Мұғалім логопед

Қостанай қаласы • Затобол ауылы

ҚМҚК «Петушок» балалар бақшасының логопед-мұғалімі: Валеева Ғалия Сағынбайқызы

Сабақ тақырыбы

Л дыбысын қою

Мақсат 1

Фонематикалық қабылдауды дамыту

Мақсат 2

Артикуляциялық моториканы дамыту

Мақсат 3

Зейінділікке тәрбиелеу

Жоспар

  1. 1 Ұйымдастыру бөлімі
  2. 2 Сабақтың тақырыбын анықтау
  3. 3 Артикуляциялық жаттығулар
  4. 4 Л дыбысын қою
  5. 5 Л дыбысына дайындық артикуляциялық жаттығуларын орындау
  6. 6 Фонематикалық талдауды дамыту
  7. 7 Л дыбысы мен әріп арасындағы байланысты бекіту
  8. 8 Сабақты қорытындылау

Сабақтың барысы

1) Ұйымдастыру бөлімі

Жылыту

Логопед лақтың суретін көрсетеді.

Сұрақ: «Бұл не?»

Жауап: «Лақ».

Сұрақ: «“Лақ” сөзінің бірінші дыбысы қандай?»

Жауап: «Л».

Сұрақ: «Кеме қалай гуілдейді?»

ЛЛЛЛЛЛЛЛЛЛЛЛЛ

«Қане, қолымызды майыстырып, кеме болайық».

2) Сабақтың тақырыбы

Бүгін біз Л дыбысын естіп, дыбыстап және оны сөйлем ішінде табуды үйренеміз.

3) Фонематикалық талдауды дамыту

Есту дағдысы

Логопед: «Мен қазір сөздер мен сөйлемдерді айтамын. Сен Л дыбысын естіген кезде шапалақ ұр. Келістік пе?»

Үлгі сөздер

қала, қалам, кеме, алмұрт және т.б.

Бала әрекеті

Л дыбысын естігенде шапалақтайды.

«Суреттерге қара. Ішінде Л дыбысы барларын таңда».

  • кілем
  • балық
  • доп
  • теледидар
  • алма
  • қол
  • көлбақа

Ойын: «Төртіншісі артық»

Л дыбысы жоқ сөз — артық. Мысалы: дала, қора, ала, мал. Мұғалім төрт суретті көрсетеді, бала артық суретті алып тастайды.

Ойын: «Поезд»

«Поезға мінгің келе ме? Алдыңда үш вагон және суреттер бар. Әр сөзде Л дыбысы қай жерде кездесетінін анықтап, сәйкес вагонға орналастыр: басында, ортасында, соңында

Вагон 1

Басында

Вагон 2

Ортасында

Вагон 3

Соңында

4) Артикуляциялық жаттығулар

Келесі артикуляциялық жаттығулар орындалады:

  • «Сылақшы»

  • «Ине»

  • «Құлыншақ»

  • «Кеме»

5) Дұрыс артикуляциялық қалыпты бекіту

Л дыбысы дұрыс шығуы үшін:

  • тістердің арасы сәл ашық болуы керек;
  • тіл ұшы үстіңгі тістердің түбіне немесе қызыл иекке тіреледі.

6) Л дыбысын қою (3 тәсіл)

Практика

1) Еліктеу

«Кеме сияқты гуілде».

ЛЛЛЛЛЛЛЛЛЛЛЛЛЛ

2) Айнаға қарап қайталау

«Ине секілді тілді үшкірлет. Енді жоғары қарай таңдайға майыстыр».

«Кеме секілді гуілде: ЫЫЫЫЫЫ. Тілдің ұшын босатпа».

3) Екі тіс арасындағы «Ы» дыбысы

Жалпақ тілді тістердің ұшымен жеңіл тістеп, «Ы» деп дыбыстаймыз. Осы кезде «Л» дыбысы естіледі.

7) Сабақтың қорытындысы

Сұрақ: «Қандай дыбысты өттік?»

Жауап: «Л дыбысын».

Сұрақ: «Л дыбысы қалай дыбысталады?»

Бала Л дыбысының артикуляциясын қайталайды.