Сабаққа қажетті құралдарын дайындатқызу

Сабақ туралы жалпы мәлімет

Пәні
Математика
Сабақтың тақырыбы
Санды өрнектер
Сабақтың мақсаты
Әртүрлі өрнектерді құрастыруды, оқуды және жазуды; сандық теңдіктерді салыстыруды, олардың мәнін табуда есептеу тәсілдерін қолдануды үйрету. Түрлі геометриялық есептер арқылы оқушылардың ой-өрісін дамыту және бір-бірін сыйлауға тәрбиелеу.
Көрнекілігі
Слайдтар, таратпа материалдар, оқулық, тақырыпқа байланысты суреттер.
Сабақтың форматы
Түрі: дәстүрлі емес
Типі: жаңа сабақ

Сабақтың барысы

1) Ұйымдастыру кезеңі (психологиялық ахуал)

Оқушылар орындарынан тұрып, хормен айтады:

Армысың, шапағатты күніміз,
Армысың, мейірімді жеріміз,
Армысың, табиғат-анамыз,
Келді сізге өзіңіздің балаңыз.

Мұғалімнің тілегі

«Сабақтарыңды 5-ке оқыңдар!»

Ұйымдастыру әрекеттері

  • Оқушыларды түгелдеу.
  • Қажетті құрал-жабдықтарын дайындау.
  • Сабаққа назарын аударту.

Өзін-өзі тану элементі

Жаңа күн мен жаңа сабақты бастар алдында оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді.

2) Тірек білімді еске түсіру

Өткен материалды бекіту және жаңа тақырыпқа кіріспе жасау.

Сұрақ-жауап

Білімді тексеру, нақтылау.

Түсіндіре баяндау

Негізгі ұғымдарды еске салу.

Ой қозғау

Тақырыпқа қызығушылық ояту.

Қорыту

Қысқа қорытынды жасау.

3) Жаңа сабақтың мақсатын хабарлау

Танымдық-операционалдық кезең: кітаппен жұмыс, дәптермен жұмыс, бекіту, қорытынды, үй тапсырмасы, бағалау.

Тапсырмалар

1-тапсырма

Өрнектерді жазып, мәнін тап.

  • (24 : 8) × 7

    = 21

  • (450 : 9) + 18

    = 68

  • (70 : 5) − 170

    = 180

  • 30 : (23 − 18)

    = 6

Ескерту: берілген теңдіктердің кейбірінде арифметикалық сәйкессіздік бар болуы мүмкін. Оқушылармен бірге есептеу қадамдарын тексеріп, дұрыс мәнін анықтаңыз.

2-тапсырма

Қалып қойған сандарды ата.

3 × 2 = 6

7 × 5 = 35

4 × 6 = 24

35 + 15 = 50

3-тапсырма

Кестені пайдаланып, есеп құрастыр және шығар.

1 пакеттің массасы Пакеттер саны Жалпы масса
3 кг 5 ? кг
(4) ?(8) 6?(12)
40 кг 24 кг  

4-тапсырма

Амалдарды орында (3 оқушы тақтада орындайды).

6 × 2 = 12

30 × 5 = 150

4 м × 4 = 16 м

3 × 5 = 15

40 × 8 = 200

2 см × 5 = 10 см

4 × 8 = 32

900 : 3 = 300

3 кг × 6 = 18 кг

60 × 2 = 120

210 : 3 = 70

18 сағ : 3 = 6 сағ

24 кг : 4 = 6 кг

40 ц : 5 = 8 ц

5-тапсырма

Салыстыр.

306 = 600 − 294

Мәтіндегі келесі өрнектер (мысалы: «210+84», «300−65», «520+364», «90+80») бастапқы нұсқада белгісіздікпен берілген. Салыстыру үшін қай жұптар салыстырылатынын нақтылап жазу ұсынылады.

6-тапсырма

Сызу жұмысына негізделген есеп.

P = 16 см : 4 = 4 см (ені)

4 см + 2 см = 6 см (ұзындығы)

7-тапсырма

Қысқа есеп.

3 × 8 = ?