СызуСыныбы
Сабақ туралы мәлімет
- Пәні
- Сызу
- Сыныбы
- 9-сынып
- Тақырыбы
- Жазық жақты нәрселердің аксонометриялық проекциялары
- Сабақ түрі
- Аралас (дәріс, машық)
- Әдістері
- Ауызша, көрнекілік, машықтық
- Пәнаралық байланыс
- Математика
- Қажетті құрал-жабдықтар
- Сызғыш, қарындаш, өшіргіш, A4 қағазы, циркуль, транспортир және т.б.
Сабақтың мақсат-міндеттері
Білімділік
Жазық жақты аксонометриялық проекциялар туралы жүйелі ақпарат беру.
Тәрбиелік
Жазық жақты нәрселердің аксонометриялық проекцияларын сауатты және ұқыпты сыза білуге үйрету.
Проблеманы шешу
Проекция түрлерімен таныстыру және оларды салу ретін кезең-кезеңімен меңгерту.
Сабақ барысы
I. Ұйымдастыру
- Оқушылармен амандасу.
- Сабаққа дайындықтарын тексеру.
II. Үй тапсырмасын тексеру
Өткен сабақтағы материал сұрақтар қою арқылы пысықталады. Негізгі сұрақ: «Өткен сабағымыздың тақырыбы қандай?»
III. Жаңа сабақ
Жазық жақты нәрселердің аксонометриялық проекцияларын салу кезінде үш ось қолданылады: x, y және z. Себебі бұл жерде үш өлшем (ұзындық, ен, биіктік) қатар қарастырылады.
Мысал ретінде сызбада бұған дейін екі көрінісі салынған тетікті алайық (100-сурет). 4-кестеде осы тетіктің фронталь диметриялық және изометриялық проекцияларын салу ережелері берілген.
Жалпы салу реті ұқсас, айырмашылық тек осьтердің орналасуында және y осі бойымен салынатын кесінділердің ұзындықтарында.
Маңызды ереже
Нәрсенің фронталь диметриялық проекциясын салғанда, оның ені (y осі бойындағы өлшем) екі есе кішірейтіледі.
IV. Машықтық кезең
Жазық жақты нәрселердің аксонометриялық проекцияларын салу тапсырмасын орындаймыз. Орындау реті:
- 1) Алынған фигураның төбелерінен y осіне параллель сәулелер жүргіземіз. Осы сәулелер бойына тетіктің қалыңдығын белгілейміз (фронталь диметриялық проекция үшін қалыңдықты екі есе кішірейтіп саламыз).
- 2) Алынған нүктелер арқылы алдыңғы жақтың қырларына параллель болатындай түзу кесінділер жүргіземіз.
- 3) Артық сызықтарды өшіреміз. Көрінетін контурды бастыра жүргіземіз және өлшемдерді түсіреміз.
V. Қорытынды
Оқушылар төмендегі сұрақтарға жауап беру арқылы сабақты қорытындылайды:
- Жазық жақты нәрселердің аксонометриялық проекцияларын салу кезінде нені қолданады?
- Проекцияны салуда үш осьті пайдаланудың себебі неде?
- Нәрсенің фронталь диметриялық проекциясын салу кезінде оның ені қалай өзгереді?
VI. Үй тапсырмасы
4-кестедегі сызбаларды аяқтау.
Сабақ аяқталды.