Зерттелу тарихы
Мақсаттар
Білімділік
Африка материгінің физикалық-географиялық орнын, жағалауындағы мұхиттар мен теңіздерді, сондай-ақ зерттелу тарихын меңгерту. Әртүрлі ақпарат көздері арқылы оқушылардың білімін тереңдету.
Дамытушылық
Жылдам қабылдауын қолдау, ой қиялын дамыту, өз пікірін еркін айтуға және қорытынды жасауға дағдыландыру. Теориялық білімін, зейінін жетілдіру.
Тәрбиелік
Логикалық ойлау мәдениетін қалыптастыру, оқушының дара қабілетін танытуға ықпал ету, рухани құндылықтарды нығайту.
Көрнекіліктер мен ресурстар
Сабақта картографиялық материалдар, интерактивті құралдар және үлестірмелі тапсырмалар қолданылады.
Сабақтың барысы
Сабақ құрылымы кезең-кезеңімен ұйымдастырылып, жаңа білімді меңгерту, белсенді әрекет және қорытынды жасауға бағытталады.
I. Ұйымдастыру кезеңі
Сыныппен сәлемдесу, сабаққа назар аударту және жұмысқа дайындықты ұйымдастыру.
II. Ой шақыру кезеңі
Ежелгі Пангея материгі туралы сұрақтар қою. Пангеяның Африка материгімен байланысын түсіндіру арқылы жаңа тақырыпқа кіріспе жасау.
III. Жаңа сабақты түсіндіру
- Оқушылардың Африка туралы бастапқы білімін анықтау (теледидар, кітап, алдыңғы тақырыптар).
- Африканың физикалық картасымен таныстыру.
- Материктің географиялық орнын анықтау.
- Африка жағалауына ұласатын мұхиттар мен теңіздерді сипаттау.
- Түбектер мен аралдарды қарастыру.
- Жағалау ағыстарын талдау.
- Материктің зерттелу тарихына шолу жасау.
IV. Сергіту кезеңі
Африкадағы ұлттық парк туралы бейнематериал көру арқылы зейінді сергіту және визуалды әсер арқылы тақырыпты бекіту.
V. Жаңа білімді бекіту
1-тапсырма
«Мылқау карта» ойыны: нысандарды картадан табу және белгілеу.
2-тапсырма
«Сандар не дейді?» ойыны: берілген деректердің нені білдіретінін түсіндіру.
Сандық деректер
Тапсырмада төмендегі өлшемдер мен көрсеткіштер талқыланады: ұзындық, аудан, жыл, температура, биіктік/тереңдік және т.б.
VI. Қорытындылау
«Африка материгінің құжаты» және «Ең, ең, ең…» тапсырмалары арқылы негізгі ұғымдар жинақталып, сабақтың түйіні жасалады.
VII. Үйге тапсырма
- §44-ті оқу.
- Кескін картамен жұмысты аяқтау.
- Тақырып соңындағы сұрақтарға жазбаша жауап беру.
VIII. Бағалау
Қорытынды кезеңде орындалған тапсырмаларды оқушылар бір-бірін тексеру арқылы бағалайды. Мұғалім тақтада ілінген бағалау парағы бойынша қорытынды бағаны қояды.
IX. Рефлексия
Мұғалім таратқан «күлшелер» арқылы оқушылар сабақ туралы пікірін білдіреді: не түсінікті болды, не қиын болды, қандай сұрақ қалды.