Зат есімнің сұрақтарын ата

Сабақтың тақырыбы

Жалқы есім және жалпы есім.

Сабақтың мақсаты

Білімділігі

Жалқы және жалпы есім туралы түсінік беру; жаттығулар арқылы сөйлем ішінен оларды таба білуге үйрету.

Дамытушылығы

Оқушылардың ойлау және шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелігі

Бірлікке, ұйымшылдыққа және бір-бірін тыңдай білуге тәрбиелеу.

Сабақтың ресурстары мен форматы

Көрнекілігі

  • Суреттер
  • Ребус
  • Сөзжұмбақ

Түрі, әдісі, байланысы

  • Түрі: жаңа сабақ
  • Әдісі: түсіндіру, әңгімелеу, көркем сөз оқу, топтастыру, тірек-сызба, Венн диаграммасы
  • Пәнаралық байланыс: ана тілі, бейнелеу өнері

Сабақ барысы

I. Қызығушылықты ояту

Ұйымдастыру • Үй тапсырмасы • Өткенді қайталау

1) Ұйымдастыру кезеңі

Үлкенге де сіз, Кішіге де сіз. Баршаңызды құрметтеп, Бас иеміз біз.

2) Үй тапсырмасын тексеру

376-жаттығу: Сөздерді оқып, кім? және не? сұрақтарына жауап беретін сөздерді екі бөлек жазыңдар.

Кім?

  • ата
  • апа
  • ағатай
  • інішек

Не?

  • кірпіш
  • тауық
  • шыны
  • кептер
  • сағат
  • қанат

3) Өткенді қайталау

«Сиқырлы кесте» арқылы төмендегі сұрақтарға жауап беріңдер:

  • Зат есім дегеніміз не?
  • Зат есімнің сұрақтарын ата.
  • Зат есімге мысалдар келтір.

II. Мағынаны тану

Түсіндіру • Жаттығу • Қолдану

1) Суретпен жұмыс

  • Суретке қарап, астындағы сөздерді оқыңдар.
  • Неліктен бір сөз кіші әріптен, ал екіншісі бас әріптен басталып жазылғанын түсіндіріңдер.

2) Тірек-сызба арқылы

Зат есім екіге бөлінеді: жалқы және жалпы.

Суреттермен жұмыс
Сұрақ-жауап
Ережені түсіндіру

3) Дәптермен жұмыс

Көркем жазу: Ж ж әрпі.

4) Оқулықпен жұмыс және «Еркін жазу» стратегиясы

392-жаттығу: Жаңылтпаштарды бірнеше рет оқып, жатқа айтыңдар. Кісі аты мен жер атын табыңдар.

Арман атай, Аралағаны — Тарбағатай. Арман атай атын Тарбағатайда тағалай алмай, Айғайды салған атай.

5) Өзіндік жұмыс

393-жаттығу: Төмендегі жалқы есімдерді қатыстырып сөйлемдер құрап жазыңдар:

Сырым Тайбурыл Ертіс Бөрібасар

6) Сергіту сәті

Шапалақтап қолыңды, жай-жай, Міне былай, міне былай, жай-жай. Шапалақтап қолыңды, тез-тез, Міне былай, міне былай, тез-тез-тез...

7) «Топтастыру» стратегиясы

395-жаттығу: Берілген сөздердің ішінен жалқы есімдерді бір бөлек, жалпы есімдерді бір бөлек теріп жазыңдар.

Жалқы есімдер

Оқушылар толтырады.

Жалпы есімдер

Оқушылар толтырады.

8) Көру диктанты

Ақсу, Көксу, Сарысу — Бұл — сумен түстеп танысу. Ырғыз, Торғай, Аягөз — Сай-саланың бәрі су. Есіліп Есіл ағады, Жайылып Жайық барады. Сылаң қақса Сыр сұлу, Шу шулап атой салады.

9) Шығармашылық жұмыс

396-жаттығу: Ребусты шешіңдер. Шешуіндегі сөзді қатыстырып сөйлем құраңдар.

Шешуі: Алматы.

III. Ой толғаныс

Жинақтау • Бекіту • Бағалау

1) Венн диаграммасы

Жалқы есім мен жалпы есімнің ұқсастығы мен айырмашылығын Венн диаграммасы арқылы салыстырыңдар.

2) Сұрақ-жауап

  • Жалқы есім дегеніміз не?
  • Жалпы есім дегеніміз не?
  • Мысал келтір.

3) Үй тапсырмасы

Күнделікті енді ашайық, Үй тапсырмасын жазайық. Бүгінгі алған білімді Ұмытпай, есте сақтап алайық.

397-жаттығу: Жалқы есімдерді бір бағанға, жалпы есімдерді екінші бағанға бөліп жазыңдар.

4) Бағалау

Оқушылардың жауаптары мен жұмыс белсенділігіне қарай бағаланады.