Эстафеталық жүгірулер

Сабақтың тақырыбы

Эстафеталық жүгірулер

Мақсаты

  • а) Оқу мақсаты

    Жүгіру элементтері бар эстафеталық ойындарды оқушыларға орындату, жүгіру кезінде қосымша жаттығуларды дұрыс орындауға үйрету.

  • ә) Тәрбиелік мақсаты

    Қауіпсіздік ережелерін мұқият сақтауға, ұқыптылыққа және ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

  • б) Дамытушылық мақсаты

    Күш пен ептілікті арттыру, қимыл-қозғалыстың жалпы үйлесімділігін жақсарту.

Сабақ туралы мәлімет

Сабақтың түрі

Жаңа сабақ

Өтетін орны

Спорт зал

Қажетті құрал-жабдықтар

Доп Жалауша Шеңбер Секіртпе Кедергілер Үлкен доп Асық Қоржын

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру бөлімі

Дайындық және кіріспе

  1. Сыныпты сапқа тұрғызу және мәлімдеме қабылдау.
  2. Саптық жаттығулар орындау.
  3. Жалпы дамыту жаттығулары:
    • жүру және жүгіру жаттығулары;
    • құралсыз орындалатын дамыту жаттығулары.

Мұғалім оқушылардың сабаққа дайындығын бақылап, жаттығуларды дұрыс әрі қауіпсіз орындауын қадағалайды. Зейінді сабаққа шоғырландыру үшін қысқа нұсқаулық беріліп, нақты талаптар еске салынады.

II. Негізгі бөлім

Эстафеталық жүгірулер · шамамен 15 минут

Тақырыпты ашу және ой қозғау

Оқушылардан өздеріне таныс эстафеталық ойын түрлерін сұрау ұсынылады (мысалы: «Толағай», «Намыс дода»).

Эстафеталық ойындар денсаулық үшін пайдалы әрі қызықты. Оқушы тез және түзу жүгіру кезінде бар күшін салуға дағдыланады, шапшаң әрі епті қимылдауды үйренеді. Командалық жұмыс арқылы ұйымшылдық қалыптасып, ортақ нәтиже үшін жауапкершілік артады. Сонымен қатар кеңістікте бағдарлау, қарсыластың әрекетін байқап үлгеру, икемділік пен төзімділік сияқты қабілеттер дамиды.

Топқа бөлу және ойын түрлерін таныстыру

Сынып екі топқа бөлінеді. Әр ойыннан кейін қысқа сергіту жаттығуы орындалып отырады.

Команда болып жүгіру («Пойыз»)

Қатарды сақтап, ырғақты қозғалыспен бірлесіп жүгіру.

Кедергілер арқылы жүгіру

Қауіпсіз арақашықтықты сақтай отырып, кедергіден өту.

Доп тасу ойыны

Допты белгіленген нүктеге жеткізіп, келесі ойыншыға беру.

«Бақалар» ойыны

Секіріс арқылы қашықтықты жылдам еңсеру.

Секіртпемен жүгіру

Қозғалыс үйлесімділігін сақтап, секіртпемен жылжу.

«Допты ұста» ойыны

Зейін мен реакцияны дамытуға бағытталған қимылдар.

«Қос аяқтар» ойыны

Екі аяқпен секіріп қозғалу арқылы төзімділікті арттыру.

«Теңге алу» ойыны

Жылдамдық пен ептілікті талап ететін тапсырма.

«Мергендер» ойыны

Нысанаға дәлдеуді және өзара қолдауды дамыту.

Әдістемелік нұсқаулар және бақылау

  • Оқушылардың сабаққа толық дайындығын және белсенділігін бақылау.
  • Жаттығуларды дұрыс, қатесіз орындауға бағыттау.
  • Оқушыларды сұрақ қою арқылы сабаққа тарту.
  • Екі топтағы ойыншылардың теңдігін қадағалау.
  • Ойын кезіндегі қауіпсіздік ережелерін тұрақты ескерту.
  • Мұғалім көрсеткен қозғалыс элементтерін мұқият бақылап, тыңдауды талап ету.
  • Әр ойын нәтижесін бағалап, қоржынға асық салып отыру.

III. Қорытынды бөлім

Бағалау және рефлексия

Бағалау

Әр қоржындағы асықтарды санап, жалпы ұпайды шығару арқылы жеңімпаз топ анықталады. Жеңімпаз (дарабоз) топ мадақталады.

Түзету және кері байланыс

Ойын барысындағы кемшіліктер атап өтіліп, келесі тапсырмаларда түзету жолдары түсіндіріледі. Сабаққа белсенді қатысқан оқушылар бағаланады.

Үй тапсырмасы

Эстафеталық ойындардың түрлерін түрлендіріп, жаңа нұсқаларын ұсыну.

Сергіту сәті

Қысқа сергіту жаттығулары арқылы тыныс алуды қалпына келтіріп, сабақ нәтижесін жинақтау.