Сен қандай сүт өнімдерін білесің
Сабақ жоспары
Тақырып: «Түскі ас»
Сабақтың түрі
Дәстүрлі сабақ
Сабақтың типі
Білім мен іскерлікті қалыптастыру
Сабақтың мақсаты
Білімділік
- Оқушылардың сөздік қорын молайту.
- Шығыс септіктің жалғану жолдарын түсіндіру.
- Түскі ас пен тамақтану ережелері туралы білімдерін жинақтау, топтау, қорыту.
Тәрбиелік
Денсаулықтың кепілі — дұрыс тамақтану. Оқушыларды тамақтану ережелерін сақтауға баулу.
Дамытушылық
Мәтін мен мақал-мәтелдердің мазмұны арқылы ойлау, түсініп оқу, ауызекі сөйлеу, сауатты жазу қабілеттерін дамыту.
Көрнекі құралдар
Суреттер, оқулық, жеке тапсырмалар.
Сабақтың барысы
-
1) Ұйымдастыру кезеңі
2–4 минутСәлемдесу, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
Кезекшімен қысқа диалог
- —Сен қандай сүт өнімдерін білесің?
- —Қазақтың ұлттық тағамдары қандай?
-
2) Үй тапсырмасын тексеру
5–7 минутСөздер мен ережені қайталау: зат есімнің септелуі.
-
3) Сөздікпен жұмыс
8–10 минутЖаңа сөздер
- Ас мәзірі
- меню
- Қою тамақ
- вторые блюда
- Сұйық тамақ
- первые блюда
- Сусын
- напитки
- Түскі
- обеденный
Қосымша сөздер
- Әртүрлі
- разнообразная
- Қабылданады
- принимается
- Болуға тиісті
- должен быть
- Палау
- плов
- Мәнті
- манты
- Шырын
- сок
- Ас ішер алдында
- перед едой
- Асықпай
- не торопясь
Тапсырма
Берілген сөздермен сөз тіркестері мен сөйлемдер құрастырыңдар.
-
4) Жаңа сабақ: мәтінмен жұмыс
12–15 минутМәтін: «Түскі ас»
Тәуліктік ас мәзірі әртүрлі болуы керек. Түскі аста негізгі тамақ қабылданады.
Түскі ас мәзірі салат, сұйық тағам, қою тағам және тәтті тағамнан тұрады.
Ас мәзірі мынадай болуы тиіс: сұйық тағамға — борщ немесе салма, қою тағамға — палау немесе мәнті, сусындардан — бір стақан сүт, шай немесе кофе.
Оқу әрекеті
- Мәтінді түсініп оқу.
- Мәтін бойынша сұрақтар құрастыру.
- Сөздерді сөз құрамына талдау.
Талқылау сұрағы
Балалар, тамақтанудың қандай ережелері бар?
Тамақтану ережелері
- Өз уақытында тамақтану керек.
- Ас ішер алдында қолыңды жуу керек.
- Тамақтану кезінде теледидар қарауға, кітап оқуға болмайды.
- Тағамды асықпай жеу керек.
- Тамақты көп жемеу керек.
-
5) Бекіту
10–12 минутАуызша жұмыс (жұппен)
Мысал: Бауырсақ — ұннан, жұмыртқадан, сүттен, тұздан, ашытқыдан жасалады.
Сұрақтар
- —Барыс септіктің сұрақтары қандай?
- —Жалғаулары қандай?
- —Қалай жалғанады?
Тағам құрамы бойынша сұрақ-жауап
- Борщ неден жасалады? Еттен, сорпадан, орамжапырақтан, пияздан, картоптан, қызанақ пастасынан жасалады.
- Мәнті неден жасалады? Еттен, пияздан, сарымсақтан, тұздан, ұннан жасалады.
Жеке тапсырмалар
Тапсырма 1
- Сұрақ: Сен түскі асты қайдан ішесің?
- Жауап: Үйден.
- Сұрақ: Түскі ас мәзірі неден тұрады?
- Жауап: Түскі ас мәзірі салат, сұйық тағам, қою тағам және тәтті тағамнан тұрады.
Тапсырма 2
Мақалды түсіндіріп, аудар.
Тату үйдің тамағы тәтті.
В дружной семье и еда вкусная.
Тапсырма 3
Мақалды түсіндіріп, аудар.
Тоқ адамды ұйқы басады, аш адамнан ұйқы қашады.
- тоқ
- сытый
- аш
- голодный
- ұйқы
- сон
- басады
- одолевает
- қашады
- убегает
Сытого человека сон одолевает, от голодного человека сон убегает.
Тапсырма 4
Мақалды түсіндіріп, аудар.
Асы бар аяқтан аттама.
Керекті сөз: аяқтан — синонимі: ыдыстан
Не переступай посуду с едой.
Тапсырма 5
Мақалды түсіндіріп, аудар. Мақалдарды тақтаға жаз.
Жаманнан жарты қасық ас қалар.
Керекті сөздер: жаманнан — синонимі: жаман адамнан; қалар — остается
От плохого человека остается пол ложки еды.
Қорытынды ой
Қорыта айтқанда, біз денсаулығымыз туралы көбірек ойлауымыз керек. Ұрпағымыздың азып-тозып кетпеуі үшін де, әлсіздікке бой алдырмау үшін де деніміз сау, мықты болуы шарт.
Рухани тәрбиенің орны бөлек. Ал денсаулыққа тікелей әсер ететін маңызды нәрсе — дұрыс тамақтану: жеміс-жидекті көбірек тұтыну, дәріден гөрі дәруменге (витаминдерге) мән беру, әсіресе табиғи өнімдерді таңдауға дағдылану.
-
6) Бағалау
2–3 минутОқушылардың жауаптары мен тапсырмаларды орындауына қарай бағалау жүргізіледі.
-
7) Үй тапсырмасы
1–2 минут- Септіктерді қайталау.
- Жаңа сөздерді жаттау.
- «Түскі ас» мәтінін мазмұндау.
- Мақал-мәтелдерді есте сақтау.