Теориялық материалды қайталау

Сабақ тақырыбы

Квадраттық функцияның графигі.

Сабақтың мақсаты

  • Квадраттық функция туралы білімдерін пысықтау және жинақтау; теориялық білімдерін тереңдетіп, есептер шығаруда қолдана білуге үйрету.
  • Оқушылардың ойлау қабілетін дамыту, шапшаң әрі дәл есептеуге дағдыландыру.
  • Жауапкершілік, табандылық, тәртіптілік сияқты тұлғалық қасиеттерін қалыптастырып, пәнге қызығушылығын арттыру.

Сабақ түрі

Бекіту сабағы

Сабақ әдісі

Сұрақ-жауап

Сабақ құралдары

Интерактивті тақта, плакаттар, карточкалар

Сабақ барысы

I. Ұйымдастыру

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Топтарға бөліп, топтық жұмыс ережелерін бекіту.

II. Теориялық материалды қайталау

1-презентация
  1. 1) Қандай функцияны квадраттық функция деп атайды?

  2. 2) Берілген функциялардың қайсысы квадраттық функция болады?

    1) y = 3x2 − 6

    2) y = 7x − 1

    3) y = −3x2 − x + 6

    4) y = 4x

    5) y = x3 + x + 1

    6) y = 2

  3. 3) y = ax2, y = ax2 + n, y = a(x − m)2 функцияларындағы a коэффициенті нені білдіреді?

  4. 4) y = ax2 + n функциясының графигін қалай салуға болады?

  5. 5) y = a(x − m)2 функциясының графигін қалай салуға болады?

  6. 6) y = a(x − m)2 + n функциясының графигін қалай салуға болады?

III. «Эстафета» ойыны

2-презентация

Әр топ интерактивті тақтада берілген формуладағы квадраттық функцияны тиісті графикпен сәйкестендіреді.

IV. Жұптық жұмыс

Әр жұпқа жеке тапсырма беріледі. Мақсат — функцияны түрлендіріп, негізгі параметрлерін анықтап, графигін салу.

1-жұп

y = x2 + 4x + 9

2-жұп

y = −x2 − 4x − 9

3-жұп

y = 4x2 + 4x − 3

4-жұп

y = −4x2 − 4x + 3

5-жұп

y = 5x2 − 2x − 3

6-жұп

y = −5x2 + 2x + 3

7-жұп

y = x2 + 2x + 5

V. Топтық жұмыс

Топ мүшелері берілген тапсырмаларды бірлесіп орындайды. Әр топ функцияның графигін салу тәсілін қысқаша түсіндіріп, негізгі қадамдарын баяндайды.

1-топ

  • a) y = |x2 − 5x + 6|

  • ә) y = x2 − 5|x| + 6

  • б) y = |(x2 − |5x| + 6)|

2-топ

  • a) y = |(1/2)x2 − 2x + 1|

  • ә) y = (1/2)x2 − 2|x| + 1

  • б) y = |((1/2)x2 − 2|x| + 1)|

3-топ

  • a) y = |2x2 − 3x − 2|

  • ә) y = 2x2 − 3|x| − 2

  • б) y = |(2x2 − 3|x| − 2)|

VI. Үй тапсырмасы

№ (үй тапсырмасының нөмірі мұғалім тарапынан нақты көрсетіледі).

VII. Қорытынды

Рефлексия

Оқушылар бүгінгі сабақта меңгерген негізгі ұғымдарын қысқаша атап, өз жұмысына баға береді: не түсінікті болды, қандай тұстар қиындық тудырды, қандай сұрақтар қалды.