Сөйлем соңына қойылатын тыныс белгісін көрсет
Сабақтың тақырыбы: Сөйлем соңына қойылатын тыныс белгілері. Нүкте.
Сабақтың мақсаты. Сөйлем соңына қойылатын тыныс белгілері туралы түсінік беру.
Міндеттері:
1. Сөйлеу тілі мақсатының әртүрлі болып келуі туралы түсінік бере отырып, соған байланысты қойылатын тыныс белгілері туралы түсіндіру;
2. Оқушылардың ойлау қабілеттерін, сабаққа деген белсенділіктерін арттыра отырып, ойлау қабілеттерін дамыту.
3. Отбасын, ананы құрметтеуге, сыйлауға, өз Отанын шексіз сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: баяндау, жартылай - ізденушілік, топпен жұмыс
Сабақтың көрнекілігі: слайд, тест тапсырмалары, талдау түрлері
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру.
2. Психологиялық дайындық.
3. Сабақтың ережесін құру.
4. Үй тапсырмасын тексеру.
1) 122 - жаттығу
2) тест тапсырмалары:
1. Сөйлем соңына қойылатын тыныс белгісін көрсет.
А) үтір
В) тырнақша
С) леп белгісі
Д) сызықша
2. Сөйлемнің тыныс белгілерін қою үшін неше негізге сүйену керек?
А) 4
В) 3
С) 2
Д) 5
3. Сөйлем ішіне қойылатын тыныс белгіні көрсет.
А) қос нүкте
В) леп белгісі
С) нүкте
Д) көп нүкте
4. Құрмалас сөйлемнің жігіне қойылатын тыныс белгіні көрсет.
А) нүкте
В) көп нүкте
С) үтірлі сызықша
Д) тырнақша
5. Сөйлемнің құрылысына негізделген принципті қалай атайды?
А) грамматикалық
В) мағыналық
С) диалогтік
Д) интонация
6. Дауыс ырғағы не?
А) мағыналық
В) интонация
С) грамматикалық
Д) ырғақтық
7. Құрмалас сөйлемнің жігіне қойылатын тыныс белгіні көрсет.
А) нүктелі үтір,
в) сұрақ белгісі
С) көп нүкте
Д) нүкте
8. Сөйлем мен сөйлем құрамындағы сөздердің мағынасын айқындаушы принципті көрсет
А) интонация
В) грамматикалық
С) синтаксистік
Д) мағыналық
9. Зат есімнің түрлерін көрсет.
А) қатыстық, жалпы
В) есімше, деректі
С) жалқы, жалпы
Д) сапалық, топтау
10. Сын есімнің сапалық түрін көрсет.
А) жинақтық, болжалдық
В) сапалық, жіктеу
С) қатыстық, сапалық
Д) өздік, жалпылау
5. Жаңа тақырып.
Топпен жұмыс.
1 - топ 129 бет.
2 - топ 131 бет (1)
3 - топ 132 бет (2 - 4)
(әр топ өз оқығандарын талдап береді.)
Сөйлеу тілінің мақсаты:
хабарлау
баяндау
сұрап білу
жауап алу
талап ету
көңіл – күйдің әр кезеңі
Осыған байланысты сөйлем соңына нүкте (.), сұрақ белгісі (?),
Леп белгісі (!), көп нүкте (...) қойылады.
Сөйлем соңына қабаттасып келетін тыныс белгілері де болады:
Олар: сұрау және леп белгісі (?!),
Сұрау белгісі мен көп нүкте (?...),
Леп белгісі мен көп нүкте (!...)
6. Бекіту тапсырмалары
126 жаттығу.
Тапсырмалары: 1. Сөйлем соңындағы тыныс белгілерді қойыңдар.
2. Леп белгісі қойылған сөйлемдерді теріп жазыңдар.
3. Мына сөздердің мағынасын ашыңдар: қармап, ашутастай, жар салғысы, ұшырасқысы
4. Осы сөздерге фонетикалық, морфологиялық талдау жасаңдар
1 - топ қармап 2 - топ ашутастай 3 – топ адамдар.
7. Ана тақырыбына эссе жазу.
8. Сабақты қорытындылау
9. Үйге тапсырма: 129 - 133 беттер. 10 - 11 параграф, 129 жаттығу
Сөйлемнің соңында келетін тыныс белгілер
Қазақ тілі мен әдебиеті пәндері бойынша жүргізілетін жазба жұмыстары
Пунктуация туралы жалпы түсінік
Қазақ тіл біліміндегі сөйлем мүшелерін оқыту
Тырнақшаға алынатын төл сөздер
Морфологиялық жаттығулар
Грамматикалық анықтамалардан кейін қолданылатын жаттығулар
БАСТАУЫШ СЫНЫПТАРДА АНА ТІЛІН ОҚЫТУ ӘДІСТЕМЕСІ
Қазақ тілінен ұйымдастырылатын оқу жұмыстары. Оның түрлері
Пунктуация
Екінші деңгейлі банк клиенттеріне есеп-кассалық қызмет көрсетулер
Қазақстан республикасының Нидерландымен халықаралық қарым – қатынысы
Мемлекеттік қызмет көрсету стандарттарын анықтау үшін модельдік методикалық нұсқаулар
ТЫНЫШБАЕВ МҰХАММЕДЖАН
Өнімді өткізу, жұмыстар мен қызмет көрсетулерден түсетін табыс, оның өсу факторлары және оны жоспарлау
Аудиторлық қызмет көрсетудің ұйымдастыру формалары
Адамдардың тұтынысын қанағаттандыру Мақсаттар
Тыныс алу жүйесі ( ағзаларын ) мүшелерін зерттеу әдістері .
Тыныштандырушылар.
Халыққа әлеуметтік көмек көрсету