Кәдімгі амебаның тіршілік әрекеттері
Сабақ тақырыбы
Кәдімгі амебаның құрылысы мен тіршілік әрекеттері. Саркодиналар және тамыраяқтылар типіне жататын жәндіктер.
Пәні
Биология
Сынып
7
Сабақ
4-сабақ
Күні
Толтырылады
Сабақтың мақсаты
- Кәдімгі амебаның біржасушалы организм екенін түсіндіру.
- Сыртқы және ішкі құрылысын сипаттау: цитоплазма, ядро, вакуольдер.
- Біржасушалы организмдердің тіршілік әрекеттері туралы білім қалыптастыру: қозғалу, қоректену, тыныс алу, зәр шығару, осморегуляция, көбею, циста түзу.
- Саркодиналар типіне жататын организмдердегі дене пішіні тұрақсыз және тұрақты түрлерін ажырата білуге үйрету.
- Оқулық мәтінін және суреттерін талдау арқылы негізгі түйіндерді табу, қосымша материалды меңгеру, жұмыс дәптеріндегі тапсырмаларды орындау дағдыларын дамыту.
- Жеке және топтық жұмыс мәдениетін қалыптастыру.
Күтілетін нәтижелер
Оқушылар кәдімгі амебаның біржасушалы организм екенін, оның құрылысы мен тіршілік әрекеттерін түсінеді; саркодиналардағы дене пішіні тұрақсыз және тұрақты түрлерін ажырата алады.
Оқулық мәтінін тиімді қолданып, жұмыс дәптеріндегі тапсырмаларды орындай алу қабілеті артады.
Жеке және топпен жұмыс жасау дағдылары дамиды.
Негізгі дереккөздер мен құралдар
Дереккөздер
- Оқулық
- Жұмыс дәптері
- Электрондық оқулық
Құрал-жабдықтар
- Интерактивті тақта
- Бағалау парақшасы және бағалау критерийлері
- A3 форматындағы парақтар, маркерлер, стикерлер
- Флипчарт
Оқытудағы кіріктіру (7 модуль)
- Оқу мен оқыту үдерісіне жеті модульді кіріктіру.
- Оқушыға қолайлы оқу ортасын құру.
- Бірлескен оқу дағдыларын қалыптастыру.
- Оқу материалындағы түйінді ойларды меңгерту.
Сабақтың барысы
Төмендегі кезеңдер сабақ құрылымын рет-ретімен ұйымдастыруға көмектеседі: мақсат қою, алдыңғы білімді белсендіру, жаңа тақырыпты меңгерту, қорытындылау және рефлексия.
Кіріспе
2 минутМұғалімнің әрекеті
Сабақтың мақсатын айқындайды, оқушыларды түгелдейді, топқа бөледі.
Оқушының әрекеті
Открытка бөліктерін біріктіру арқылы 4 топқа бөлінеді, бағалау критерийлерімен танысады.
Ресурстар
Бағалау парағы, флипчарт, электрондық оқулық.
Ынтымақтастық атмосферасы
2 минутМұғалімнің әрекеті
Топ ішінде жағымды орта қалыптастыруға бағыт береді.
Оқушының әрекеті
Открытканы толық жинақтаған соң, топтар бір-біріне тілек айтады.
Ескерту
Тілек құрастыру кезінде критерий сақталады; открытка кесінділері оқушы санына сай дайындалады.
Алдыңғы білімді белсендіру: «Зымыран сұрақтар»
8 минут (әр топқа 2 минут)Мұғалімнің әрекеті
Зоология ғылымының даму тарихы, белгілі биолог-ғалымдар мен олардың еңбектері, жануарлар дүниесін жіктеу және жүйелеу бойынша сұрақтар қойып, топаралық ойын ұйымдастырады.
Оқушының әрекеті
Сұрақтарға жауап береді, диалогқа түседі, ашық және күрделі сұрақтар құрастырады.
Бағалау
Деңгейлік сұрақтарға дұрыс жауап үшін 1–3 балл. Нәтиже бағалау парағына тіркеледі.
Жаңа тақырыпты меңгеру
7 минутТоптық тапсырмалар
- Кәдімгі амеба және оның құрылысы.
- Кәдімгі амебаның тіршілік әрекеттері.
- Саркодиналар (тамыраяқтылар) типі.
- Саркодиналардағы дене пішіні тұрақсыз және тұрақты түрлерін сипаттау және салыстыру.
Оқушының әрекеті
Мәтінді және суреттерді талдап, флипчарт/постер құрастырады; жұмыс дәптеріндегі тапсырмаларды орындайды.
Бағалау
Критериалды бағалау: түсініктілігі, мазмұнның толықтығы, жүйелілігі.
Ресурстар
Бағалау парағы, флипчарт, маркерлер, оқулық.
Постер қорғау (рөлдік формат)
10 минутҰйымдастыру
«Тікелей эфир» бағдарламасы форматы: регламент сақталады, рөлдер бөлінеді (интервью алушы, интервью беруші, эксперт).
Оқушының әрекеті
Рөлдерге бөлініп, постерді қорғайды; сыныптастарын критерий бойынша бағалайды.
Формативті бағалау
Мәдениеттілік және әдеби тілде сөйлеу дағдысы ескеріледі.
Сергіту сәті
3 минутМұғалімнің әрекеті
Музыкалық клип қосады.
Оқушының әрекеті
Клиптегі ырғақты қимылдарды қайталап орындайды.
Мақсаты
Назарды сергіту, жұмыс қарқынын қайта теңестіру.
Қорытындылау
7 минутМұғалімнің әрекеті
Электрондық оқулықтағы көрнекіліктер мен оқулық суреттерін талдату арқылы сабақты қорытындылайды.
Оқушының әрекеті
Терминдерді дәптерге жазады, сұрақтарға жауап береді.
Бағалау
Топ басшысы мүшелердің белсенділігін бақылап, бағалау парағына белгілейді.
Рефлексия және өзін-өзі бағалау
4 минутТүсіну деңгейі
- Сабақты толық түсіндім.
- Жартылай түсіндім.
- Мүлдем түсінбедім.
Сабақты бағалау (нұсқа таңдау)
- Сабақ қызықты болды. Жақсы жұмыс жасадым. Бәрін түсіндім.
- Сабақ ырғағына ілесе алмадым. Жартылай түсіндім.
- Сабақ қызықсыз болды. Ештеңе түсінбедім.
Әр оқушы «бағдаршам» плакатына стикер жапсырып, өзін-өзі бағалайды.
Қажетті материалдар
Стикерлер, маркерлер.
Үй тапсырмасы
1 минут- §39 оқып келу.
- Терминдерді жаттау.
- Жұмыс дәптеріндегі №2 және №3 тапсырмаларды орындау.
- Күнделікке жазып қою.