БҚО, Орал қаласы, 35 Шұғыла бөбекжайы МКҚК - ның тәрбиешісіТатпанова Жадыра ТұрарбекқызыБілім саласы

Орны: БҚО, Орал қаласы, №35 «Шұғыла» бөбекжайы МКҚК

Тәрбиеші: Татпанова Жадыра Тұрарбекқызы

Білім саласы: Қатынас

Бөлімі: Таным (Экология негіздері)

Тобы: Ересектер тобы

Түрі: Аралас

Тақырыбы: Тірі және өлі табиғат

Сабақтың мақсаты мен құзыреттіліктері

Ақпараттық құзыреттілік

Балалардың тірі және өлі табиғат туралы ұғымдарын бекіту, олардың адам игілігі мен денсаулығына пайдасын түсіндіру.

Коммуникативтік құзыреттілік

Сурет бойынша сөйлем құрату, сөздік қорын байыту, есте сақтауын және ойлау қабілетін дамыту.

Проблеманы шешу құзыреттілігі

Берілген сұраққа нақты әрі толық жауап беруге үйрету, табиғатты аялап қорғауға және қамқорлық жасауға тәрбиелеу.

Ұйымдастыру: технологиялар, әдістер, құралдар

Технологиялар

  • Оқыту
  • Дамыта оқыту

Әдіс-тәсілдер

  • Сөздік әдіс
  • Түсіндіру
  • Әңгімелеу
  • Сұрақ-жауап
  • Ой қозғау
  • Сахналау

Пәнаралық байланыс

Тіл дамыту.

Көрнекіліктер мен құралдар

  • Тірі және өлі табиғатқа арналған суреттер
  • Құстардың суреттері
  • Ағаштардың суреттері
  • Үйшік (макет/көрнекілік)

Сабақ барысы: орманға «саяхат» арқылы үйрету

1) Мотивациялық-қызықтыру кезеңі

«Шаттық шеңбері» және табиғатқа ізгі қарым-қатынас қалыптастыру.

Армысың, шапағатты күніміз!
Армысың, мейірімді жеріміз!
Армысың, табиғат-анамыз!
Келді сізге өзіңіздің балаңыз!

Сүйейік, табиғатты аялайық,
Біз де одан жақсылықты аямайық.

Балалар бір-біріне жүрек жылуын арнап, жылы сөз айтады.

Тәрбиеші табиғат-ананың орманға саяхатқа шақыратынын айтып, балалардың қызығушылығын оятады.

2) Ұйымдастыру кезеңі

Қозғалыс, бақылау және қауіпсіздік дағдылары.

Балалар ұзын жіптің бойымен тізбектеліп жүріп, «орманға саяхатқа» шығады.

Бақылау сұрақтары

  • Аспанға қараңдаршы: бүкіл әлемге жылуын шашып тұрған не?
  • Алыстан не көрініп тұр? Биік таудың жанында ағаштар өсіп тұр ма?
  • Жолда нелер жатыр? Тастарды жолдың шетіне шығарып қояйық.

Экологиялық ереже

Мөп-мөлдір ағып жатқан суды басуға және ластауға болмайды. Суды абайлап аттап өтейік.

Негізгі ой:

Табиғат тірі және өлі болып бөлінеді.

Тыныс алу жаттығуы

«Таза ауамен тыныс алу» — балаларға ауаны терең тартып, қысқа уақыт «ұстап», жай шығару ұсынылады.

3) Жаңа білімді меңгерту

Көргендерін саралау арқылы ұғымды нақтылау.

Балалар жол бойы көргендерін атайды: күн, ауа, жер, су, тас, тау — бұлар өлі табиғат.

Ал адамдар, жануарлар, өсімдіктер — тірі табиғат. Өлі табиғат өспейді, өнбейді, өзгермейді.

Ғажайып сәт

Құстың даусы мен ағаштың сыбдыры естіледі. Балалар дыбысты ажыратып, қайдан шыққанын анықтайды.

Ағаштар туралы әңгіме

Жан-жағымызда өсіп тұрған ағаштарды атаймыз. Ағаштарды суарып, күтіп-баптау керек.

  • Ағашқа су, жарық, күннің көзі, ауа қажет.
  • Ағаш — тірі табиғат.

Құстар туралы әңгіме

Құстардың түрлерін еске түсіреміз және олардың тіршілігін сипаттаймыз.

  • Су ішеді, жем жейді, құрт-құмырсқамен қоректенеді.
  • Жұмыртқа басып, балапан шығарады.
  • Құстар — тірі табиғат.

Қорытындылау сұрақтары

Орманда мекен ететін қандай аңдарды білесіңдер?

Балалар өз білімдеріне сүйеніп, аңдардың атауын атап, қысқаша сипаттайды.

Адам қай табиғатқа жатады?

Адам — тірі табиғат. Біз тамақ ішеміз, еңбек етеміз, жұмыс істейміз, оқимыз және білім аламыз.

Негізгі түйін

Табиғатты танып-білу — оны аялап қорғаудың алғашқы қадамы. Тірі табиғатқа қамқор болып, өлі табиғаттың да қадірін түсіну — әр баланың экологиялық мәдениетін қалыптастырады.