Кесіндінің ұзындығын өлше

Сабақтың мақсаты

  • 6 саны және цифрімен, сондай-ақ алтыбұрыш фигурасымен таныстыру.
  • Математикалық тілін дамыту, логикалық ойлауын жетілдіру.
  • Өз бетімен жұмыс істеуге, ұқыптылық пен тазалыққа тәрбиелеу.

Өткізу әдістері

Түсіндіру, көрсету, өздік жұмыс.

Көрнекіліктер

Суреттер, сандар, фигуралар.

Негізгі ұғымдар

6 саны, 6 цифрі, алтыбұрыш, қосу және азайту.

I. Ұйымдастыру кезеңі

Сыныпты сабаққа дайындау

  • Оқушылардың партада дұрыс отыруына назар аудару.
  • Зейінін сабаққа шоғырландыру.

Сергіту сәті

Қысқа қимыл-қозғалыс жаттығулары арқылы көңіл күйді көтеріп, назарды тұрақтандыру.

II. Өткен сабақты еске түсіру

  • 1 мен 10 аралығындағы сандарды өсу ретімен санау.
  • Сандарды кему ретімен санау.
  • 3 санының құрамын пысықтау.
  • 5 санының құрамын пысықтау.
  • 4 санының көршілерін атау.

III. Жаңа сабақ

6 санын түсіндіру (көрсету арқылы)

Мұғалім 5 жұлдызды көрсетіп, оқушыларға санатады. Содан кейін тағы 1 жұлдыз қосып, жұлдыздардың саны 6-ға тең екенін дәлелдейді.

Нәтиже: 5 + 1 = 6

Алтыбұрышпен танысу

Мұғалім алтыбұрыш фигурасын көрсетіп, оның 6 бұрышы және 6 қабырғасы бар екенін түсіндіреді. Оқушылар бұл фигураның бүгінгі сабақ тақырыбымен байланысын анықтайды.

1-тапсырма. Теңдіктер қалай құрылғанын түсіндір

1-сурет

Шкафта 5 көйлек бар. Оған тағы 1 көйлек қоссақ, барлығы қанша көйлек болады? 6 көйлек.

5 + 1 = 6

2-сурет

6 тігінші қыз көйлек тігіп отыр. Біреуі көйлегін тігіп бітірді. Көйлек тігіп бітірмеген әлі қанша қыз қалды? 5 қыз.

6 − 1 = 5

3-сурет

Кесіндінің ұзындығын сызғышпен өлше. Сызғышты дұрыс қолдануға назар аударылады. Кесіндінің ұзындығы: 6 см.

6 см кесіндіден қысқа кесінді қандай болуы мүмкін? 5 см, 2 см.

Оқушылар 1 және 2-сурет бойынша тапсырмаларды орындау барысында келесі қорытындыға өздері келеді:

5 + 1 = 6 6 − 1 = 5

2-тапсырма. Теңдіктер құр. Оларды оқы

5 көк түсті алтыбұрышқа 1 қызыл түсті алтыбұрыш қосылды. Барлығы неше фигура болды? 6 фигура.

5 + 1 = 6 6 − 1 = 5

3-тапсырма. Салыстыр

1-сөре

5 жіп бар.

2-сөре

6 жіп бар.

Қай сөредегі жіп көп? 6 > 5.

IV. Өздік жұмыс

4-тапсырма. Тиісті сандарды таңда

□ + 5 = □

□ + □ = 5

5 − □ = □

5-тапсырма. Жауабын ата

Жәндіктер

2 ханқыз және 3 көбелек ұшып жүр. Барлығы қанша жәндік ұшып жүр?

3 + 2 = □
2 + 3 = □
5 − 3 = □
5 − 2 = □

Саңырауқұлақтар

1 қоңыр саңырауқұлақ және 2 қызыл саңырауқұлақ өсіп тұр. Барлығы неше саңырауқұлақ?

1 + 2 = □
□ + □ = □
3 − 1 = □
□ − □ = □

Бүрлер

Жерде 3 қарағай бүрі және 1 шырша бүрі жатыр. Барлығы неше бүр жатыр?

3 + □ = □
□ + □ = □
4 − □ = □
□ − □ = □

6-тапсырма. Салыстыр

Берілген тапсырмалардағы ұқсастықты және айырмашылықты анықта: қосу мен азайтудың байланысын, 6 санының құрамын, салыстыру белгісін қолдануды талқыла.

V. Сабақты қорытындылау

Не үйрендік?

Бүгін біз 6 саны және 6 цифрімен таныстық, алтыбұрыштың 6 бұрышы мен 6 қабырғасы бар екенін еске сақтадық, сондай-ақ қосу мен азайтудың байланысын бекіттік.

Мадақтау

Белсенді қатысқан оқушыларды мадақтау, өздік жұмыста ұқыптылық танытқан балаларды атап өту.