Дыбыс пен әріп
Тақырыбы: Дыбыс пен әріп. Сөз.
Мақсаты мен міндеттері: 4 - ші сыныпта өткенді қайталау, жүйелеу;
1. Білімділік: сауатты жазу дағдыларын қалыптастыру; сөз және оның түрлері туралы түсініктерін пысықтау;
2. Дамытушылық: сөзді талдау қабілеттерін дамыту; сөз мағынасын ұғыну қабілеттерін дамыту, белсенділіктерін дамыту;
3. Тәрбиелік: ұқыптылыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу;
Сабақ түрі: жаңа сабақ
Көрнекіліктер: кесте;, суреттер, қималы карточкалар.
Әдіс - тәсілдер: жұптық, топтық, өзіндік.
Пәнаралық байланыс: музыка, ана тілі
Сабақ барысы
1. Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық дайындық(әуенмен)
Күй тартамыз күмбірлі, күмбірлі,
Ән айтамыз көңілді, көңілді.
Би билейміз ырғақты, ырғақты,
Біз бастаймыз сабақты, сабақты.
2. Топтастыру
Дыбыстар
дауысты
↓
Жуан, жіңішке
дауыссыз
↓
Қатаң, ұяң, үнді
2. Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру:
Дәптермен жұмыс
Каллиографиялық минут
ВВФФ ццхх цуцу веух
Ааа Оооо Ууу
Лава конвейер экватор
Сөздердің мағынасын түсіндіріп көрейік
Жұптық жұмыс
12 жаттығу көп нүктенің орнына тиісті әріпті қой:
Күрект.. р, Талдық... ған, қауынд.. р, қобызш.., балал.. р, к.. гершін, т... йе, қ.. дық, өр.. к, қ.. с.
13 жаттығу жатқа жаз (өзара тексер, бағала)
14 жаттығу берілген сөздермен сөйлем құр:
Шекара, теңізші, торы ат.
Сызба бойынша жұмыс:
Сөз
↓
Қысқарған, біріккен, қос
Мағынасы жуық
қарама - қарсы
мәндес
20 жаттығу берілген сөздерді екі мағынада қолданып сөйлем құр:
Алма, қой, өкпе, аула.
25жаттығу сөздерді топтарға бөліп жаз:
Айнабұлақ мая - мая асық жілік
26 жаттығу шашылған буындардан адам аттарын теріп жаз.
Сергіту сәті Ойын Сиқырлы тізбек ауызша
Транскрипция және транслитерация мәселелері жайлы мәлімет
Қазіргі қазақ фонетикасы
Транскрипция және транслитерация мәселелері. Қазіргі қазақ тілі фонетикасы саласында еңбек еткен ғалымдардың еңбектеріне шолу.Он сөйлем жазып, фонетикалық талдау
Қазақ тіліндегі дыбыс тіркестері
Қазақ тілі сабақтарында жазу теориясы терминдерін игерту жолдары
Қазақ тілінің тарихи грамматикасы пәнінің мақсаты мен міндеттері, зерттеу нысаны
Дыбыстың жүйесі- фонетика
Бірінші сыныпта сауат ашу мен қазақ тілін оқытудың тиімді әдіс- тәсілдері
Дауысты дыбыс
Сауат ашу методикасының ғылыми негіздері
Коммерциялық ақпарат пен коммерциялық кұпия мәні және оны қорғау
Бюджетпен есеп айырысу аудиті
Дыбыс үндестігі арқылы орыс бөлімі студенттерін қазақша сөйлеуге үйрету әдістемесі
Сұраныс пен ұсыныстың нарықтың әр түрлі құрылымындағы тауар бағаларын анықтау факторы ретінде
Табиғатпен келісіп өмір сүру
Жұмыспен қамтылған халық санын жай арифметикалық орташа шама әдісімен талдау
Жұмыспен қамту
Шопеннің полонездері туралы
Емшекпен емізудің ережелері
Мемлекет пен құқықтың пайда болуы мен дамуы.