Оқушылар көңіл күйлеріңіз қалай
Сабақ туралы қысқаша мәлімет
Рудный қаласы, №19 орта мектебінің информатика пәні мұғалімі Боранбайқызы Диананың 6-сыныпқа арналған сабағы мәтінді теру, редакциялау және пішімдеу дағдыларын қайталап, жаңа мүмкіндіктермен толықтыруға бағытталған.
Сабақ тақырыбы
Мәтінді пішімдеу және редакциялаудың негізгі әдіс-тәсілдері
Сабақ түрі
Жаңа сабақты меңгерту
Көрнекіліктер
- Интерактивті тақта
- Слайд/презентация
- Оқулық, жұмыс дәптерлері
- Компьютер
Сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижелер
Сабақтың мақсаты
Оқушылардың мәтінді теру, редакциялау және пішімдеу туралы білімдерін қайталау, жалпылау және бекіту. Мәтінге символ енгізудің және мәтінді рәсімдеудің жаңа мүмкіндіктерімен таныстыру.
Оқушыларға қойылатын талаптар
Оқушылар білуі тиіс
- Пернетақтада жоқ символдарды мәтінге енгізу тәсілдерін
- Регистрді өзгерту мүмкіндігін пайдаланып, мәтінді қаріппен рәсімдеуді
Оқушылар үйренуі тиіс
- Пернетақтада жоқ символдарды қолданып мәтін теруді
- Мәтіндік процессордың мүмкіндіктерін пайдаланып мәтінді рәсімдеуді
Сабақ құрылымы (кезең-кезеңімен)
I. Ұйымдастыру бөлімі
- 1 Оқушылармен амандасу, түгендеу
- 2 Назарларын сабаққа аудару, психологиялық ахуал қалыптастыру
- 3 Қауіпсіздік ережелерін еске түсіру
Психологиялық дайындық
Оқушылардың қызығушылығын арттыру және сабаққа жұмылдыру мақсатында «гүл сабағы» тәсілі қолданылады: оқушылар сабақты әдемі гүлдермен «жандандырып», өз көңіл күйі мен қатысу белсенділігін түстер арқылы білдіреді.
Жасыл түс
Сабақта жақсы нәтижеге жетуге талпынады
Қызыл түс
Көпшілік ортада белсенді болуды ұнатады
Сары түс
Белсенділік танытады, жауап беруге дайын
II. Үй тапсырмасын тексеру: «Ғажайып қоржын»
Қоржынның ішінде өткен тақырыптарға қатысты сұрақтар болады. Оқушылар сұрақ таңдап, жауап береді және ұпай жинайды.
Сұрақтар үлгісі
- Мәтіндік процессор дегеніміз не?
- Microsoft Word бағдарламасын қалай іске қосамыз?
- Ақпараттың ең кіші өлшем бірлігі қандай?
- Мәтіндік процессор терезесінің негізгі бөліктерін атаңыз.
- Жаңа құжатты құру үшін қандай әрекет орындаймыз?
- Құжатты қалай сақтаймыз?
III. Білімді өзектендіру
Оқушылар пернетақта батырмаларының қызметін көрсетеді: бір оқушы батырманың атын айтады, екіншісі оның қызметін түсіндіреді. Барлығы 5 батырма қарастырылады.
Осы кезеңнен кейін мұғалім оқушылардың пернетақта мен мәтіндік процессорды меңгеру деңгейін атап өтіп, жаңа сабақтың тақырыбын жариялайды.
IV. Мақсат пен міндеттерді қою
Оқушылар сабақтың мақсатын өздері тұжырымдайды. Мұғалім оқушылардың ойларын нақтылап, толықтырады.
V. Жаңа сабақты меңгеру (презентация, оқулық)
Мұғалім жаңа тақырыпты түсіндіреді, оқулықпен жұмыс жасатады (37–38-беттер). Оқушылар бұрыннан білетін дағдыларын (мәтін теру, қателерді түзету, қаріпті баптау) жаңа мүмкіндіктермен толықтырады.
Символды кірістіру
Құжатқа пернетақтада жоқ арнайы символдарды енгізуге болады: √, ≤, α, ± немесе ақша таңбалары $, €, £ және басқа да көптеген белгі.
Жолы
Кірістіру (Вставка) → Символ
Арнайы қаріптер мүмкіндігі
Кейбір қаріптерде стандартты әріп-саннан бөлек арнайы белгілер болады. Мысалы, Symbol қарпі математикалық белгілер мен грек әліпбиін, ал Webdings қарпі түрлі пиктограммаларды қамтиды.
Қаріпті өзгерту
Қаріпті өзгерту үшін құралдар тақтасындағы Басты (Главная) → Қаріп (Шрифт) бөліміндегі пәрмендер қолданылады.
«Қаріп» сұхбаттық терезесі: негізгі баптаулар
«Қаріп» терезесін лентадағы белгі арқылы да, жанама мәзір арқылы да ашуға болады. Бұл жерде қаріп гарнитурасын, өлшемін, мәтіннің түрін, түсін және сызып тастау сияқты рәсімдеу параметрлерін таңдауға мүмкіндік бар.
Интервал: таңбалар аралығын басқару
Интервал параметрі әріптер арасындағы арақашықтықты ұлғайтуға немесе кішірейтуге көмектеседі. Мәтінді «сиректету» қажет болған жағдайда кеңейтілген интервал қолданылады.
VI. Компьютерде тәжірибелік жұмыс
Оқушылар компьютерде 3 тапсырма орындайды. Жұмыстарын бір-бірімен орын алмастырып тексереді және бағалау парағына нәтижесін белгілейді. Бірінші тапсырмадан кейін сергіту сәті (физминутка) өткізіледі.
VII. Бекіту және қорытындылау
Сабақты бекіту үшін 4 сұрақтан тұратын тест тапсырмасы және интерактивті тақтада орындалатын 6 тапсырма беріледі. Сонымен қатар оқушылар бүгінгі тақырыпқа байланысты 6 қазақша сөзді орыс және ағылшын тілдеріне аударады.
Қорытынды бөлімде оқушылар мәтінді сауатты теру, оны пішімдеу және редакциялау бойынша өткенді қайталайды. Сондай-ақ мәтіндік процессорда жұмыс істеудің жаңа тәсілдерін айтып, түсініктерін нақтылайды.
VIII. Үй тапсырмасы
§17 оқу, бақылау сұрақтарына жауап беру.
Мұғалімнің кіріспе сөзі (негізгі ой)
Оқушылар мәтінмен бұрыннан жұмыс істеп келеді: мәтін теру, қателерді түзету, қаріпті баптау сияқты базалық әрекеттер таныс. Бұл сабақта MS Word бағдарламасының қосымша мүмкіндіктері қарастырылып, оларды тәжірибе жүзінде қолдану арқылы дағды нығайтылады.
Практикалық құндылық
Арнайы символдарды дұрыс енгізу және қаріп параметрлерін сауатты қолдану — есеп, баяндама, кесте, жобалық жұмыс сияқты құжаттарда мәтінді кәсіби деңгейде рәсімдеуге көмектеседі.
Оқу үдерісінің ерекшелігі
Белсенді сұрақ-жауап, өзара тексеру және интерактивті тапсырмалар оқушылардың жауапкершілігін арттырып, нәтижені айқын көруге мүмкіндік береді.