Төрт түлік малдар
Ана тілі
Сабақтың тақырыбы: Төрт түлік малдар.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Өтілген материалдарды қайталай отырып, тақарыпты кеңейту және пысықтыу.
Дамытушылық: Мәнерлеп оқуға жаттықтыру. Әдемі, сауатты жазуға дағдыландыру. Ойын, тілін, сөлку қабілетін, қиялын дамыту.
Тәрбиелік: Еңбекті сүюге тәрбиелеу, ұлттық кәсібімізді, өнерді қадірлеуге тәрбиелеу.
Әдісі: Түсіндіру, оқу, жазу, ойлану, ойнау, сұрақ - жауап.
Көрнекілігі: Төрт үлкен суретті жайлау. Трт түлік иелері, төлдер суреті, мақал.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі.
2. Өткен сабақты еске түсіру.
- Балалар, еңбек дегеніміз не? Ол туралы не біліеміз? Еңбек етсең ерінбей, тояды қарның тіленбей деген мақалды қалай түсінесіңдер?
- Қазақ елінің ұлттық кәсібінің бірі – мал бағу.
- Малдың адам өмірінде қандай пайдасы бар? Төрт түлік малының иелерін атаңдаршы. Біздің осы мектептегі еңбегіміз не?
- Білім.
- Иелері өз малдарын алып келіпті, тек босқа бермейді, біліміне саудалайды. Білім осы мал мен төлдің суретінің артында берілген. Оны оқып, ойланып жауап береміз. Бірінші Қамбар баба жайлауындағы саудаға барамыз.
1 - жылқы: Мал атауларын ата?
2 - жылқы: Төлді қалай шақырады?
3 - жылқы: Әр түлік қалай дыбыстайды?
4 - жылқы: Әр малдың төлдерін қалай атайды?
1 - құлын: Түйе туралы не білесің?
2 - құлын: Сиыр туралы не білесің?
3 - құлын: Қой туралы не білесің?
4 - құлын: Ешкі туралы не білесің?
Енді ары қарай жайлау аралауға кеттік. Ендігі жайлау Зеңгі баба жайлауы.
2. Оқулықпен жұмыс. Зеңгі бабаның өрісіне жеттік. Сиырлар сатып аламыз.
1 - сиыр: Ботақан өлеңін мәнерлеп оқы.
2 - сиыр: Боз бие өлеңін мәнерлеп оқы.
3 - сиыр: Қазақ алфавиті туралы түсінік бер.
4 - сиыр: Құлыншақ өлеңін мәнерлеп оқы.
1 - бұзау: Жуан дауыстыларды ата.
2 - бұзау: Жіңішке дауыстыларды ата. Мысал келтір.
3 - бұзау: Ақ бұзау өлеңін мәнерлеп оқы.
4 - бұзау: Жұмбақты шеш: Кезікті бір жануар, үстінде екі тауы бар .
3. Сергіту кезеңі.
4. Дәптермен жұмыс. Шопан бабаның тапсырмалары.
1 - қой: Сусын, жусан, қурай, туыс сөздерін буынға бөліп жаз.
2 - қой: Дауыс, ауа, дауыл сөздерін буынға бөліп жаз.
3 - қой: Хат, кітап, шалғы сөздеріндегі дауыссыз дыбыстардың астын сыз.
4 - қой: Аударыспақ, жарыс, ән сөздерін алфавит ретімен жаз.
5. Өз бетімен жұмыс. Сексек баба тапсырмалары.
1 - ешкі: Түлік туралы сөйлем ойла.
2 - ешкі: Мал туралы тыйым сөздер айт.
3 - ешкі: Бөрте лақ өлеңін жатқа айт.
4 - ешкі: Сүттен жасалатын тағамдарды ата.
6. Қорытынды. Ең көп мал жинаған оқушыны мадақтап, Еңбекқор, білімді деген медаль тағу.
7. Бағалау.
Жылқылар мен түйелердің гигиенасы қойлар мен ешкілердің гигиенасы жайлы
Нарық талабына сай мал шаруашылығының мамандануы
Қой шаруашылығы. Қой шаруашылығындағы селекциялық жетістіктер
Қой тұқымдарының жіктелуі
Сиыр, қой және басқа малдардың жыныстық циклдерінің көріну ерекшеліктері
Күйіс қайыратын жануарлардың хабертиозының балау
Отандық ірі қара мал саласы
Мал сою әдістері жайлы
Шығыс Қазақстан облысы Зайсан ауданының табиғаты және ауа-райының ерекшелігі
Ірі қара малдардың кеміктәріздес энцефалопатиясы
Ерлер мен пірлер: «Төрт батырға» тағы бір үңілгенде
“АГРОВЕТОРТАЛЫҚ” ЖАУАПКЕРШІЛІГІ ШЕКТЕУЛІ СЕРІКТЕСТІГІНІҢ ЖАРҒЫСЫ
Ертеде бір кедей болыпты, оның төрт баласы болыпты
Сандармен амалдар орындау
Жылдың төрт мезгілі болады
Ас адамның арқауы демекші асымыздың, азық - түліктеріміздің сапалы болуына мән беруіміз қажет
Түлкі, қасқыр, жолбарыс, түйе төртеуі жолдас болыпты
Тік төртбұрыштардың қабырғаларының ұзындықтарын өлшеу
Сапақ (Сопақ) би Әлімнің Төртқара руының Оразгелді тармағына жатады
Көктем - жылдың төрт мезгілінің бірі