Қазақтың батыр қызы
Абай орта мектебі
Сынып жетекшісі: Чингисова Маржан
Сабақтың тақырыбы: «Менің елім – Мәңгілік Ел»
Сабақтың мақсаты
Білімділік
Жас ұрпақты Отанды сүюге, еліміздің рәміздерін қастерлеуге, Қазақстанның бай-қуатты ел екендігін мақтан етуге, туған еліне және жеріне деген сүйіспеншілігін арттыруға тәрбиелеу.
Дамытушылық
Танымдық ойлау қабілеттерін дамыту; топта жұмыс істей отырып, бір-бірінің пікірін тыңдауға үйрету; ой-өрісті кеңейту және ауызша сөйлеу мәдениетін қалыптастыру.
Тәрбиелік
Елін, жерін, салт-дәстүрін құрметтейтін, жаны таза, рухы мықты азамат тәрбиелеу.
Ұйымдастыру сипаттамасы
- Сабақтың түрі: аралас, тәрбие сағаты
- Сабақтың әдісі: топтық жұмыс, ортақ мақсатқа бағыттау, түсіндіру
- Пәнаралық байланыс: әдебиет, өзін-өзі тану, қазақ тілі
Көрнекіліктер
- ҚР-ның физикалық картасы
- Бейнелі суреттер
- Слайд материалдары
- Таратпа парақшалар
- Интербелсенді тақта
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.
Тренинг
Оқушылар шеңбер құрып тұрып, бір-біріне сәттілік тілейді.
Жаттығу мәтіні
Аспанға қарап ай көрдім,
Төменге қарап жер көрдім.
Оңға, солға бұрылып,
Егеменді ел көрдім!
Топтастыру стратегиясы
Оқушылар таратпа қағаздар арқылы үш топқа бөлінеді:
II. Үй жұмысын тексеру
Мақсаты: үйге берілген тапсырмалардың дұрыс орындалуын тексеру. Қазақстан Республикасының Туы, Елтаңбасы және Конституциясы туралы пікірлер тыңдалады.
Ынтымақ тобы
Мемлекеттік Ту туралы ойларын ортаға салады.
Достық тобы
Елтаңба туралы дайындаған материалдарын ұсынады.
Бірлік тобы
Еліміздің басты құжаты — Конституция туралы пікір білдіреді.
III. Жаңа тақырып
Мақсаты: оқушылардың қызығушылығын ояту, тақырыпты ашуға бағыттау.
Қызығушылықты ояту: сөзжұмбақ
Сұрақтарға жауап бере отырып, бүгінгі тақырыпқа апаратын негізгі сөздер анықталады.
1) Біздің тұратын облысымыз?
Жамбыл
2) Қазақтың батыр қызы?
Әлия
3) Саят құратын адам?
Аңшы
4) Қазақстан қандай ел?
Егемен
5) «Кішіпейілдік» сөзінің баламасы?
Ізгілік
6) «Қыз өссе — елдің көркі, ... өссе — жердің көркі».
Гүл
7) Өнім алқабы?
Егістік
8) «Қазақстан Швейцариясы» атанған өңір?
Көкшетау
9) Астана қаласындағы өзен?
Есіл
10) Қазақстан халқының шаруашылығының бір түрі?
Мал шаруашылығы
Бүгінгі тәрбие сағатының тақырыбы: «Менің елім — Мәңгілік Ел».
Әнұран орындау
Оқушылар орнынан тұрып, Қазақстан Республикасының Әнұранын орындайды (тақырыпқа байланысты слайд көрсетіледі).
Ереже
Әнұран қолды жүрек тұсына қойып тұрып айтылады.
Тарихи-танымдық кіріспе
Қазақстан тәуелсіздік алғанға дейін 15 одақтас елден тұратын Кеңестік Республикалар Одағының құрамында болды. Әлем халықтарының арман-мұраты — бостандық, тәуелсіздік, өз салт-дәстүрін сақтап, көк байрағын биікке көтеру. Қазақ елі осы жолда талай қиындықты бастан кешірді.
