Сұрақтарына жауап беретін сөздерді теріп жаз

Сабақ туралы мәлімет

Өңірі

Батыс Қазақстан облысы, Казталов ауданы

Мектеп

Сатыбалды негізгі жалпы білім беретін мектебі

Пән / Сынып

Қазақ тілі, 2-сынып

Мұғалім

Темірғалиева Меңдігүл Мұханбетжанқызы, бастауыш сынып мұғалімі

Тақырып

Зат есім

Мақсаты

  • 1

    Сөз таптары туралы, соның ішінде зат есім туралы түсінік беру; зат есімнің сұрақтарын меңгерту; сөйлемнен сұрақ қою арқылы зат есімді табуға үйрету.

  • 2

    Оқушылардың білімін, сауаттылығын және сөздік қорын дамыту.

  • 3

    Ұқыптылыққа, әдептілікке, бір-бірін сыйлауға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі

Аралас сабақ.

Әдіс-тәсілдер

  • Сұрақ-жауап
  • Түсіндіру
  • Қызығушылықты ояту
  • Топтастыру
  • Талдау
  • Жинақтау
  • Топтық жұмыс
  • Семантикалық карта
  • Өзіндік бағалау

Көрнекіліктер мен ресурстар

Интерактивті тақта

Слайд

Жіп (ойынға)

Мысал жазылған карточкалар

Өзін-өзі бағалау кестесі

Түрлі-түсті жұлдызшалар, жетондар

Сабақ барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық дайындық

Қайырлы күн деп айтамыз, Түсте бірге қайтамыз. Отбасының гүліміз, Көңілді өтсін күніміз!

II. Үй жұмысын тексеру

«Өрмекші торы» ойыны

Мақсаты: бір оқушыға сұрақ қойылады. Ол оқушы келесі оқушыға сұрақ қойып, жіпті бір-біріне жалғастыру арқылы тор құрастырады. Сұраққа дұрыс жауап берген оқушы 1 жетон алады.

III. Жаңа сабақ

Оқушылар жұлдызшаны таңдау арқылы топқа бөлінеді және түстеріне сәйкес орындарына отырады.

Қызығушылықты ояту: «Тез есепте!» ойыны

Мақсаты: оқушыларға мысал жазылған карточкалар беріледі. Дұрыс жауап тапқан сайын әріптер ашылып, сол әріптер арқылы жаңа сабақтың тақырыбы анықталады.

8 − 5
6 − 1
9 − 1
80 − 2
60 − 5
12 − 5
20 − 5

Ашылатын сөз

З — А — Т — Е — С — І — М

Мағынаны тану: «Мақта қыз бен мысық» ертегісі желісімен тапсырмалар

1-тапсырма: Сиырдың тапсырмасы

Берілген сөздерді топқа бөліп орындау:

Сөздер тізімі

Жаңбыр, шегіртке, шыбын, тасқын, сатушы, шелек, мұғалім, қоңыз, кесе, бұршақ, жүргізуші, боран, ара, есепші, найзағай, тәрелке.

1-топ

Табиғат құбылыстарының атауларын теріп жазыңдар.

2-топ

Мамандық атауларын жазыңдар.

3-топ

Жәндік атауларын жазыңдар.

4-топ

Ыдыс-аяқ атауларын жазыңдар.

Бағалау: сұраққа жауап берген оқушы 1 жетон алады.

2-тапсырма: Ағаштың тапсырмасы

Ережені оқушылардың өздеріне қорытындылап шығартады.

Ереже

Заттың атын білдіретін сөздерді зат есім дейміз. Зат есімдерге Кім? Кімдер? Не? Нелер? деген сұрақтар қойылады.

IV. Оқулықпен жұмыс

3-тапсырма: Қыздардың тапсырмасы

1-жаттығу

Кім? Не? сұрақтарына жауап беретін сөздерді теріп жаз.

2-жаттығу

Суреттегі заттардың атауын жаз. Сол сөздерді қатыстырып сөйлемдер құрастыр.

V. Сергіту сәті

4-тапсырма: Дүкеншінің тапсырмасы

3-жаттығу: Кім? Не? сұрақтарына жауап беретін сөздерді екі қатарға бөліп жаз.

5-тапсырма: Тауықтың тапсырмасы

4-жаттығу: сөйлемдерді көшіріп жаз. Зат есімдерді тауып, сұрақ қой.

VI. Сабақты бекіту

6-тапсырма: Тышқанның тапсырмасы

Семантикалық картаны толтыру.