Жердің жылдық айналуының сызбасын сыз
Сабақтың тақырыбы
Жердің Күн жылуы мен жарықтың таралуы, жылулық белдеулері және жыл мезгілдері.
Сабақтың мақсаты
Оқушыларға Жердің өз осінен айналуы туралы түсінік қалыптастыруға жағдай жасау.
Сабақтың типі мен түрі
- Типі: жаңа білімді үйрету және меңгерту.
- Түрі: аралас сабақ.
Күтілетін нәтижелер
1) Жаңа білім
Оқушылар тақырып бойынша негізгі ұғымдарды меңгереді.
2) Ынтымақтастық
Сыныпта бірлескен жұмысқа негізделген орта қалыптасады.
3) Қызығушылық
Оқушылардың пәнге деген ынтасы артады.
4) Сыни ойлау
Талдау, дәлелдеу, қорытынды жасау дағдылары дамиды.
Міндеттер
- 1 Тақырыптың өмірмен байланысын анықтау.
- 2 Ойды еркін, сауатты және нақты жеткізу қабілетін дамыту; жан-жақты ойлауға баулу.
- 3 Топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру, тыңдау және сөйлеу мәдениетін арттыру.
Пәнаралық байланыс
Астрономия, физика.
Қажетті құралдар
- Қима қағаздар, суреттер
- Бағалауға арналған түрлі қағаздар
- Таратпа материалдар
Әдіс-тәсілдер
- Сұрақ-жауап
- Сын тұрғысынан ойлау (СТО)
- Ой шақыру
Сабақ барысы
Төменде сабақ кезеңдері мұғалім мен оқушы әрекеттері арқылы ықшам әрі түсінікті түрде берілген.
1) Ұйымдастыру кезеңі
Тренинг және топқа бөліну
Мұғалімнің іс-әрекеті
- Амандасу тренингін жүргізеді.
- Оқушылардың көңіл күйін анықтайды.
- «Жер ғаламшары» тақырыбы бойынша топқа бөлуді ұйымдастырады.
Оқушының іс-әрекеті
- Амандасады, көңіл күйін білдіреді.
- «Күн» және «Түн» болып екі топқа бөлінеді.
- Топ басшысын сайлайды.
2) Үй тапсырмасын тексеру
Географиялық диктант
Мұғалімнің іс-әрекеті
Өткен сабақты еске түсіру үшін географиялық диктант ұсынады.
Оқушының іс-әрекеті
Өткен тақырып бойынша білімін жаңғыртып, қысқаша шолу жасайды.
3) Жаңа сабақпен танысу
7 минут: оқып-талқылау
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушыларға жаңа тақырып мазмұнымен танысуға уақыт береді және талқылауды бағыттайды.
Оқушының іс-әрекеті
Мәтінді оқиды, топ ішінде талқылайды, бір-біріне түсіндіреді.
4) Түсінуді анықтау: топтық жұмыс
Ес картасы және түсіндіру
Тапсырма
Жердің жылдық айналуын көрсететін сызба (ес картасы) жасаңыз.
Нәтиже
Оқушылар сызбаны топта құрастырып, өз жұмыстарын басқа топтарға түсіндіреді.
5) Тәжірибе (глобуспен жұмыс)
Жарық түсуі, тәулік мезгілдері
Тәжірибені орындау нұсқаулығы
- 1 Глобустың бір бүйіріне жарық түсетіндей етіп орналастырыңыз.
- 2 Өзіңіз тұратын жерді белгілеңіз.
- 3 Таң ату, тал түс, күн батуы және түн ортасы жағдайларын ажырататындай етіп глобусты бұрыңыз.
- 4 Сіз тұратын жерде тал түс болған кезде Жер шарының қай бөлігінде түн ортасы болатынын анықтаңыз.
Оқушының қорытындысы
Оқушылар тәжірибе нәтижесіне сүйеніп, өз тұжырымдарын айтады және дәлелдейді.
6) Дәптермен жұмыс
Негізгі ақпаратты түртіп алу
Тапсырма
Оқулықтағы негізгі ақпараттарды қысқаша конспект түрінде жазып алыңыз.
Негізгі ұғымдар
- Жердің өз осінен айналу уақыты 24 сағат, бұл 1 тәулік деп аталады.
- Жердің Күнді толық бір айналып өтуі жыл деп аталады.
7) Картамен жұмыс
Бағыттар және нысандар
Тапсырмалар
- 1 Картадан батыс пен шығыс, солтүстік пен оңтүстік бағыттарын көрсетіңіз.
- 2 Өзіңіз тұрған жердің Астанадан қай бағытта орналасқанын анықтаңыз.
- 3 Экваторды, полюстерді және жарты шарларды көрсетіңіз.
Бағалау
Оқушылар тапсырмаларды өз бетімен орындайды. Нәтиже топтық бағалау арқылы қорытындыланады.
Ескерту
Бағалау критерийлері алдын ала келісіліп, әр топтың жұмысын қысқа әрі нақты дәлелмен қорғауы ұсынылады.
8) Үй тапсырмасы
Тақырыпты бекіту
«Жердің Күн жылуы мен жарықтың таралуы, жылулық белдеулері, жыл мезгілдері» тақырыбын оқу және қысқаша конспект жасау.
9) Кері байланыс
Рефлексия
Не үйрендім?
Оқушылар бүгін меңгерген негізгі ойларын қысқаша жазады.
Нені үйренгім келеді?
Келесі сабақта тереңірек білгісі келетін сұрақтарын және қызықтырған тұстарын жазады.