Қазақстан туралы негізгі ойлар
Біздің Отанымыз — Қазақстан Республикасы. Тарихы терең, табиғаты бай, болашағы зор мемлекет.
Халықтың болмысы
Қазақ халқы — ержүрек, достыққа адал, бауырмал, қонақжай.
Көпұлттылық пен татулық
Қазақстанда көптеген ұлт өкілдері тату-тәтті өмір сүреді: орыстар, өзбектер, ұйғырлар, кәрістер, гректер және т.б.
Мемлекеттік тіл
Қазақстан халқының мемлекеттік тілі — қазақ тілі. Ана тіліміз арқылы әлем мәдениетін, тарихын, әдебиетін танимыз.
Тәуелсіздік күні
16 желтоқсанда еліміз Қазақстан Республикасының Тәуелсіздік күнін атап өтеді.
Бейнематериал және ой қозғау
Оқушылар Бекболат Тілеуханның «Менің елім» өлеңіне арналған бейнесюжетті көреді. Көрген материал бойынша ой бөлісу ұйымдастырылады: «Осы үзіндіден қандай ой түйдіңдер?»
Мәнерлеп оқу
Оқушылар жаттап келген өлең шумақтарын мәнерлеп оқиды.
Таңдау және пікір айту
Оқушылар өз таңдауы бойынша екі бағытқа бөлінеді:
- Астана қаласындағы Назарбаев университетінде оқу
- АҚШ-тағы Кембридж университетінде оқу
Әр оқушы өз ойын дәлелдеп айтады.
IV. «Автор орындығы»
Оқушылар «Болашақ Қазақстан» туралы өз ойларын еркін түрде ортаға салады.
Талқылауға бағыт беретін сұрақтар
- Еліміздің ертеңі қандай болуы керек?
- Тәуелсіздікті нығайтуға жастар қандай үлес қоса алады?
- «Мәңгілік Ел» идеясы сен үшін нені білдіреді?
V. Постер қорғау
Тақырып: «Мәңгілік Ел болу үшін не қажет?»
Құндылықтар
Бірлік, ынтымақ, еңбек, білім, жауапкершілік.
Тіл мен дәстүр
Мемлекеттік тілді құрметтеу, ұлттық салт-дәстүрді сақтау.
Заң мен тәртіп
Конституцияны құрметтеу, әділдік пен тәртіпті сақтау.
VI. Академиялық пікірталас
Мақсаты: сұрақтарға жауап іздеу арқылы жаңа тақырып бойынша алған білімді қорытындылау, мәселе шешуге дағдылану, белсенділікті арттыру және өз пікірін мәдени түрде жеткізу.
Талқылау форматы
Оқушылар үйден дайындап келген сұрақтарын ортаға салып, топ ішінде талқылайды. Әр пікір дәлелмен толықтырылады.
VII. Сабақты қорытындылау
Негізгі ұғымдарды қысқа сұрақ-жауап арқылы бекіту.
1. Қазақстанның мемлекеттік тілі?
Қазақ тілі
2. Қазақстанның рәміздері?
Ту, Елтаңба, Әнұран
3. Ұлттық валюта?
Теңге
4. Қазақстанның бас қаласы?
Астана
5. Әнұран қалай айтылады?
Қолды жүрек тұсына қойып тұрып айтылады
6. Астана қаласы қай өзеннің бойында орналасқан?
Есіл
7. Мерекелерде және спорттық жарыстарда қандай рәміз орындалады?
Әнұран
VIII. Кері байланыс және үй тапсырмасы
Кері байланыс
Оқушылар сабақтан алған әсерін, түсінген негізгі ойын және өз ұсыныстарын қысқаша айтады.
Үй тапсырмасы
Тақырып бойынша ойтолғау жазу және «Мәңгілік Ел» құндылықтарына қатысты 3 дәлел келтіру.