Оқушыны Қасым Аманжоловтың Туған жер атты өлеңін мәнерлеп, түсініп оқуға үйрету
Тақырыбы: Туған жер. Қасым Аманжолов.
Мақсаты: Оқушыны Қасым Аманжоловтың Туған жер атты өлеңін мәнерлеп, түсініп оқуға үйрету; елге, жерге деген патриоттық сезімдерін ояту; өз бетінше шығармашылықпен жұмыс істеуге баули отырып, байланыстырып сөйлеуін, шығармашылық ойлауын дамыту.
Түрі: жаңа білім беру
Әдісі: сұрақ - жауап, талдау.
Көрнекілігі: суреттер, кесте.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық әзірлік.
Сабағымыз басталды,
балаларға пайдалы.
Бәрін ұғып алыңдар,
сабаққа зер салыңдар!
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
Үй тапсырмасын пысықтау:
Ту, Елтаңба және Әнұран жайлы не айтар едің?
ІІІ. Мақсат қою кезеңі:
Сабақтың мақсатын, тақырыбын хабарлау.
Балалар, қандай Отан, туған жер туралы өлеңдер білесіңдер?
ІҮ. Жаңа сабақ:
Кіріспе: Қасым Аманжолов – Отан, туған жер, өскен ел тақырыбына көптеген өлеңдер жазған дарынды ақындардың бірі. Оның төмендегі Туған жер атты лирикалық өлеңі автордың туған жерге деген мақтаныш сезімін паш етеді.
Оқулықпен жұмыс: өлеңді мәнерлеп, түсініп оқу. әр шумақты кезектесіп, жалғастырып оқу. Әр шумақтың түйінін табу.
Ү. Түсінгендерін тексеру:
1. Ақынның көңіл күйі, туған жерге деген ризашылық сезімі өлеңнің қай жолдарында берілген?
Өлеңнің соңғы жолдарынан автордың қандай ой - пікірін аңғаруға болады?
2. Өлеңнің үшінші шумағы арқылы мына сөзжұмбақта жасырынған сөзді тауып жаз.
Неткен байтақ, неткен ұлы жер едің,
Нендей күйге жүрегімді бөледің?
Сенде тудым, сенде өстім мен, сенде өлсем,
Арманым жоқ бұл дүниеде дер едім.
Лирика деген сөз шығады.
Лирика дегеніміз көркем әдебиет жанрының бірі. Лириканың басты ерекшелігі – адамның көңіл күйін, сезімін, ішкі сырын сөзбен бейнелеп көрсетеді.
ҮІ. Қорытынды.
Осы оқулықта ақынның тағы қандай өлеңімен таныстың?
ҮІІ. Үйге тапсырма: Мәнерлеп, түсініп оқу, жаттау. Сенде тудым, сенде өстім мен, сенде өлсем, арманым жоқ бұл дүниеде дер едім ойтолғау жазу.
ҮІІІ. Бағалау. Бағалау смайликтерін тарату
ҚАЗАҚ ӘДЕБИЕТІ САБАҚТАРЫНДА ЛИРИКАЛЫҚ ШЫҒАРМАЛАРДЫ ОҚЫТУДЫҢ ӘДІСТЕМЕСІ
Қaсым Аманжолов өмірі мен шығармашылығы
Лирикалық шығармаларды оқыту арқылы бастауыш сынып оқушыларының адамгершілікке тәрбиелеу
Бастауыш сынып оқушыларын ана тілі сабағы арқылы отансүйгіштікке тәрбиелеу
Әдебиет сабағының түрлері, оны оқытуда қолданылатын әдіс- тәсілдер жүйесі
Әдебиетті оқу процесінде оқушылардың сөйлеу әрекеті
Әдебиет сабағында көрнекіліктерді қолдануың тиімді жолдары
Бастауыш сынып оқушыларының тілін дамытуда этнопедагогика материалдарын пайдалану жолдары
Әдебиетті оқытудың инновациялық әдістемесі, технологиясы
Лириканы оқытудың тәсілдері
Қабатты гидравликалық жару және ұңғылардың түптік аймаққа әсер ету
СҮЙІНІШҰЛЫ ҚАЗТУҒАН
Ақтөбе қаласы бойынша салық және басқа да міндетті төлемдердің бюджетке түсуін талдаудың ақпараттық жүйесін тұрғызу
Ақша қаражаттарының қоры қаржы қатынастарының материалдық-заттық көрінісі ретінде
ҚАСЫМҰЛЫ КЕНЕСАРЫ ХАН
Объектіден ақпараттың техникалық арналар арқылы сыртқа кетуі және оған қарсы іс-шаралар
Арал өңірі қазақтарының ХIХ ғасырдағы Хиуа хандығы мен Ресейге қарсы ұлт – азаттық күресі
Ресей Федерациясындағы жерге меншік және жер пайдалану құқығы