Отан сөзінің мағыналас сөздерін табу

Сабақ туралы мәлімет

Мекеме
Қарағанды облысы, Жезқазған қаласы, №21 жалпы білім беретін орта мектеп КММ
Мұғалім
Бастауыш сынып мұғалімі Тусупбекова Лаззат Естаевна
Сабақтың тақырыбы
«Отан» (Жақан Смақов)

Сабақтың мақсаты

1) Білімдік

Өлеңді мәнерлеп оқу дағдыларын жетілдіру, негізгі ойы мен тәрбиелік мәнін ашу.

2) Дамытушылық

Өлеңді түсініп оқуға үйрету; ой-пікірді қорытындылап айту шеберлігін, сөйлеу әрекетін дамыту.

3) Тәрбиелік

Өлең мазмұны арқылы Отанды сүюге, құрметтеуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі, әдісі және көрнекілігі

Сабақтың түрі

Жаңа сабақ

Сабақтың әдістері

  • Түсіндірмелі
  • Талдау–жинақтау
  • Сұрақ–жауап
  • Топтық/жеке жұмыс элементтері

Көрнекілігі

  • Суреттер
  • Тірек-сызбалар
  • Дидактикалық материалдар

Сабақ барысы

1) Ұйымдастыру кезеңі

Оқушыларды сабаққа дайындау, назарын шоғырландыру, жағымды оқу ахуалын қалыптастыру.

2) Үй тапсырмасын тексеру

Тақырып: «Қартқожаның туған жері»

  • Мәтін мазмұнын әңгімелету.
  • Талқылау сұрағы: жазушы Қартқожаның туған жерге сүйіспеншілігін қалай суреттейді?

3) Психологиялық тренинг

Баяу музыка әуені қосылады. Оқушылар көздерін жұмып, қиялмен саяхат жасайды: алдымен ұшақпен Астанаға ұшып барамыз, қаланы елестетеміз; содан соң биікке көтеріліп, Қазақстанның кең даласы мен көрікті жерлерін көз алдымызға келтіреміз.

Бұл жұмыс оқушының эмоциялық күйін реттеуге, тақырыпқа қызығушылығын оятуға бағытталады.

4) Жаңа сабаққа кіріспе

Әңгіме қозғау сұрақтары

  • Қиял әлемімен қайда бардық? Саяхат ұнады ма? Несімен ұнады?
  • Қазақстанның қандай көрікті жерлерін білесіңдер?
  • Ер жетіп, азамат болғанда елің үшін қандай қызмет жасар едіңдер?

Түйін: туған жерді көркейту — әр адамның перзенттік борышы. Халық даналығында: «Отансыз адам — ормансыз бұлбұл».

Ой қозғау

«Отан» ұғымына мағыналас сөздерді атау: туған жер, атамекен, ел, мекен.

5) Тақырыпты ашу: сөзжұмбақ

Сабақ тақырыбын анықтау үшін сөзжұмбақ шешіледі. Ерекше сызықтан шығатын сөз — негізгі ұғым.

Сұрақтар

  1. Ұлт бірлігі, татулығы.
  2. Мемлекеттік рәміздердің бірі.
  3. Ұлттың аты.
  4. Мейірімді жан.

Күтілетін жауаптар

Достық
Таңба
Қазақ
Ана

Ерекше сызықтан шығатын сөз: Отан.

6) Автормен танысу

Әр ақын-жазушы туған жерге, еліне, Отанына деген сүйіспеншілігін өлеңмен және түрлі шығармаларымен жеткізеді. Бүгін біз Жақан Смақовтың «Отан» өлеңімен танысамыз.

Жақан Смақов — Қарағанды облысы, Жаңаарқа ауданында дүниеге келген. Балаларға арналған бірнеше өлеңдердің авторы.

7) Оқулықпен жұмыс

Өлеңмен жұмыс

  • Өлеңді мұғалім мәнерлеп оқиды.
  • Әр шумаққа тоқталып, талдау және түсіндіру жүргізіледі.
  • Сөздік жұмысы орындалады.

Оқу түрлері

  • Іштей оқу.
  • Шумақтап бөліп оқу.
  • Тауып оқу (мәтіннен қажетті жолдарды табу).
  • Оқулықтағы сызба бойынша жұмыс.

8) Сергіту сәті

Қысқа қимыл-қозғалыс жаттығулары орындалады (денені сергіту, назарды қайта шоғырландыру).

9) Дәптермен жұмыс: шығармашылық тапсырма

«Отан», «туған жер» тақырыбына өз сүйіспеншілігімізді бір шумақ өлеңмен өрнектеп көреміз. Оқушыларға тірек сөздер беріледі, кейін өз өлеңдерін сынып алдында оқиды.

10) Бекіту: «Сиқырлы сөздер» ойыны

Берілген әріптер

А О Т Н

Т Ж У Е Ғ Р А Н

Н Е А К Т Е А М

Жауаптар

Отан Туған жер Атамекен
  • Осы сөздер туралы не айта аласыңдар?
  • Бұл сөздердің бүгінгі өлеңмен байланысы қандай?

11) Поэзия минуты

«Айгөлек» журналынан «Менің елім осындай» өлеңі оқылады. Екі өлеңнің ұқсастығы мен айырмашылығы салыстырылады.

12) Қорытынды

  • Ақын өлеңінде Отанды қалай суреттейді?
  • Көрсетілген суреттердің өлең мазмұнына қатысын дәлелдеу (суреттер арқылы шумақтарды айтқызу).

13) Үй тапсырмасы және бағалау

Үй тапсырмасы

  • «Отан» өлеңін жаттап келу.
  • Оқулық: 72-бет.

Бағалау

Сабаққа қатысу белсенділігі, мәнерлеп оқу сапасы, талдау кезіндегі жауаптарының дәлелділігі және шығармашылық тапсырма нәтижесі бойынша қалыптастырушы бағалау жүргізіледі.