Күйші Абыл туралы әңгімелеу

Сабақ туралы қысқаша мәлімет

Қостанай облысы, Амангелді ауданы, Қарасу ауылы, Жасбуын орта мектебінің музыка пәні мұғалімі Байбулатова Роза Көбегенқызы ұсынған ашық сабақ жоспары.

Сабақ тақырыбы: «Күй құдіреті». Бұл сабақта күй ұғымы, оның бейнелеу мүмкіндігі және күйші Абылдың шығармашылығы арқылы ұлттық өнердің тәрбиелік мәні ашылады.

Сабақтың түрі
Ашық сабақ
Тақырып
Күй құдіреті

Сабақтың мақсаты

Білімділік

Күйші Абыл туралы мәлімет беру, күй өнерінің мазмұнын түсіндіру.

Дамытушылық

Оқушылардың есте сақтау, тыңдау мәдениеті және ойлау қабілетін дамыту; пікір айту дағдысын қалыптастыру.

Тәрбиелік

Өнерді сүюге, ұлттық мұраға құрметпен қарауға, ізденімпаздық пен білімге ұмтылуға тәрбиелеу.

Сабақтың әдістері мен көрнекілігі

Әдіс-тәсілдер

  • Сұрақ-жауап
  • Топпен жұмыс
  • Ой шақыру
  • Түсіндіру

Көрнекіліктер

  • Күйшілердің суреттері
  • Интерактивті тақта
  • Домбыра, баян
  • Карточкалар

Сабақтың барысы

  1. I. Ұйымдастыру кезеңі

    Сабаққа кіріспе

    Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, топ басшысын сайлау және топқа бөлу.

  2. II. Үй тапсырмасын тексеру

    Қайталау

    Мұхит салдың өмірбаяны мен әндері бойынша сұрақтар арқылы білімді пысықтау.

  3. III. Жаңа сабақ: «Күй құдіреті»

    Талқылау

    Талқылау сұрақтары: • «Күй дегеніміз не?»
    • «Күй нені суреттейді?»

    Барады тартқан сайын омыраулап,
    Тұтқынның жүрегінің оты лаулап.
    Жайлауын түрікпеннің кеті кернеп,
    Толқынды бір ғажайып үн сорғалап.

    Ақын: Әбділда Тәжібаев

    Кіре алмай ұясына күн байланды, Шұғыласы домбыраны шыр айналды. Балқытқан ұясынан көтеріп бас, Ай да ерте күндегіден шыға қалды... Күбірлеп күймен бірге демін алды... Теңіз де толқынданбай тына қалды, Жай ғана желден бір сөз сұрап алды. Айдында айдай жүзген жалғыз аққу, Сұңқылдап шыдай алмай жылап алды. Жолбарыс атылуға жатқандайын, Жылтылдап қос шырағы жұлдыздайын. Елеңдеп бауырын төсеп ыңырсыиды, Шымырлап жанына күй батқан сайын...

    Әбділда Тәжібаев
  4. IV. Күй тыңдау

    Музыкалық тыңдалым

    Абылдың күйін тыңдау және әсерімен бөлісу.

  5. V. Венн диаграммасы

    Салыстыру

    Күйдің мазмұны мен орындаушылық ерекшеліктерін салыстыру, ортақ және айырмашылық белгілерін анықтау.

  6. VI. Семантикалық карта

    Талдау

    Терминдер мен негізгі ұғымдарды (күй, күйші, әуен, ырғақ, характер) жүйелеу.

  7. VII. Оқушылардың орындауы

    Практика

    Оқушылардың күй орындауы: «Қызылқайың» (Құрманғазы).

  8. VIII. Сөзжұмбақ

    Бекіту

    Кілт сөз: Д О М Б Ы Р А

  9. IX. Дауыс ашу жаттығулары

    Вокалдық дайындық

    Дауыс ашу жаттығуларын орындату.

    Ән: «Армандастар» (Ә. Бейсеуов).

  10. X. Қорытынды рефлексия

    Ой түю
    • Не білемін?
    • Не білдім?
    • Не білгім келеді?
  11. XI. Бағалау

    Нәтиже

    Оқушылардың қатысу белсенділігі, тапсырмаларды орындауы және шығармашылық жұмыстары бойынша бағалау.

  12. XII. Үй тапсырмасы

    Ізденіс

    Абыл Тарақұлы туралы қосымша ақпарат жинау.