Көбірек сөз лексикалық ойыны
Сабақтың тақырыбы мен жалпы бағыты
- Сабақтың тақырыбы
- My body
- Пәнаралық байланыс
- Дүниетану (дене мүшелері)
- Материалдық қамтамасыз ету
-
Мұғалім үшін: CD ойнатқыш, көрнекі материалдар жинағы.
Оқушылар үшін: оқулық, жұмыс дәптері.
Сабақтың мақсаты
-
My body тақырыбы бойынша жаңа сөздікті енгізу.
-
This is a… / These are… құрылымдары арқылы зат есімнің жекеше және көпше түрін қолдануды белсендіру.
-
Тақырыптық лексика бойынша орфографиялық дағдыны қалыптастыру.
Күтілетін нәтижелер
Пәндік
-
Мұғалімнің және диктордың сөзін тыңдау арқылы ағылшын дыбыстарын дұрыс айту.
-
a head, a shoulder, a knee, a toe, a hand, a leg, left, right сөздерін оқу, жазу және сөйлеуде қолдану.
-
Жаңа сөздерді ауызша және жазбаша қолдануда орфографиялық нормаларды сақтау.
Тұлғалық
-
Ағылшын тіліне қызығушылық таныту.
-
Тілдік қарым-қатынас (тілдік этикет) дағдыларын дамыту.
Жүйелік-әрекеттік
-
Бұрын үйренген тілдік материалды тақырып аясында ақпарат сұрауда қолдану.
-
Лексикалық-грамматикалық құрылымды күнделікті өмірде қолдану.
Сабақтың барысы
1) Ұйымдастыру кезеңі
Амандасу:
Teacher:
Good morning, children! I’m glad to see you! How are you?
Children:
Good morning, teacher! We are fine. And you?
«Good morning» әні орындалады.
2) Тақырып пен мақсатты хабарлау
Мұғалім оқушыларға өздері, туыстары және достары туралы қысқаша әңгімелей алатынын еске салады. Содан кейін сабақтың жаңа бағытына өтеді: сыртқы келбетті сипаттау.
Бүгінгі сабақтың тақырыбы: My body.
3) Тірек білімді белсендіру
Лексикалық ойын «Көбірек сөз»: сынып екі топқа бөлінеді. Әр топ C әрпінен басталатын мүмкіндігінше көп сөз жазып, тақтаға шығарады. Жеңімпаз — ең көп әрі дұрыс жазылған сөз ұсынған топ.
Үлгі сөздер тізімі:
candle, cake, cook, city, capital, cat, Christmas, clown, cleaner, colour, car, can, cow, coat
Фонетикалық жаттығу: Бен есімді кейіпкер оқушыларға дыбыстарды дұрыс айтуға көмектеседі. /e/, /iː/, /əʊ/ дыбыстарымен жұмыс жүргізіледі.
/e/
pen, Ben, hen, head, bed, leg, vet
/iː/ (ұзақ дыбыс)
he, she, cleaner, these, three, we, Easter, queen, policeman, teacher
/əʊ/
toe, shoulder, yellow, hello
4) Жаңа білімді меңгеру
Оқулықпен жұмыс (1-жаттығу): Listen and learn the new words. Оқушылар суретке қарап, Беннің сөзін тыңдайды (Track 16).
Жаңа сөздер:
a head, a shoulder, a hand, a knee, a leg, a toe
Содан кейін оқушылар жай сөйлемдер құрастырады:
This is a head.
This is a shoulder.
This is a knee.
This is a toe.
This is a hand.
This is a leg.
Тыңдалымнан кейін мұғалім сөздерді айтады, ал оқушылар оларды оқулықтан көрсетіп, дауыстап атайды. Кейін оқушылар орнынан тұрып, айтылған дене мүшелерін көрсетеді.
Назарға алынатын грамматика:
to be етістігінің формалары (is/are).
Белгісіздік артиклі a — жекеше түрде, көпше түрде қолданылмайды.
Үлгі
This is a toe.
These are toes.
Үлгі
This is a shoulder.
These are shoulders.
Үлгі
This is a knee.
These are knees.
5) Бастапқы түсінікті тексеру
Оқулық (2-жаттығу): Say. This is a… / These are… Оқушылар суреттерді осы құрылым арқылы сипаттайды.
Жауап үлгілері (Keys):
- These are (his) knees.
- These are (her) shoulders.
- These are (his) toes.
- This is (her) head.
- This is (her) hand.
- This is (his) leg.
Мұғалім сол және оң қолды көрсетіп, left және right сөздерін енгізеді:
This is my left hand.
And this is my right hand.
Сергіту сәті
Can you hop like a rabbit?
Can you jump like a frog?
Can you walk like a duck?
Can you run like a dog?
Can you fly like a bird?
Can you swim like a fish?
Can you be like a good child? As still as you wish.
Дидактикалық ойын: Simon says
Оқушылар шеңберге тұрады. Мұғалімнің бұйрығы Simon says деп басталса ғана орындалады.
Мысалдар:
- Show me your head.
- Show me your right leg.
- Simon says show me your left leg.
6) Бекіту (жұмыс дәптері)
1-жаттығу: Name the body parts. Write.
Оқушылар суреттегі дене мүшелерін сөздермен сызық арқылы сәйкестендіреді. Сөздер: a head, a shoulder, a knee, a toe, a hand, a leg.
2-жаттығу: Complete the sentences.
Оқушылар суреттерге сүйеніп, сөйлемдерді дұрыс нұсқамен толықтырады.
Жауап үлгілері (Keys):
- These are my shoulders.
- This is my head.
- These are my ten toes.
- These are my hands.
3-жаттығу: Guess the body part. Write and match.
Оқушылар сөздерді тауып, тиісті дене мүшелеріне сәйкестендіріп жазады: leg, hand, head, shoulder, knee, toe.
4-жаттығу: Write left or right.
left және right сөздерін бекіту үшін оқушылар суреттерге сәйкес дұрыс нұсқаны таңдап жазады.
7) Қорытынды
Teacher: Your work today was brilliant! Tell me, please, what new words you learned in the lesson.
Оқушылар жаңа сөздерді атап, сабақ бойынша қысқаша кері байланыс береді.
8) Үй тапсырмасы
Оқулық/жұмыс дәптері: 3 және 5-жаттығулар.