Дауыссыз дыбыстың өзара үндестігі
БҚО, Казталов ауданы, Қаракөл елдімекені,
Қаракөл бастауыш жалпы білім беретін мектебі
Кушкинбаева Балжан Сейфуллақызы
Әдебиеттік оқу 3 - 4 сынып
Сабақтың тақырыбы: Дауыссыз дыбыстар. 3 сынып.
Дауыссыз дыбыстың өзара үндестігі. 4 сынып
Сабақтың мақсаты:
1. Дауыссыз дыбыстар туралы алған білімдерін пысықтау. Дауыссыз дыбыстың өзара үндестігі туралы түсінік беру. Сөздерді дұрыс айтып, сауатты жазуға үйрету.
2. Шапшаңдыққа, ұқыптылыққа баулу. Сөзге шешен болуға жаттықтыру.
3. Оқушыларды шымыр болуға, денсаулықты күте білуге тәрбиелеу.
Сабақтың әдіс - тәсілдері: сұрақ - жауап, түсіндіру, көрнекілік, рефлексия
Сабақтың көрнекілігі: тірек – сызба, спортшылардың суреттері.
Сабақтың барысы
І Кіріктірілген бөлім
Бағдарлау – мотивациялық кезең
Мұғалім сабақты саяхат түрінде өткізеді.
- Адам – керуен, өмір - жол демекші, бүгінгі сабағымызды Жеті ата ауылына жолға шығамыз. Өздерің білесіңдер, әр адам өзінің жеті атасын білуі тиіс. Қазақта Жеті атасын білмеген - жетесіз деген нақыл сөз бар. Сендерге сәттілік тілеп, Жеті ата ауылында кездескен тапсырмаларды мүдірмей орындауларыңа тілектеспін.
1 - Ауыл. Ата ауылы. Суретпен жұмыс
Спорт түрлері бейнеленген суреттер беріледі. Мұғалім жетекші сұрақтар қояды.
- Спорт не үшін қажет?
- Суретте берілген спорт түрлері туралы не білесіңдер?
2 – ауыл. Әке ауылы. Тірек - сызбамен жұмыс.
Берілген тірек - сызба бойынша оқушылар өз ойларын айтып, ойтұжырым жасайды.
Дауыссыз дыбыстардың түрлері
Қатаң: П, ф, к, қ, т, с, ш, щ, х, ч, ц
Ұяң: Б, в, г, ғ, д, з, ж, һ
Үнді: Р, л, й, у, м, н, ң
Ойтұжырым:
Салдырдан жасалған дауыссыз дыбыстарды қатаң дауыссыздар дейміз.
Салдыр мен үннің қатысты арқылы жасалған, бірақ үннен салдыры басым дауыссыз дыбыстарды ұяң дауыссыздар дейміз.
Үн мен салдырдың қатысынан жасалып, бірақ салдырдан үні басым болатын дауыссыз дыбыстарды үнді дауыссыздар дейміз.
ІІ Сараланған бөлім.
Операциялық - орындаушылық кезең.
3 – ауыл. Бала ауылы.
Әр сынып оқушылары өз оқулықтарындағы жаттығуларды орындайды.
Дауыссыз дыбыстар емлесі
Дыбыс үндестігі
Қазақ тілі буынының сипаты
Дыбыстар бойынша талдау
Қазіргі мектептегі оқу-тәрбие ісі
Қазақ тіліндегі буын
Дауысты және дауыссыз фонемалар
Үндестік заңы туралы мәлімет
Тіл дыбыстарының түрлері. Дауысты, дауыссыз дыбыстар
Үндестік заңы
Тергеушінің тергеу бөлімінің бастығымен және анықтау органдарымен өзара әрекеттесуі
Педагогикалық процесті басқарудағы әлеуметтік институттардың өзара әрекеттестігі
Дыбыс үндестігі арқылы орыс бөлімі студенттерін қазақша сөйлеуге үйрету әдістемесі
Өздік және өзара индукция
Сөйлеу мен ойлаудың дамуы және өзара байланысы.
Оқушылардың өзара әрекеттестігін ұйымдастыру нәтижесінде дәстүрлі оқыту барысында кездесетін кейбір қиыншылықтар азаюда
Педагогтың балалармен өзара әрекеті
Тіл дауыссыздары
Мінез құрылымы Адамның мінезін оның құрылымын анықтау дегеніміз мінездің негізгі компоненттерінің не қасиеттерін ажырату және күрделі қатынас пен өзара байланыста туындайтын өзіндік бітістерді табу деген сөз
Достық өзара жауапкершілік пен қамқорлықтың, рухани жақындықтың белгісі