның мәнін табуға, теңдік және теңсіздік таңбаларын дұрыс қоя білуге үйрету. Ойлау, есте сақтау қабілеттерін, математикалық тілін дамыту, бағыт - бағдар бере отырып өздігінен жұмыс істеуге, өзіндік талдау мен топтық жұмысты шапшаңдықпен орындауға дағдыландыру. Оқушыларды ептілікке, ынтымақшылдыққа, алғырлыққа, тапқырлыққа, жылдамдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың тақырыбы: 6 санының құрамы
Сабақтың көрнекілігі: Дидактикалық материалдар.
Оқыту әдісі: Түсіндіру, сұрақ - жауап.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру. 1 Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
[i]Психологиялық дайындық.[ i]
Ойға толып санамыз
5 болсын алар бағамыз
Баласындай бір үйдің
Тату болсын арамыз.
ІІ. Өткен сабақтан алған білімін тексеру.
6 цифрін жазу.
- 6 санын қалай шығарып аламыз?
- 6 саны қандай сандардан артық?
- 6 - дан кем сандарды ата?
- Қосу және азайту амалына өрнек жаз.
5+1=6 6 - 5=1 6 - 1=5
2+4=6 6 - 2=4 6 - 4=2
3+3=6 6 - 3=3
Өткен сандардың құрамын анықтауға байланысты қызықты есептер шығарамыз.
Омартада үш қонжық,
Ойнауға тығылмақ кірісі.
Жасырынса бірі бөшкеге
Тоғайға жүгірді нешеуі? (2)
Балапандарым - байлығым,
Бармысыңдар барлығың?
Тексерейін, санайын.
Ұябасар - анасы
2 - еуін тапты жүйектен.
Арпа іздеген 2 - еуін
Байқап қалды алыстан.
Айтыңдаршы балалар
Нешеу екен барлығы? (4)
Сарылау үш түймедақ,
Тамаша екі көктікен.
Балалар маған сыйлаған
Байламда неше гүл екен? (5)
- Міне, балалар, барлығымыз дұрыс таптық. Олай болса біз бүгінгі сабағымызда 6 санының құрамымен танысамыз.
Мысықтың бес баласы
Не берсең, соны жейді екен.
Жаласа қаймақ біреуі,
Табыңдар сонда қанша екен,
Барлығы мысық баласы? (6)
ІІІ. Жаңа сабақ:
1) 6 санының құрамын анықтау.
6 6 6
5 1 4 2 3 3
2) 5+1=6
4+2=6
3+3=6
3) Салыстыру.
6см 5 cм 5см 6cм
Сергіту сәті: Қимылдатып саусақты,
Оңға, Солға бұрап көр.
Ұстап көріп моншақты,
Әсем бейне құрап көр.
Сырт - сырт, сырт - сырт
Шықсын дауысы
4) Тақтамен жұмыс:
0 4 см 2 5
3cм 2 см
5) Жасырын сандарды тап.
2 4 6 6 4 2
[i] Жапырақ жинау ойыны[ i]
Шарты: берілген есептерді дұрыс, қатесіз тақтаға жазу
2 - 1+2
4 - 1 – 1
3+1 – 2
1+1+1
5 – 1
5 – 4
3+2 4+1
Дәптермен жұмыс: Дәптерімізді ашайық,
Салақтықтан қашайық.
Қолға қалам алайық,
Әдемі етіп жазайық.
6 санын жазып үйрену
6 санының құрамын жазу. Өрнектердің мәнін табу.
Шығармашылық тапсырма.
Салыстыр. Ұқсастығы неде? Айырмашылығы ше?
- Екі үшбұрыш берілген ұқсастығы екеуі де үшбұрыш, айырмашылығы біреуі екіге бөлінген.
ҮІІ. Сабақты қорытындылау:
- Бүгін біз сендермен қандай санның құрамымен таныстық?
- 6 саны қандай сан?
- 6 саны қай сандардың қосындысы?
- 6 санының көршілерін ата.
Бастауыш сынып жасындағы оқушылардың өзіндік жұмысын дамыту шарттары
Деңгейлеп оқыту технологиясы
Сыни тұрғыдан ойлау стратегиялары
Оқушыларды дамытуға арналған шығармашылық жұмыстар
Бастауыш сыныпта қазақ тілі пәнінде дамыта оқыту технологияларын пайдалану әдісі
Бастауыш сыныпта қазақ тілі пәнінде дамыта оқыту технологияларын пайдалану
Оқушылардың өзіндік жұмыстарын ұйымдастыру
білім алушылардың тілдік дағдыларын, көркемдік көкжиегін дамытатын, шыңдайтын драмалық шығармаларды түсіндіру мен оқытудың ең тиімді шарттары мен әдістерін, инновациялық технологияларын анықтау
Деңгейлеп – саралап оқыту технологияларын оқыту үрдісінде пайдалану жолдары
Даярлық топта математиканы дамыта оқытудағы сабақтастық мәселелері
Бу қазандықтары мен шаң дайындау жүйелері есебі
ТҮМЕН ҰЛЫ МҮДЕ ҚАҒАН
Диалектика — даму мен ең жалпы байланыс жөніндегі ілім
Қазақстан Республикасының заңдарын сақтауын тексерулерді ұйымдастыру мен жүргiзу ережесi
Бухгалтерлік есептің концепциялары мен принциптері
Индустриялдық – инновациялық бағдарламасының негізі
Қаржы-несие мекемелері рыноктық экономиканың негізгі элементі ретінде
Жастар арасындағы жұмыссыздықтың алдын алу шаралары.
Оңтүстік Қазақстан облысындағы несие нарығының қазіргі жағдайын талдау
Тергеушінің тергеу бөлімінің бастығымен және анықтау органдарымен өзара әрекеттесуі