Жырау шығармашылығынан алған білімдерін қорытындылау
Жыр жампозы – жыраулар
Мақсаты:
Білімділік: Жырау шығармашылығынан алған білімдерін қорытындылау. Оқушыларға
деңгейлік тапсырмалар беру арқылы алған білім деңгейлерін бағалау.
Дамытушылығы: Жырау толғауларын жатқа айта білуге, тәрбиелік мәні бар толғауларды мақамымен айта білуге, шығармашылықпен жұмыс жасауға және өз ойларын жүйелі түрде жеткізе білуге қалыптастыру.
Тәрбиелігі: Жырау шығармашылығы арқылы оқушыларды адами қасиеттерге баулу. Жырау толғаулары арқылы оқушыларды өз отанын, елін, халқын, туған жерін сүйе білуге, құрметтеуге тәрбиелеу.
Әдісі: Топтық жұмыс, деңгейлік тапсырмалар беру шығармашылық ізденіс.
Түрі: Жарыс сабақ.
Пәнаралық байланыс: Тарих, саз өнері
Көрнекілігі: 1. А. Құнанбаевтың сөзі Өзіне сен, өзіңді сүйреп шығар 2 Жыр жампозы – жыраулар. 3 Жыраулар туралы мәлімет беретін тірек – таблица.
Сабақтың барысы.
І. Ұйымдастыру бөлімі.
1. Оқушылармен амандасу.
2. Оқушылардың сабаққа қатысымен, даярлығын тексеру.
3. Көрнекі құралдарды дайындау.
ІІ. Сабақ мақсатымен таныстыру.
Балалар, бүгін біздер үшін бір ерекше сабақ. Олай дейтініміз біз бүгінгі сабағымызды Тендер арқылы өткізбекпіз.
- Ал, Тендер дегеніміз не?
Оны мен қазір сіздерге сабақтың жүру барысында түсіндіремін.
Бұл Тендердің қойып отырған талабы: №3 Алға қазақ орта мектебін күрделі жөндеуден өткізу. Осыған байланысты облыстың бюджеттен 7 млн теңге ақша бөлініп отыр. Соны игеру, яғни өз мәнінде дұрыс жұмсай білуіміз керек. Егер де кімнің жоспары жақсы, балы көп болса сол Тендерді ұтып алады.
- Қане, балалар, Тендерге қатысамыз ба? Олай болса 3 топты 3 фирма етіп сайлаймыз. Үш фирманың аты туралы мәлімет беру.
І фирма: Сәулетші
ІІ фирма: Құрылысшы
ІІІ фирма: Әрлеуші
Енді, балалар сіздердің жұмыс жоспарларыңыз қандай болады.
1. Берілген сұрақтарға дәл, нақты, жүйелі жауап беру.
2. Сіздердің мұнда білімдеріңіз, ой - ұшқырлықтарыңыз, дауыс мә – нерлеріңіз, толғауларды мақамына келтіріп айтуларыңыз сарапқа салынады.
3. Қай фирма көп балл жинаса, сол фирма жеңіске жетеді.
ІІІ. Өткен сабақты қорытындылау
- Ендеше, балалар, жұмысымызды бастаймыз. Өткен сабақтарда біз жыраулар туралы оқыған болатынбыз. Енді сол жырау шығармашылығынан біз не ұқтық? Біз үшін қандай тәрбиелік мәні бар?
Бәріміз мына тірек схемаға назарымызды аударайық.
І Оқушы деңгейімен жұмыс.
1 Жырау деп кімді айтамыз?
2 Біз оқыған жырауларды ата?
3 Жырау толғауларының басты тақырыбы не?
ІІІ Эвристикалық саты
1 Көрініс көрсету.
2 Толғау айту.
Кім шешен?
Шығармашылық саты
Сөйле жырау
Эвристикалық саты
Менің сүйікті жырауым Алгоритмдік саты жырау шығармашылығынан не алдың? Оқушы деңгейімен жұмыс
ІV Шығармашылық саты.
Тақырыптары.
1 Бір жақсымен дос болсаң...(Шалкиіз)
2 Кеңессіз сөз бастама...(Асанқайғы)
3 Болат қылыш асынып...(Доспамбет)
4 Қайран да менің Еділім...(Қазтуған)
5 Болат тудың Бөгенбай...(Үмбетей)
6 Жырау толғауларынан мақал - мәтел, нақыл сөздерді теріп жазу.
V Қорытындылау.
1. Жырау шығармашылыған не алдың?
2. Бүгінгі заман үшін тәрбиелік мәні қандай?
VІ Бағалау.
1. Балдық жүйемен бағаланды.
2. Кім көп балл жинаса, сол тендерді жеңіп алады.
Музыка сабағы - өнер сабағы
Абылай хан өмірі мен қолбасшылық саясаты
X-XIV ҒҒ Қазақстандағы тәлімдік ой-пікірлердің қалыптасуы және даму
Сабақ типі
Қазақ поэзиясында жырау - ақынның ерекше ежелгі түрі
Қорқыт атаның даналық сөздері
Жамбыл Жабаев өлеңдерін мектепте оқыту
Конструкциялау технологиясы - әдебиетті оқытудың өнімді жолы
Модульді - интерактивтік технология арқылы оқыту мәселесінің зерттелуіне шолу
Совет дәуіріндегі казақ философиясы
ҚАЛҚАМАНҰЛЫ БҰҚАР ЖЫРАУ
Теңіз сорапты штангілі қондығылармен жабдықталған ұңғылардың жабдығын таңдау және технологиялық жұмыс режимін орнату
Кәсіпорынның өндіріске, өнімді сатуға жұмсалған және басқа да шығындары
Ақыл-ойының дамуы артта қалған 2-3 сынып оқушыларының уақыт және кеңістік жөніндегі түсініктерді қолдануы
Көйлектік маталар тобына арналған реляциондық мәліметтер қорын құру және өнімдер сапасын эксперттік бағалау
Қазақстанда жастарға арналған әлеуметтік қызмет
Программаға арналған негізгі шарттар және орындау жолдар
Сауықтырудың көп таралған түрлері
Үкіметтің 2006 - 2008 жылдарға арналған бағдарламасы
ЖЫРАУЛАР ПОЭЗИЯСЫ туралы