Сырлы сұрақтар

Сабақтың тақырыбы

Тарауды қайталауға арналған сұрақтар мен тапсырмалар

Сабақтың мақсаты

Оқушылардың тарау бойынша алған білімдерін қайталау арқылы білімдерін бекіту.

Сабақтың міндеттері

  • Оқушылардың оқу әрекеті арқылы меңгерген теориялық білімдерін мысалдар мен деңгейлік тапсырмалар арқылы жетілдіру.
  • Ойындар арқылы тарау бойынша алған білімдерін дамыту, өз бетінше орындау дағдыларын қалыптастыру; топпен жұмыс жасау арқылы әр оқушының дербестігін арттыру.
  • Тарау тақырыптарын меңгерту барысында сөздер мен сөйлемдердің тәрбиелік мәніне назар аударту; оқушыларды сауаттылыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу; топтық жұмыс арқылы ұйымшылдыққа, ынтымақ пен бірлікке, жолдастық көмек көрсетуге баулу.

Әдіс-тәсілдер

Ойындар, сұрақ-жауап, «СТО» әдісі.

Көрнекіліктер

Слайдтар.

Үй жұмысы

Қайталау.

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру бөлімі

Мұғалім: «Балалар, қазір бәріміз тақтаға қарайық. Тақтада ойын шарттарымен таныстырамын».

I. Сырлы сұрақтар II. Тапқышбектің тапсырмалары III. Қорытындылау

I. «Сырлы сұрақтар»

«Туған жерім — тұғырым, өскен елім — өзегім» тарауын қайталау мақсатында өтілген тақырыптар бойынша сұрақтар қойылады.

  • Жайық өзені бастапқыда қандай өзен еді? Ол қандай өзгеріске ұшырады?
  • Осы шығармадағы әке мен бала бейнесі тағы қай шығармада кездеседі?
  • Агроном туралы шығарма қалай аталады? Оқиға қай жерде өтеді? Мәтіндегі ең өкінішті сәт қайсы?
  • «Алтын адам» туралы шығарманың авторы кім?
  • «Айнымайды аспаннан…» деп басталатын өлеңнің авторы кім?
  • Асан бала туралы ертегі немен аяқталды?
  • Тарауда ақын апамыздың өлеңдері берілген. Ол кім? Қандай өлеңдері оқылды?
  • «Ақша беті аймен тең. Көркінен де ақылы басым, Көршілердің кәрі-жасын сүйсіндірген қылығымен…» — бұл өлең жолдары қай шығармадан алынған?
  • Мына сурет қай әңгімеде бейнеленген? (Толағай)
  • Мына бала кім? Ол қандай ерлік көрсетті? (Толағай)
  • Нағыз малшы қандай болуы керек?

II. «Тапқышбектің тапсырмалары»

Оқушылар деңгейлік тапсырмалар мен ойын элементтері арқылы білімдерін дәлелдейді.

1) Сәйкестендіру

Төмендегі тіркестерді тиісті жауаптарымен сәйкестендір.

Қара шаңырағы, қасиетті бабалардың — Медеу

Батыр да, ақын да, ғалым да баладан өседі ғой! — Шаңырақ

Әрі 2, әрі 5 қоюға лайық шығармасы бар. — Ақ ірімшік

Кеме жүрісін бәсеңдетті. — Су мен балық

Ол — сенің ғұмырлы анаң. — Қармаққа түскен шағала

Ынтығады бар адам. — Мен қалай жазушы болдым?

Қадіріңді білмедім, — Түркістан

Сайыстың нәтижесі анықталып, қорытынды жасалады.

2) Жазылым тапсырмалары

  • Қазақстанның ірі қалаларының аттарын жаз.
  • Өзің білетін Қазақстан тауларын жаз.

Бекіту

«Бес жолды өлең» әдісі арқылы тақырыпты қорытындылау: Отан.

III. Қорытындылау

Сабақ соңында оқушылардың жауаптары талданып, негізгі ұғымдар бекітіледі. Топтық жұмыс нәтижелері бойынша қорытынды жасалады.