Біреудің жалғыз баласы, ерке
Сабақ туралы қысқаша мәлімет
- Сабақтың тақырыбы
- Ата-ананың парызын өтеу — сенің қарызың
- Сабақтың түрі
- Аралас сабақ
- Сабақтың әдістері
- Сұрақ-жауап, тірек сызбалар арқылы әңгімелеу, топтық және жұптық жұмыс.
- Көрнекіліктер
- Маркер, ватман, компьютер.
Сабақтың мақсаты мен міндеттері
Сабақтың мақсаты
Ауызекі тілде еркін сөйлеу дағдысын қалыптастыру және қисынды ойлау қабілетін дамыту.
Білімділік
Оқушылардың білімін тереңдете отырып, мезгіл бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлемнің жасалу жолдарын меңгерту.
Дамытушылық
Өз бетінше ойлауды дамыту, қорытынды жасауға үйрету; үйренген сөздерді ұтымды қолданып сөйлеуге баулу; өзгенің пікірін құрметтеуге және бұйрық раймен емес, дәлелмен сөйлеуге дағдыландыру.
Тәрбиелік
«Отан — отбасынан басталады» қағидасына сүйене отырып, отбасындағы тәрбиені нығайтуға ықпал ету.
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі
- Сәлемдесу және сыныпты түгендеу.
- Бағалау парақшаларын тарату.
- Оқушыларды санау арқылы әділ тәсілмен 3 топқа бөлу.
II. Үй жұмысын тексеру
- Үлестірмелі қағаздарды тарату және тапсырмаларды тексеру.
III. Эмоциялық ахуал қалыптастыру (сұрақ-жауап)
Сұрақ
Кімді жақсы көресіңдер?
Сұрақ
Неліктен жақсы көресіңдер?
Сұрақ
Оларды жақсы көрсеңдер, олар үшін не істей аласыңдар?
Сұрақ
Кімнің алдында қарыздарсыңдар?
Сұрақ
Неліктен олай ойлайсыңдар?
IV. Топтық жұмыс
- 12 оқушыны 3 топқа бөліп, орындарына отырғызу.
- Алдыңғы сұрақтарға сүйене отырып, плакат дайындауға қажетті құралдарды тарату.
- Әр топта бірден рөлдерді белгілеу: репортер, төраға, хатшы, уақыт төрешісі.
- Тақтада ілінген бағалау парақтары арқылы мұғалім әр кезеңде бағалап отырады.
- Қорғалған плакаттардан негізгі тірек сөздерді бөліп алып, сабақ тақырыбын құрастыру.
V. Жұптық жұмыс (мәтінмен жұмыс)
Әр топқа мәтіндер таратылады. Оқып болған соң, топтар бір-біріне өз тақырыптарын түсіндіреді.
1-топ
Ата-ананың бала алдындағы парызы
2-топ
Баланың ата-ана алдындағы қарызы
3-топ
Ата-ана мен баланың қоғам алдындағы жауапкершілігі
Сергіту сәті
Қысқа қимыл-қозғалыс жаттығулары арқылы зейінді сергіту.
VI. Проблемалық сұрақтар (жағдаяттық тапсырмалар)
Жағдаят 1
Дария Сәбитқызы, 75 жаста. Қартайған шағында қолы дірілдеп, алдындағы тамағын және шайын төгіп-шашып ішеді. Үйдегілер оған толық көмектесе алмай жүр. Сендер не істер едіңдер?
Мақсат: мейірім, қамқорлық, дәлелді ұсыныс айту.
Жағдаят 2
Марат Мұратұлы, 11 жаста. Анасы — сатушы. Жалғыз бала, ерке. Анасының күні бойы жұмыста болуын пайдаланып, күн сайын компьютерлік ойын ойнайды, басқа іспен айналыспайды. Қандай ақыл-кеңес берер едіңдер?
Мақсат: жауапкершілік, уақытты жоспарлау, үйдегі көмек.
Көрнекілік
«Көз туралы» қысқа бейнеролик көрсету және әсерімен бөлісу.
VII. Жаттығулармен жұмыс
- Деңгейлік тапсырмаларды тарату және орындау.
VIII. Рефлексия
Оқушыларға стикерлер таратылады. Төмендегі сұрақтарға қысқаша жауап береді:
- Не білдім?
- Қай тапсырмаларда қиындық болды?
- Не ұнады?
IX. Бағалау және үй тапсырмасы
Бағалау
Формативті бағалау нәтижелеріне сүйене отырып, жиынтық баға шығару.
Үйге тапсырма
Бүгінгі мәліметтерді пайдаланып, тақырыпқа байланысты эссе жазу.