Модельдеу тәсілдерін сипаттау туралы
Сабақтың тақырыбы: Модель - нақты нысанның маңызды қасиеттерін көрсету.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
• Модель және модельдеу ұғымы мен олардың мәні туралы түсінік беру;
• Оқушыларға модельдеуді топтаудың негізгі түсініктерін;
• Модельдеу тәсілдерін сипаттау туралы.
Дамытушылық:
• Ақыл - ой әрекетінің тәсілдерін дамыту;
• Танымдық қызығушылығын арттыру;
• Оқушылардың АКТ - қолдануын жетілдіру.
Тәрбиелік:
• Өз бетімен үйрену дағдысын қалыптастыру;
• Оқушыларды ақпараттық мәдениетке тәрбиелеу.
Программалық - дидактикалық жабдықталуы: дербес компьютерлер, мультимедиалық проектор, ОЖ, материалды көрсету үшін презентациялар, модель түрлері, графикалық редактор, қазақ оюларының үлгілері.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен амандасу, сабақтың тақырыбын, мақсатын айту. Жаттығу жасату.
ІІ. Сабақтың өзектілігі (білу). Мұғалімнің сұрақтары:
• Модель сөзін естігенде сенің көз алдыңа не келеді?
• Модельді қандай мақсатпен пайдаланады?
• Өздеріңе таныс модельдерден мысал келтір. Бала кездеріңде қандай ойыншықтармен ойнадыңдар?
ІІІ. Жаңа түсініктер мен іс - әрекет тәсілдерін қалыптастыру.(түсіну)
Мұғалімнің сөзі.
Модель түсінігімен біз бала кезімізден таныспыз. Модель мен модельдеуді адамзат ертеден пайдаланған. Модельдің көмегімен сөйлеу тілі, жазу, графика тараған. Ата - бабаларымыздың жартасқа салған бейнелері, сурет пен кітап - мұның бәрі келешек ұрпаққа қоршаған әлем туралы білімді ақпараттық формада беру модельдері.
Модельдің не екенін түсіндіру үшін мысалдар келтіру.
Глобус - бұл Жер шарының моделі.
Дүкендегі манекен - адамның моделі.
Оқушыларға модельге мысал келтіруді ұсыну.
ІҮ. Білім мен дағдыны қалыптастыру кезеңі (қолдану)
Компьютермен практикалық жұмыс жасау. Графикалық редакторда қазақ оюының моделін құру. Бейнені құру, ерекшелеу, көшіру, бұру технологиясын қайталау.
Ү. Жаңа білімді қорытындылау және іс - әрекет тәсілдерін қолдану кезеңі (талдау).
1. Модель мен модельдеу деген не?
2. Өмірде модельдерді жіктеуге мысал келтіріңдер
3. Материалды модельге мысал келтіріңдер
4. Ақпараттық модельге мысал келтіріңдер.
5. Шынайы нысан желдің моделі қалай көрінер еді?
ҮІ. Сабақты қорытындылау кезеңі (синтез)
Сабақтан алған жаңа әрі жалпы ақпараттардың негізгілерін бекіту арқылы сабақты қорытындылау.
ҮІІ. Бақылау және өзін - өзі бақылау кезеңі (бағалау)
Сөзжұмбақты шешу.
ҮП. Үй тапсырмасын беру кезеңі.
Үй тапсырмасы: Оқулықтағы §3. 6. Шығармашылық тапсырма орындау.
ҮШ. Рефлексия кезеңі.
Ою - өрнек сәндігі,
Көздің жауын алады.
Болмаса зат өрнексіз,
Ешбір мәнсіз қалады.
Модель және модельдеу ұғымдары
Мұнай өңдеу және мұнай химиясы технологиялық кешендерінің математикалық модельдер жүйесін құру методологиясы
Бизнес - модельдерді құру және стратегияны әзірлеу
Информатикадағы жаңа технологияны қолдану
Компьютерлік оқыту программаларын қолдану
Модельдер құру технологиясы
Сандық және символдық ақпаратты компьютерлік модельдеу
Аналитикалық және имитациялық модельдеу
Мектеп информатикасында ақпараттық модельдеу тәсілдерін өткізу әдістері
Жаратылыстану-математикалық бағытта бейіндік оқытудың әдістемелік ерекшеліктері
ҚОРҚЫТ туралы
МАХМҰД ҚАШҚАРИ туралы
ЖҮСІП БАЛАСАҒҰН туралы
Қожа Ахмет Яссауи туралы
ШАҚШАҚҰЛЫ ЖӘНІБЕК туралы
ӨТЕҒҰЛҰЛЫ ӨТЕГЕН туралы
Мемлекеттің пайда болуы туралы
Қазақстандағы банктік жүйенің даму кезеңдері туралы
ӘБІЛҒАЗЫҰЛЫ АРЫНҒАЗЫ туралы
1930 – 1932 ж. несие реформасының мазмұны туралы