Жемістердің қазақша атауларын атау
Сабақ паспорты
Бұл материал — «Жеміс-жидектер» тақырыбына арналған ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің (ҰОІӘ) жоспары. Мақсаты — жаңа сөздерді меңгертіп, жемістерді қазақша атай білу дағдысын қалыптастыру және жемістер мен көкөністерді ажыратуға үйрету.
Бөлім
Коммуникация
Мақсаты мен күтілетін нәтиже
-
Жаңа сөздерді меңгерту арқылы жеміс-жидектерді қазақша атай білу дағдысын қалыптастыру.
-
Көкөністер мен жемістерді бір-бірінен ажыратуға үйрету.
-
Балаларды еңбекқорлыққа, тазалыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың барысы
Құрылым үш кезеңнен тұрады: мотивациялық-қозғаушылық, ұйымдастырушылық-ізденістік және рефлексиялық-түзетушілік.
1) Мотивациялық-қозғаушылық кезең
Сәлемдесу және көңіл-күй
Қайырлы таң! Алтын күн!
Қайырлы таң! Көк аспан!
Қайырлы таң! Жан достар!
Қайырлы таң! Қонақтар!
Балалар шаттық шеңберін жасап, орындарына жайғасады.
Сюжеттік кіріспе
Есіктен тарсылдаған дыбыс естіледі. Қонаққа Айсұлу қуыршағы келеді: қолында жеміс-жидек муляждары салынған себет және «сиқырлы диск».
Балалар Айсұлумен үш тілде амандасады: «Сәлеметсіз бе?», «Здравствуйте!», «Good morning!»
Айсұлу жеміс-жидектерді қазақша атап үйренгісі келеді. Балалар көмектесуге келіседі.
Жетелеуші сұрақ
Қазір жылдың қай мезгілі?
Күз мезгілінде көкөністер мен жемістер піседі.
Қайталау
Өткен сабақтағы көкөніс атауларын жұмыс дәптері арқылы қайталау.
2) Ұйымдастырушылық-ізденістік кезең
Балалар Айсұлумен бірге «Жемістер» тақырыбымен танысады: суреттер арқылы жемістердің қазақша атауларын атайды.
Жұмыс дәптерімен жұмыс
- 1-тапсырма: алма, алмұрт, шие, өрік, жүзім түрлерімен танысу.
- 2-тапсырма: атауларды қайталау, үлкен-кішілігін ажырату (алма, алмұрт — үлкен; шие, өрік — кіші).
Сергіту сәті
Тербеледі ағаштар,
Алдымнан жел еседі,
Кіп-кішкентай ағаштар,
Үп-үлкен боп өседі.
Балалар мәтінге сәйкес қимыл-қозғалыстар жасайды.
«Сиқырлы диск» тапсырмалары
Айсұлу балаларға қызықты ойындар ұсынады. Мақсат — білімді бекіту және жіктей білу дағдысын дамыту.
Ойын
Топтық жұмыс
Дидактикалық ойын: «Қайсысы артық?»
Берілген заттардың ішінен артығын табу және неге артық екенін түсіндіру.
Дидактикалық ойын: «Жемістер мен көкөністер»
Екі себетке бөліп жинау: біреуіне — жемістер, екіншісіне — көкөністер.
Шығармашылық тапсырма: «Менің сүйікті жемісім немесе көкөнісім»
Балалар трафареттердің ішінен өздеріне ұнайтын жеміс немесе көкөністі таңдап, қарындашпен бояйды.
Нәтиже: балалар сөздерді қайталайды, таңдаған затын атайды және түстерді қолдана отырып ұқыпты бояуға дағдыланады.
3) Рефлексиялық-түзетушілік кезең
Айсұлу қоштасады: бүгін балалармен бірге жемістердің қазақша атауларын үйреніп, қызықты тапсырмалар орындағанына алғыс айтады. Балаларға шағын сыйлық ретінде кәмпит таратылады.
Сұрақ-жауап арқылы қорытындылау
Сұрақтар
- Бүгін бізге кім қонаққа келді?
- Қандай жаңа тақырыппен таныстық?
- Қандай жемістердің қазақша атауларын білесіңдер?
Күтілетін жауаптар
- Қуыршақ Айсұлу.
- Жемістер (жеміс-жидектер).
- Алма, алмұрт, жүзім, анар, өрік, шие.
Қорытынды: сабақ барысында балалар жемістердің атауларын меңгеріп, жемістер мен көкөністерді ажырату дағдысын бекітті. ҰОІӘ аяқталды.