Сөйлемдерді етістіксіз айтып көр
Атырау облысы, Индер ауданы, Есбол селосы,
Кулагино орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі
Бердіғалиева Толқын Беркімбайқызы
Қазақ тілі 2 сынып
Сабақтың тақырыбы: Етістік
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Етістік туралы алған білімдерін пысықтау, етістікті сөйлем ішінен тауып, оған дұрыс сұрақ қоя білуге үйрету
Дамытушылығы: сөздік қорларын, есте сақтау қабілеттерін, шығармашылық қабілетін дамыту.
Тәрбиелігі: әр түрлі саналы түрде орындауға, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдіс – тәсілі: Түсіндіру, сұрақ - жауап, жаттығулар орындау.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі.
Әрбір адам?
Туысым, досым, бауырым.
Әрбір сабақ?
Ұғу, үйрену, ұлағат.
Әрбір ісің?
Тірек, тірлік, адамдық.
Әрбір сөзің?
Шындық, бірлік, адалдық.
Үй тапсырмасы.
Кубизм әдісі бойынша сұрақ - жауап.
1. Сөз таптарын дегеніміз не?
2. Зат есім дегеніміз не? Қандай сұрақтарға жауап береді?
3. Жалқы есім және жалпы есім дегеніміз не?
4. Зат есімнің жекеше және көпше түрі дегеніміз не?
5. Зат есімнің көпше түріне қандай қосымшалардың жалғануы арқылы жасалады? Бұл қосымшаларды қалай атаймыз?
6. Етістік дегеніміз не? Қандай сұрақтарға жауап береді.
Сәйкестендіру
Оқулықпен жұмыс.
Оқулығымыздың 133 бетіндегі 365 жаттығу.
Өлеңді мәнерлеп оқып, көшіріп жаз. Етістіктерді тап.
366 жаттығу.
Не істеді? сұрағына жауап беретін сөздерді не істейді? сұрағына жауап беретіндей етіп өзгертіп жаз.
Көрді - көреді, боздады - боздайды, баптады - баптайды, емдеді - емдейді, ойнады - ойнайды, жазды - жазады.
Сергіту сәті.
367 жаттығу Сурет бойынша сөйлемдер құрастыру.
1 топ 2 топ 3топ
"Тез тауып, бөгелмей айт" ойыны.
(әртүрлі етістіктерді тіркеп, бөгелмей айту керек)
Жел. Күн. Найзағай. Қой. Қоңырау. Марат. Жаңбыр. Әжем. Кино. Құстар.
368 жаттығу.
Жұмбақты оқып, шешуін тап. Сөйлемдерді етістіксіз айтып көр. Етістіктің не үшін керек екенін салыстыру арқылы түсіндір.
Аққу.
Қорытынды.
Ішінде, сыртында ойыны.
Оқушылар сыртындағы шеңберге зат есім сөздерді, ішіндегі шеңберге
етістік сөздерді, орналастыру.
Ребусты шешу.
Етістік
Тірек сызбамен жұмыс.
Сонымен балалар етістік туралы қорытындылай келе, мынадай тірек сызбаға тоқталамыз.
Тақтаға кесте ілінеді. Оқушылар етістікке қатысты мәліметтерге қосу белгісін қояды.
Қазақ және ағылшын тілдерінде бұйрық мәнінің білдірілуі
Толымсыз сөйлемдердің қолданылуы
Толымсыз хабарлы сөйлемдер
Абайдың қара сөздеріндегі афоризмдер
Қазақ или тілінің или түрлену или категориясы
Белгісіз жақты сөйлем
Perfect форма қолданылатын жағдай
Баяндауыштың жасалу жолдары жайлы
ГРАММАТИКАЛЫҚ ІЛІМДЕРДІҢ ҚАЛЫПТАСУЫ МЕН ДАМУЫ (Қ.ЖҰБАНОВ ЕҢБЕКТЕРІ БОЙЫНША)
Тұрлаулы мүшелердің тіл біліміндегі зерттелуі
Коммерциялық ақпарат пен коммерциялық кұпия мәні және оны қорғау
ҚОРҚЫТ туралы
Негізгі қорларды қйта жандандыру тәсілі – күрделі қаржыны жұмсау
Тауарлық – материалдық қорлар есебі мен аудиті және олардың жетілдіру жолдары
Ерекше қорғалатын табиғи территориялар экотуризм дамуы Ақсу-Жабағлы қорығы
Мұхитты экологиялық қорғау жолдары
Негізгі қорлардың амортизациясын анықтау әдістері және олардың кәсіпорынның негізгі капиталын жаңартудағы ролі
Корпаративтің ақша айналымын және есеп айырысу жүйесі
Ақша қаражаттарының қоры қаржы қатынастарының материалдық-заттық көрінісі ретінде
Екінші деңгейлі банк клиенттеріне есеп-кассалық қызмет көрсетулер