Халық санағы
Сабақтың тақырыбы: Дүние жүзінің халқы (презентациясымен)
Мақсаты: Д. ж. халқының саны, ұдайы өсуі, жастық және жыныстық құрамы, еңбек ресурсы, діні, тілдік құрамы, урбандалуы туралы мәліметтермен таныстыру
Білімділігі: Тақырыпқа талдау жасау қосымша анықтамалық мәліметтермен таныстырып кескін картамен жұмыс жүргізу
Дамытушылығы: Танымдық білім дағдыларын, өзіндік іс - әрекеттерін қалыптастыру, сараптау, іскерлік қабілеттерін дамыту
Тәрбиелігі: Оқушыларды Отан сүйгіштікке, ұлтжандылыққа, өз тілін, дінін құрметтеуге, өзге ұлт өкілдерімен тату - тәтті өмір сүруге тәрбиелеу
Әдісі: Сұрақ жауап, баяндау
Сабақтың түрі: ізденіс, қайталау сабағы
Көрнекілігі: Д. ж. саяси картасы, глобус, тірек сызбалары
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру
2. Үй тапсырмасын тексеру
3. Терме сөздермен жұмыс
4. Кестемен жұмыс
Жаңа сабақ:
Адамның шығу тегін зерттейтін ғылым антропология деп аталады. Ғалымдар пікірінше алғашқы адамдар Шығыс Африкадағы Кения жеріндегі Олдувай шатқалынан адамдардың қаңқасын тауып, осы жер адамдардың шығу ортасы деп отыр.
Халық санағы. Халық саны туралы нақты ақпаратты ұйымдасқан түрде халық санағы анықтайды. Халық санағы б. з. д. ІІІ мың жылдықта Ежелгі Қытайда және Египетте жүргізілген. ХХ ғ. Халық санағы барлық елдерде жүргізіліп, Азия елдерінде ІІ д. ж. соғыстан кейін өткізілді. Қазақстанда халық санағы Кеңес дәуірінде әр он жыл сайын болды.
1999 – 14 млн 953 мың адам
2009 – 16 млн 432 мың адамға жетті.
Д. ж. Халқының саны қазіргі таңда 6 млрд. астам.
Халық санының күрт өсуі демографиялық жарылыс деп аталады.
Демографиялық саясатты әр бір мемлекет өзі қабылдайды.
М: Қытай Біз екеуміз екеумізге біреу ,
Үндістан Біз екеуміз, екеумізге екеу , деген саясатты ұстанады.
Адамның өмір жасының орташа ұзақтығы елдегі экономикалық және әлеуметтік көрсеткіштерге, экологиялық жағдайға, денсаулық жүйесінің қызметіне тікелей байланысты.
М: Қазақстанда әйелдер – 72, ерлер – 60 жас, орташа өмір сүру ұзақтығы 66 жасқа тең. Д. ж. өмір сүрушілер – Жапондықтар, 83 жас.
Халықтың жастық құрамы 3 типке бөлінеді.
Алға басушы тип (прогрессивті) Балалар үлесі жоғары
Тұрақты тип Балалар мен егделер саны тепе - тең
Кері кетуші тип(регрессивті) Егде адамдар саны артық
Тілдік құрамы.
Тіл – кез келген этностың басты белгісі. Д. ж. деректер бойынша үш мыңнан астам тіл бар десе, кейбір ғылыми еңбектерде бес мың деп айтылады. Тілдерді 45 - тен астам тіл тобына, 20 тіл семьясына топтастырады.
Діндер үшке бөлінеді:
1. Әлемдік
2. Ұлттық
3. Дәстүрлі
Термин сөздермен жұмыс:
1. Энтогенез –
2. Диаспора –
3. Урбандалу –
4. Имиграция –
5. Миграция –
6. Субурбандалу –
7. Этностардың ассимиляциясы –
Сергіту сәті: Даналық әр күнде...
Бекіту сұрақтары.
1. Ең ұзақ өмір сүрушілер кімдер?
2. Қазақстанда қанша ұлт өкілдері тұрады?
3. Демографиялық қыс , жаз елдерін атаңдар.
4. Ұлтжандылықты қалай түсінесің?
Сабақты қорыту: Бағалау
Үйге тапсырма беру.
Халық санағы
Халық санағын жүргізудің басты ерекшеліктері
Қазақстандағы халық санағының тарихы туралы мәліметтер
Мысал ретінде материалдар қалдықтарының санағын
Республикадағы,әлеуметтік,демографиялық және этнодемографиялық ахуал
Халықтың тұрмыстық деңгейінің статистикасы
Халықтарды Қазақстанға күштеп қоныс аудару
Бұланды ауданындағы халық санағының қорытындылары мен маңыздылығы
Дүниежүзі халқының саны және ұдайы өсуі туралы
«Оңтүстік Қазақстандағы татарлардың арасындағы этнотілдік үрдістер»
ҚР «Халық Банкі» АҚ құрылымы
Қазақстанның халықаралық экономикалық қатынастардағы орны
ХАЛЫҚТЫҢ ДЕНСАУЛЫҒЫНЫҢ НЕГІЗІ
Патшалық өкіметтің Қазақстанда саяси билігінің орнығуы (1867-1891 ж.ж)
Халықаралық кедендiк ынтымақтастық және мемлекеттiк экономикалық қауiпсiздiк
Экономикалық өкіметке кім және қалай қожалық етуде - меншік және меншік құқығы
Халық ертегілернің бала дүниетанымын қалыптастырудың маңызы
Қазақстан республикасының Нидерландымен халықаралық қарым – қатынысы
Жүсіп Баласағұнның «Құтты білік» дастанындағы халықтық педагогика негіздері
Халықаралық экономикалық қатынастар. туралы