Әкең - асыл қазынаң
Математика 1 сынып
Сабақтың тақырыбы: 7 санын қосу және азайту
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға қосу және азайтуды тиімді әдістерін пайдалана отырып, есептер шығара білуге үйрету.
2. Оқушылардың логикалық қабілеттерін, есте сақтау, есептей білу дағдыларын дамыту.
3. Ұқыптылыққа, шапшаңдыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Типі: жаңа білім беру сабағы
Түрі: іскерлік ойын сабағы.
Пән аралық байланыс: ана тілі, музыка, сурет.
Әдіс - тәсілдері: сұрақ – жауап, түсіндіру, көрсету, СТО тех - ң элементтері.
Техникалық құрал: комьпютер, интерактивті тақта,
Болжамдап отырған нәтиже: қосу және азайту амалдарын түсінген бала.
Сабақтың жоспары:
1. Ұйымдастыру кезеңі 7мин
а) психологиялық дайындық 1 мин
2. Үй тапсырмасын тексеру
Қорытындылау
3. Жаңа сабақ 30 мин
а) ой жинақтау
ә) мұғалімнің түсіндірмесі
б) оқулықпен жұмыс
4. Сабақты бекіту 3 мин
Қорытындылау 2 мин
5. Бағалау. 1 мин
6. Үйге тапсырма. 1 мин
Сабақтың барысы: Психологикалық дайындық:
Үлкенге де сіз,
Кішігеде сіз.
Сәлем бердік сіздерге,
Құрметпенен біз.
- Балалар бүгін біздің сабағымызда көптеген қонақтар келіп отыр. Сол кісілермен амандасып қояйық.
Мақсаты: 7 санын қосу және азайтуды, есептерді дұрыс шығара білуге үйрету.
- Сабағымызды 7 кезеңге бөліп өтеміз. Ата тегімізді жақсылап білу үшін 7 атаны алып отырмыз.
- Ал олай болса 7 атамызды атап өтейікші. Әке, бала, немере, шөбере, шөпшек, немене. Туажат
1 - кезең Әке (слайд)
- Әке туралы қандай мақал білесіңдер?
1) Әкең - асыл қазынаң.
2) Аға іні асқар тауың.
Үй тапсырмасы: №4
4+2+3=10
7 - 5+1=3
5+4 - 7=10
9 - 6 - 2=1
10+0 - 7=3
4 - 3+8=9
- Дұрыс балалар үй тапсырмасын орындап келіпсіңдер. Үй тапсырмасын қорытындылай келе Кім жылдам ойынын ойнаймыз
5+3 2+5 9 - 3 10 - 3
2 - кезең Бала
Мақалдар айтқызу
№1. 1+7=8
2+7=9
3+7=10
Ереже: қосылғыштардың орны ауысқанымен қосындының мәні өзгермейді.
10 - 7=3
9 - 7=2
8 - 7= 1
7 - 7=0
- Енді балалар қосу кестесін жазамыз7
1+7=8
2+7=9
3+7=10
Сергіту сәті: Сұр қоян
3 - кезең Немере
Бала – адамның бауыр еті.
Бала – тілі, балдан тәтті.
Немере несін береді
Етін жеп, сүйегін береді.
№2. Кесінділерді өлшеп, қосындыларын және айырмаларын табамыз.
- Балалар көк кесіндіні өлшейміз 9 см. Қызыл кесінді 7 см. Екеуінің айырмасы неше. 9 - 7=2 - ге. Қызыл кесінді 2 см кем.
- Енді балалар жасыл кесінді мен қызыл кесінділердің ұзындықтарының қосындысымен салыстырамыз. Ал қызыл кесінді 7 см жасыл кесінді 3 см. Екеуінің қосындысы 10 - ға тең. Олай болатын болса жазамыз.
9см - 7см=2см
7см+3см=10см
2см 10cм
- Енді балалар кесінділер тұйықталған сызық екенін білдік.
- Санға байланысты қандай жұмбақ білесіңдер.
Тоғыз белбеу, қос жібек, екі мұрын бір шүмек.
- Енді осы жерде сандарды табайықшы(тоғыз, екі, бір)
- Домбыра сөзіне дыбыстық талдау жасап жіберейік.
- Неше әріп, буын, дыбыс бар.
Бастауыш білім беру сатысында қазақ халық дәстүрлерін тәрбие құралы ретінде пайдаланудың педагогикалық шарттары
Бастауыш мектептің математика сабақтарында ұлттық және дидактикалық мазмұнды ойын есептерін қолдану арқылы оқушылардың ой-өрісін дамыту жайлы
Дене тәрбиесіне байланысты салт - дәстүрлер
Ұлттық салт-дәстүрлер негізінде бастауыш сынып оқушыларын тәрбиелеудегі әдістемелік нұсқау
Ұлттың мәдени кодын сақтаудағы қазақ тілі мен қазақ мәдениетінiн рөлі
Оқушыларды адамгершілік қасиеттерге ұлттық салт-дәстүрлері арқылы тәрбиелеудің теориялық негіздері
Бастауыш сынып оқушыларының ұлттық құндылық бағдарын қалыптастыру моделі
Бастауыш білім беру сатысында қазақ халық дәстүрлерін рухани құндылықтарын пайдаланудың ғылыми-теориялық негіздері
Қазақ салт-дәстүрлері арқылы оқушыларды имандылыққа тәрбиелеу. Оқушыларға имандылық тәрбиесін беру педагогикалық проблема
Оқушыларға ұлттық тәрбиені берудегі халықтық тәрбиенің рөлі
Көшпелі қазақ өркениетіндегі отбасылық қатынастарды реттеу және әйел құқығының мәртебесі
СӘКЕН СЕЙФУЛЛИН туралы
Кәсіпорын өнімінің өзіндік құнын төмендетуді экономикалық ынталандыру «Каменка» асыл-тұқымды мал зауыты
ШӘКЕН АЙМАНОВ
ЖАСЫЛ АРАЖЕГІШ
СЕЙФУЛЛИН СӘКЕН
СӘКЕН БАЛАЛАР ӘДЕБИЕТІНІҢ НЕГІЗІН САЛУШЫ
СӘКЕН СЕЙФУЛЛИН
Барымыз да, нарымыз да, ең құнды асылымыз бала - шағамыз
Шәкен Ниязбеков - Қазақстанның мемлекеттік туының авторы