Can модалді етістігі

Сабақтың тақырыбы

Can you play the guitar?

Мақсаты

“Can you play the guitar?” тақырыбы негізінде “can / can’t” модальді етістігінің жасалу жолдарын меңгерту және оны сөйлем құрастыруда, диалогта қолдануға үйрету.

Күтілетін нәтижелер

A

Мәтін бойынша болымды және болымсыз сөйлемдерді таба алады.

B

“can / can’t” модальді етістігін сөйлем құрастыруда және диалогта дұрыс қолданады.

C

Модальді етістіктерді пайдаланып, сурет бойынша сөйлем құрастырады.

Керекті жабдықтар

  • Электронды оқулық
  • Интерактивті тақта

Сабақ барысы

Кіріспе

“My name’s …” техникасы бойынша оқушыларды топқа бөлу.

Тұсаукесер: “Стикердегі диалог” әдісі арқылы үй тапсырмасын бекіту.

Үй тапсырмасын бекітуге арналған диалог

— Where’s Astana? It’s in Kazakhstan.

— Where’s Moscow? It’s in Russia.

— Where’s London? It’s in England.

“Уақыт шеңбері” әдісі арқылы жаңа сабаққа көпір жасау.

Жаңа тақырып: “Can” модальді етістігі

Сұрақ-жауап үлгісі:

Question

Can you play the guitar?

Positive

Yes, I can.

Negative

No, I can’t.

Негізгі бөлім: жеке және топтық жұмыс

Жаңа сөздер (Шынжыр әдісі)

Айтылымын бекіту және мағынасын түсіндіру.

Vocabulary

piano [pɪˈænəʊ]

пианино

guitar [ɡɪˈtɑːr]

гитара

violin [vaɪəˈlɪn]

скрипка

trumpet [ˈtrʌmpɪt]

труба

flute [fluːt]

флейта

cello [ˈtʃeləʊ]

виолончель

1-топ тапсырмалары

  • Exercise 2: Досыңмен бірге мәтінді тыңдап, оқы.
  • АББҚ бар оқушыға — Exercise 3: Exercise 2 мәтінінен сөздерді тап.

2-топ тапсырмалары

  • Exercise 5: Досыңмен сөйлес. — Can you play the …?
    — Yes, I can. / No, I can’t.
  • АББҚ бар оқушыға — Exercise 6: Тыңда және қайтала. Miss Brown: What instrument can you play?
    Omar: I can play the dombyra.
  • АББҚ бар оқушыға — Exercise 4: Тыңда және қайтала. Miss Brown: Can you play the guitar?
    Colin: No, I can’t. But I can play the recorder.

3-топ тапсырмалары

  • Exercise 7: Досыңмен сөйлес. — What instrument can you play?
    — I can play the …

Ақыл-ой картасы

“Can” модальді етістігін қолданып, оқушылар өздерінің не істей алатынын ақыл-ой картасына түсіреді.

Mind map

Бағалау (топтық кері байланыс)

Әр топ бағалау үшін “2 жұлдыз, 1 ұсыныс” береді.

АББҚ бар оқушыға

Exercise 8: Тыңда және қайтала.

Miss Brown: Who can play the guitar?
Colin: Ben can.

ABC деңгейі бойынша тапсырмалар

A деңгейі

Exercise 9: p.70 суреті бойынша диалог құр.

— Who can play the guitar?
— Ben can.

B деңгейі

Exercise 11: Exercise 10 негізінде сұрақ қойып, жауап бер.

C деңгейі

Exercise 10: Досыңмен сөйлес.

— Can you …?
— Yes, I can. / No, I can’t.

Топтардың жұмыстарын “Бағдаршам” әдісі арқылы бағалауды ұйымдастыру.

Қорытынды бөлім

“Серпілген сауал” әдісі (ауызша сұрақтар)

Оқушыларға “can” модальді етістігін қолданып сұрақтар қойылады.

Q&A
  1. Can you play the guitar?
  2. Can you use a calculator?
  3. Can you make tea?
  4. Can you knit?
  5. Can you play the violin?
  6. What instrument can you play?
  7. Who can play the guitar?
  8. Who can play the dombra?

Кері байланыс

“3 : 2 : 1” әдісі арқылы кері байланыс ұйымдастыру.

Үй тапсырмасы

  • Exercise 14, p.73
  • Жаңа сөздер
  • Үй тапсырмасын күнделікке жазып алу.