Демонстрациялық материалмен жұмыс

Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті

Білім беру саласы

Қатынас

Бөлімі

Тіл дамыту

Тақырыбы

Біздің ойыншығымыз

Мақсаты

Білімділік

Балалардың ойыншықтар туралы түсінігін кеңейту; ойыншықтардың атауларын дұрыс атап, оларды сипаттап айтуға үйрету.

Дамытушылық

Жануарлардың төлдерінің атауын жекеше және көпше түрде айтуға жаттықтыру.

Тәрбиелік

Ойыншықтарды ұқыпты ұстап, күтіп ұстауға тәрбиелеу.

Қажетті материалдар

Көрнекіліктер

Демонстрациялық материалдар: күшік, мысық, лақ, қозы суреттері.

Алдын ала жұмыс

Әңгімелесу арқылы тақырыпқа қызығушылық ояту.

Сөздік жұмыс

«Қозылар», «күшіктер».

Билингвальды компонент

қозы
ягненок
күшік
щенок

Сабақтың барысы

1) Шаттық шеңбері

Амансың ба, алтын Күн!
Амансың ба, Жер-ана!
Амансың ба, достарым!
Сендерді көрсем қуанам.

2) Демонстрациялық материалмен жұмыс

  • Балалар, сендерді ата-әжелерің, ана-әкелерің «ботақаным», «қошақаным», «құлыным» деп еркелете ме?
  • Үлкендер сендерді жақсы көргендіктен, төрт түлік төлдерінің атауымен еркелетеді.
  • Қандай үй жануарларын білесіңдер?
  • Олардың төлдері қалай аталады?
  • Бірнеше қозыны қалай атаймыз?
  • Бірнеше күшікті қалай атаймыз?

Тапсырма

Үй жануарларының суреттерін бояу.

Билингвальды компонент: қозы — ягненок, күшік — щенок.

3) Сергіту сәті

Құлыншағым, құндызым,
Құлдырайды, шабады.
Жылтыңдаған жұлдызым
Құстай қанат қағады.

4) Дидактикалық ойын: «Не қалай дыбыстайды?»

Шарты

Үлестірмелі суреттерді пайдаланып, жануарлардың қалай дыбыстайтынын қайталау. Педагог жануарлардың суретін көрсетеді.

Сұрақ-жауап үлгілері

  • Бұл не?
  • Сиырдың төлі қалай аталады? Ол қалай дыбыстайды?
  • Мынау не?
  • Қойдың төлін қалай атаймыз?
  • Қой мен қошақан қалай дыбыстайды?

5) Жеке жұмыс

Қолдауды қажет ететін балалармен үй жануарларын және олардың төлдерін атап, әрқайсысының қалай дыбыстайтынын сұрау.