Балаларды жолда жүру ережесіне сәйкес бағдаршамның атқаратын қызметімен таныстыру
Қашаған Құржыманұлы атындағы
№8 орта мектептің бастауыш сынып мұғалімі
Бекмағанбетова Нұрсұлу Қосайқызы
1. Сабақтың тақырыбы: Аспанда да, жерде де,
Жолың болсын жолаушы
2. Сабақтың мақсаты: Балаларды жолда жүру ережесіне сәйкес бағдаршамның атқаратын қызметімен таныстыру.
Балаларды жолда жүру ережесін мұқият cақтауға, жауапкершілік сезімдерін дамыту. Ситуация тудыру, сұрақ қою, жұмбақ шешу арқылы жол ережесін білуге баулу, ой - өрісін дамыту. Жолда ережесін білуге, орындауға, есте сақтауға тәрбиелеу.
3. Сабақтың көрнекілігі: бағдаршам макеті, жол ережесінің белгісі, слайд, суреттер.
Сабақтың барысы:
а) ұйымдастыру
Оқушылардың назарын сабаққа аудар
Тыныштық сәті
Өлең тыңдау. Ән не туралы айтылған?
Жол туралы, жолаушы, ұшақтар, көліктер туралы айтылған. Олай болса бүгінгі тәрбие сағатымыздың тақырыбы Аспанда да, жерде де, жолың болсын жолаушы .
Кіріспе сөз:
Бағдаршам өмірімізді қауіптен сақтандыратын көмекшіміз. Көліктер мен қатар, аспанда ұшақтарымыз да ұшады. Олардың да жолда жүру ережелері бар. Қазіргі таңда біздің қаламызда болсын, басқа қалаларда болсын көліктер саны өте көп. Сондықтанда статистикалық мәліметтерге сүйенетін болсақ көптеген жол апаты, жарақат алып жатқан адамдар саны қаншама. Бұлардың барлығы біріншіден жол ережесін білмегендіктен, екіншіден жол ережесіне бағынбағандықтан болып отыр. Бүгінгі тәрбие сағатында жол ережесі туралы, жол ережесінің белгілерімен танысамыз.
Олай болса, бүгінгі сабақта үш топқа бөлініп отырғызылған.
1 - топ 2 - топ 3 - топ
Бағдаршам Ала таяқ Көліктер
Бүгінгі сабағымыздың шарттарымен таныстыру
1. Таныстыру
2. Талабыңа нұр жаусын!
3. Жол белгілер шеруі
4. Жұмбақтар шешу
5. Жағдаяттардан шығу
6. Шығармашылық жұмыс
7. Көрініс
1 - топ. Бағдаршам тобы
Менмін бағдаршам
Жиі - жиі жанған шам
Қызыл, сары, жасыл жанғанда,
Қарап қалма аспанға
2 - топ. Ала таяқтар тобы
Жолда тұрам әрдайым
Сермеп, бұрып жоғары,
Ұмытпай әркез жүргейсің
Алатаяқ мен болам
3 - топ. Көліктер тобы
Тыным таппай жүремін
Қызмет жасап әрдайым
Күндіз - түні қалада
Көліктер тобы мен болам
2. Талабыңа нұр жаусын!
Нұрсұлу
Біз тұратын көшені
Байқар болсаң егерде
Оны әбден болады
Әліппемен теңеуге
Көшелерді көлбеген
Құпия әр бұрышы
Ойлап көрсек – ол деген
Сабақтың ең дұрысы
Альбина
1. Үлкен кіші қала бар
Ой жүгіртіп қарап ал
Көше заңы тым қатты
Сақ болыңдар балалар
Әмина
2. Қай көше, қалаға барсаңыз да,
Қай ақыл өлшеміне салсаңыз да,
Жол жүру ережесі заңды тәртіп,
Ол ортақ, Үлкен кіші баршамызға
Мектеп жасына дейінгі балалардың сенсорлық дамуы
МЕКТЕПКЕ ДЕЙІНГІ КІШІ ЖАСТАҒЫ (3 жастан бастап 5 жасқа дейінгі) БАЛАЛАРДЫ ТӘРБИЕЛЕУ МЕН ОҚЫТУҒА АРНАЛҒАН «ЗЕРЕК БАЛА» БАҒДАРЛАМАСЫ
Мектеп жасына дейінгі балалаға экологиялық тәрбие берудің формаларын жас және дербес ерекшеліктеріне қарай топтастырып, дұрыс пайдалану
«Түйсік және оқушылардың түйсігін дамыту»
Мектеп жасына дейінгі балаларды табиғатпен таныстыру теориясы мен әдістемесінің мазмұны
Үш терек ЖШС Еркем-Ай бөбекжай балабақшасында қыркүйек айында жүргізілген ертеңгіліктер мен ұйымдастырылған оқу кызметтерінің анықтамасы
Жол жүру қауіпсіздігін қамтамасыз ету шаралары
Сюжетті-рөлдік ойындар арқылы 4-5 жастағы балалардың тілін дамыту
«ЗЕРЕК БАЛА» БАҒДАРЛАМАСЫ
Орындарыңа барыңдар
Кәсіпорынның бәсеке қабілеттілігін жетілдіру жолдары
КОММЕРЦИЯЛЫҚ БАНКТЕРДІҢ НЕСИЕЛІК САЯСАТЫН ЖЕТІЛДІРУ ЖОЛДАРЫ
Ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдейтін кәсіпорынның пайдалылығын арттыру жолдары
Тауарлық – материалдық қорлар есебі мен аудиті және олардың жетілдіру жолдары
Кәсіпорынның бәсекелестік қабілетін арттыру жолдарымен оның бағалау ЖШС (КӨК-СУ).
Мұхитты экологиялық қорғау жолдары
Бәсеке, оның экономикалық табиғаты мен елдің шаруашылық өміріндегі атқаратын рөлі
Ақшаның атқаратын функциясы және мәні
Балалардың мектепке дайындығын жан - жақты ұйымдастырудың психологиялық - педагогикалық негiздерi
Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдауды жетілдірудің негізгі бағыттары мен жолдары