Шәкәрім Құдайбердіұлының қазақ әдебиетінде алар орны туралы
Сабақтың тақырыбы: Жамбылдың өмірі, шығармашылығы.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Айтыскер ақын Жамбылдың өмірбаяны мен шығармашылығын оқыту, ақынның туған халқына, оның әдебиетіне сіңірген еңбегін танып білуді оқушылардың өздеріне жұмыс істете отырып, іздендіре меңгерту.
Дамытушылық: Айтыскер ақын Жамбылдың өмірбаяны мен шығармашылығын оқыту, ақынның туған халқына, оның әдебиетіне сіңірген еңбегін танып білуді оқушылардың өздеріне жұмыс істете отырып, іздендіре меңгерту.
Тәрбиелік: Адамгершілікке, қайырымдылыққа тәрбиелеу, ақын өмірін үлгі ету, әдебиетті, өнерді, туған тіл - қазақ тілін сүюге баулу.
Сабақтың типі: жаңа білім беру сабағы. Сабақтың түрі: зерттеу сабағы Сабақтың әдісі: сұрақ - жауап, түсіндіру. Сабақтың байланысы: тарих, өнер. Сабақтың көрнекілігі: слайдтар, проектор, компьютер
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі - Оқушылардың назарын сабаққа аудару. ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.
- Шәкәрім Құдайбердіұлының қазақ әдебиетінде алар орны туралы
ІІІ. Ой шақыру
- Жамбыл туралы не білесіңдер?
- Төменгі сыныптарда қандай шығармаларымен таныс болдыңдар?
IV. Сұрақ – жауап
1. Шәкәрім Құдайбердіұлы қандай ортада өсіп, кімнен үлгі алды?
2. Шәкәрім өлеңдері
3. Әндері
4. Поэмалары
5. Прозасы
6. Абай мен Шәкәрім шығармашылығының сабақтастығы.
• Шәкәрім Құдайбердіұлын кім деп танимыз?
- Шәкәрім Құдайбердиев - әрі лирик, әрі эпик ақын және прозаик.
- Ол - композитор және музыкант, орыс және шығыс классиктерімен қазақ оқушыларын таныстырған шебер аудармашы.
- Ол - терең ойшыл, сегіз қырлы бір сырлы өнерпаз, үлкен мәдениет қайраткері.
- Ол - Абайдың нағыз мұрагерлерінің бірі, бірі болғанда да - бірегейі.
V. Топтастыру
Жүз жыл жырлаған жүрек
1. Ақынның дүниеге келуі
2. Жамбылдың ұстаздары және ақындық ортасы
3. Ақын жырлаған тақырыптар
4. Сатиралық өлеңдері
5. Жамбылдың айтыскерлігі
6. Құлмамбетпен айтысы
7. Отаншыл өлеңдері
8. Кеңестік дәуірдегі жырлары
9. Соғыс жылдарындағы өлеңдері 10. Дастандары
Хронологиялық кестемен жұмыс
Жылдар Негізгі оқиғалар Шығармалары
- Бақтыбай
- Құлмамбет
- Жаныс
- Бұрым қыз
- Айкүміс
- Сарбас
- Досмағанбет
- Шашубай
- ақын
- айтыскер
- жыршы
- жырау
- сатирик
- дастаншы
VI. Оқушыларды бағалау
VII. Үйге тапсырма:
1. Жамбыл Жабаев жөніндегі ақын – жазушылардың еңбектерін оқу.
2. Ақын өлеңдерін жаттау.
Шәкәрімнің депутаттық қызметі
Шәкәрім Құдайбердіұлының тәрбие жайлы ойлары
Шәкәрім поэзиясының негізгі арқауы
Шәкәрім Құдайбердіұлының өмір мен шығармалары
Шәкәрім тілінің ерекшелігі
Шәкәрім Құдайбердіұлы поэзиясының көркемдік құрылымы
Ш. Құдайбердіұлының «Әділ-Мария» романындағы басты кейіпкерлер бейнесінің сомдалуы және оны орта мектепте оқыту
ШӘКӘРІМ ҚҰДАЙБЕРДІҰЛЫНЫҢ ПСИХОЛОГИЯЛЫҚ ОЙЛАРЫНЫҢ ТЕОРИЯЛЫҚ НЕГІЗІ
Шәкәрім Құдайбердіұлының Әділ - Мария романының зерттелуі
Шәкәрім Қ. мұрасы Ә.Бөкейханов зерттеуінде
ҚОРҚЫТ туралы
Қазақстан Республикасының заңдарын сақтауын тексерулерді ұйымдастыру мен жүргiзу ережесi
Бухгалтерлік есептің концепциялары мен принциптері
МАХМҰД ҚАШҚАРИ туралы
Екінші деңгейлі банктеріндегі валюталық операциялар
ЖҮСІП БАЛАСАҒҰН туралы
Қожа Ахмет Яссауи туралы
Қазақстанның халықаралық экономикалық қатынастардағы орны
Сақ тайпалары